2024.02.02. 07:00
Több férfi hal meg rákban, mint nő – debreceni onkológussal beszélgettünk
A daganat szó hallatán mindenkinek görcsbe rándul a gyomra, hiszen ez az a betegség, amelytől talán mindenki a legjobban fél. Legújabb podcastünkben mindent megtudhattok a rák kialakulásáról, annak okairól, valamint arról, hogyan előzhető meg.

Dr. Árkosy Péter Ferenc beszélt a daganatos betegségekről
Forrás: Napló-archív
Fotó: Kiss Annamarie
A Hajdú Online legújabb podcast-sorozatában a Debreceni Egyetem szakembereit szólaltatjuk meg különböző, közérdekű egészségügyi témákkal kapcsolatban. A kéthetente megjelenő összeállítás harmadik részében a daganatos megbetegedéseket jártuk körül.
A daganat nem egyetlen betegség, hanem egy gyűjtőfogalom, amely száznál is többféle megbetegedést foglal magába. A kórtól kivétel nélkül mindenki fél, hiszen egyelőre nincs biztos gyógymód a kezelésére. De, hogy hazánkban mennyire gyakori ezen megbetegedések száma, mi lehet az oka a daganat kialakulásának, és hogyan lehet elkerülni, arról Árkosy Péter Ferenc, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Onkológiai Klinikájának igazgatója számolt be a Haonnak.
– A daganatos betegségek Magyarországon a halálozási okok második helyén állnak, minden negyedik állampolgárunk ebben hal meg. Évente körülbelül 75 ezer új beteget fedeznek fel, ebből mintegy 33 ezren veszítik életüket. A férfiaknál nagyobb a halálozási arány, mivel ők általában később mennek el vizsgálatokra, és egy sokkal előrehaladottabb állapotban ismerik fel a betegséget – mutatott rá a szakember, majd kiemelte:
Ami nagyon jó hír, hogy az onkológiai gyógyszerek bevezetésének, valamint a szakma fejlődésének köszönhetően napjainkban minden egyes daganatos megbetegedésre és halálozásra három gyógyult eset jut. A betegség kétharmada 60 éves kor felett jelentkezik. Azt mondják, hogy a rák nem válogat, pedig igen, mivel a betegek hetven százaléka az alacsony jövedelműek közül kerül ki, ebben a csoportban nagyobb az előfordulása a tüdőráknak, a nyelőcsőráknak, a gyomorráknak és a fej-nyaki daganatoknak. Míg inkább a jóllétben élőket sújtja a prosztata-, az emlő- és a végbélrák
– hangsúlyozta az onkológus.
Különböző környezeti tényezők játszhatnak közre a rák kialakulásában
Mint mondta, a 2000-es évek óta a halálozás csökkenő tendenciát mutat az új technikáknak köszönhetően, ám a daganatos megbetegedések száma körülbelül tíz százalékkal nőtt.
– A leggyakrabban előforduló daganatos betegség hazánkban a férfiaknál a tüdőrák, második a vastag- és végbéldaganat, és harmadik helyen pedig a fej-nyaki tumorok állnak. A nőknél más a helyzet, náluk az emlőrák a listavezető, ezt követi a tüdődaganat, majd a vastag- és végbélrák – részletezte Árkosy Péter Ferenc, aki kitért arra is
A környezeti tényezők 80-90 százalékban lehetnek felelősek a daganatok kialakulásában, a fertőzések és egyéb vírusok 5-10 százalékban játszanak szerepet, majd harmadikként az örökletes daganatokat említeném, melyek 5-8 százalékban felelősek a betegségért.
További részleteket legújabb podcastünkből tudhattok meg a témával kapcsolatban!
Egészségügyi podcastok
- Mit együnk, igyunk, és mit kerüljünk nagy ívben? Erről is beszélt a debreceni szakember
- Bőrbetegségekről, és azok megelőzéséről kérdeztük a szakembert
- Nem szabad pánikolni, de figyelni kell a jelekre: több millió magyar szenved vesebetegségben
- A változókor egy hosszú időszak a debreceni professzor szerint
haon.hu PODCAST
- Olyan közösség nincs még egy az országban, mint a Magyar Civil Háló
- „Ha fejbe rúgnak, akkor is menni kell!" – Mit gondol Mező József a DVSC mostani kapusairól?
- Nagyinterjú: Bárány Donát – Azt mondták, nem leszek futballista, a télen pedig nem akartam eligazolni – videóval!
- Mit szólunk a Vajda-ügyhöz? Melyik csapat súgott a KTE-nek?
- Jön a keleti rangadó: Mit várunk a DVSC-től?