2024.03.31. 15:18
Emlékidéző képeslapok Földesről – ilyen volt a húsvéti köszöntés régen
Pár évtizede a postán érkező húsvéti üdvözlőlapok jókívánságai jelezték a feltámadás ünnepének közeledtét. A százéves múltra visszatekintő képes levelezőlap küldésének szokása egykor a húsvéti ünnepkör fontos része volt. Napjainkban, az internet világában az elektronikus levelezés térnyerése miatt visszaesett a húsvéti képeslapos üdvözlés szokása. Az egykori húsvéti lapokat bizonyára ma még sokan őrizik a családoknál, emlékként a rokonoktól, barátoktól.

Forrás: Péter Imre gyűjteménye
Barkák, bárány, tojás, nyúl
Így húsvéthoz közeledve emlékidőzőnek néhány képeslapot ismét megosztunk olvasóinkkal, pillantsunk be közösen az 1960-as évek képeslapjainak világába. A régmúlt képeslapjain legtöbbször a bárány jelent meg a tojással teli kosarak és virágcsokrok mellett.
A jókívánságokat az üdvözlőlapokon gyermekek, kislányok vidámsággal az arcukon kívánják, Jézus Krisztus feltámadásával együtt. A bárány mellett a főszereplők a kis naposcsibék, a tojásból kikelő új élet jelképei.

Forrás: Péter Imre gyűjteménye
Sok képeslapon megjelenik a fehér és tarka nyúl is. Ők a múlt század harmincas éveitől váltak a húsvéti képeslapok kedvenc figuráivá. A képeslapok szereplőinek mondanivalóját jól ismerők szerint a nyúl elsősorban világi szimbólumnak tekinthető, akárcsak a tojás, amely a termékenységet jelképezi. A virágok és tavaszi barkák a virágvasárnapra emlékeztetik a címzetteket, a kikeletet és a természet évenkénti megújulását jelezve.

Forrás: Péter Imre gyűjteménye