Helytörténet

2020.06.05. 15:56

Virtuális kiállítás kalauzol vissza az 1920-as évek Debrecenébe

A 2020-as évet a trianoni békeszerződés századik évfordulója alkalmából az Országgyűlés a nemzeti összetartozás évének nyilvánította. A szerződés aláírását követő korba, az 1920-as évek Debrecenébe kalauzolja el az érdeklődőket a Méliusz Juhász Péter Könyvtár legújabb virtuális helytörténeti kiállítása.

Fotó: Méliusz Juhász Péter Könyvtár-archív

Az 1920-as évek Debrecene című tárlat már elérhető az intézmény honlapján – tudatta a Méliusz Juhász Péter Könyvtár kommunikációs és közönségkapcsolati referense.

A kiállítás betekintést enged Debrecen akkori vallási, kulturális és gazdasági életébe. Az 1912-ben létrehozott Debreceni Magyar Királyi Tudományegyetem 1921-ben nevet változtatott, és Debreceni Magyar Királyi Tisza István Tudományegyetemként folytatta működését. Ez alapozta meg azt a fejlesztést, melynek során 1927-ben az egyetem központi épületének alapkövét letették, és amelynek felépítésében Klebelsberg Kunó kultuszminiszter nagy szerepet játszott. Az 1902-ben alakult Városi Múzeum is ezekben az években nyílt meg Déri Múzeumként. Ebből a két, nagy mértékű fejlesztésből is érezhető, hogy abban az időben a város történelmét és későbbi életét meghatározó változások indultak el, melyeket feszült társadalmi várakozás kísért végig azok elkészültéig. Mindezek mellett számos iparos, kereskedő és szolgáltató vállalkozás tudta színesebbé tenni az akkor már gazdag debreceni városképet, valamint vált fejlődésének fundamentumává.

A kiállítás anyagát összeállította Nagyné Marton Andrea, a MÉLIUSZ Helytörténeti Részlegének munkatársa. A digitalizálási és grafikai munkákat Bakó Zoltán, Bereczkiné Brán Judit, Győri Kinga és Tóth Ildikó végezték.

Kapcsolódó cikk:

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában