Helyi közélet

2013.11.13. 08:59

Széttúrják a sárga zsákokat

Debrecen - A szelektív gyűjtés érdekében az AKSD a közterület-felügyelethez fordult segítségért.

Debrecen - A szelektív gyűjtés érdekében az AKSD a közterület-felügyelethez fordult segítségért.

A város közigazgatási területén jelenleg 220 szelektív gyűjtősziget található, ami azt jelenti, hogy 900 emberre jut egy. Ez talán nem rossz arány. 2011-ben ezekből összesen csaknem kétmillió kilogramm papírt, üveget, illetve PET-palackot gyűjtöttek be. Tavaly több területen bevezették a házhoz menő (sárga zsákos) szelektív hulladékgyűjtést, valamint több társasházban is külön gyűjtik a papírt. Ez az oka, hogy a gyűjtőszigetekről tavaly valamivel kisebb mennyiséget szállítottak a válogatóba – tájékoztatott Kardos Marianna és Virág László, az AKSD Kft. ügyvezető igazgatói.

Azért fordultunk hozzájuk, mert jelenleg a városnak csak egyes részein végeznek házhoz menő gyűjtést, melynek tapasztalatait rendszeresen összegzik, és akár módosítanak is a gyakorlaton. A gyűjtést fokozatosan terjesztik ki újabb és újabb körzetekre.

A társasház kemény dió

A rendszer lényege, hogy a lakosoknak az AKSD speciális, erre a célra gyártatott műanyag szelektív hulladékgyűjtő zsákokat ad át, melybe az ingatlanukon keletkező másodnyersanyagot (papír, PET, italos karton, fólia, aludoboz) gyűjthetik össze. Az ingatlanok elé kirakott zsákokat külön erre a célra rendszeresített járattal gyűjtik be, s a Vértesi úti válogatóüzembe szállítják, ahol a teljes mennyiséget kiválogatják.

„Egyéni ingatlanokról van szó főként, mert a társasházak együttműködési hajlandósága nagyon csekély. Ez abból fakad, hogy a közös képviselők még kevéssé hajlandók ebből részt vállalni. Az együttműködésükre viszont nagy szükség lenne, mert a zsákok visszapótlása a közbenjárásuk nélkül nagyon nehezen, vagy egyáltalán nem oldható meg. Mi azt nem tudjuk, hogy a kirakott teli zsákok melyik lakáshoz (postaládához) tartoznak. Az lenne a legcélszerűbb, ha a negyedéves zsákmennyiséget át tudnánk adni a közös képviselőnek, aki igény szerint kiosztaná. Nem olcsó a zsák (számolatlanul ki nem szórhatjuk), ezért az első körben csak egyéni ingatlanok bevonását tudjuk hatékonyan megoldani.”

„Nyilván az az ideális, ha a kommunális és a zsákos másodnyersanyag szállítása egybeesik, de tény, hogy van olyan terület, ahol eltér a begyűjtés napja. Az északnyugati városrész egyes utcáiban például csütörtökön van kommunális szállítás és pénteken zsákos. A lakosságnak ez nem jelent gondot, a munkarendben pedig fontos, mert több kommunális járat területét lehet zsákosan egységnyi idő alatt begyűjteni” – áll az igazgatók tájékoztatójában.

HBN

Tapasztalatok, problémák és megoldások

Az AKSD igazgatói pontokba szedve tértek ki a tapasztalatokra:

• Feltehetően értékes aludobozok után kutatva, a guberálók szétszedik a zsákokat, a tartalmát utána a kommunális kukába dobják. A közterület-felügyeletet kérték, járőreik figyeljenek erre.

• Lakosok jelezték, hogy utánfutós autókkal szedik össze a teli zsákokat. Próbáltak felvételt készíteni rendőrségi feljelentéshez, eddig sikertelenül.

• Úgy tudni, magánszemélyek összeszedik az üres zsákokat a postaládákból!

• A fentiek miatt több panasz érkezett, hogy az elszállított helyett nem kapnak újabb zsákot. Ilyen esetekben lehet kérni a területen dolgozó kollégáktól, akik két zsákot adnak, illetve az ügyfélszolgálathoz beérkező jelzésekre kivizsgálóval küldik ki, vagy személyesen átvehető.

• A kommunális hulladékot és az üveg tartalmú zsákokat nem viszik el! A kommunális többlethulladék elhelyezésére a szolgáltatói emblémával ellátott (fehér) zsákokat kell megvásárolni.

• A zsákok száját kérik bekötni, hiszen kiborul belőle a szemét

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában