Ha otthon kell maradni

2020.03.19. 07:28

Tudatosítsuk, hogy a nyugalom a legnagyobb kincs!

Természetes, ha borúlátó gondolataink támadnak, de nem szabad elkeserednünk!

Fotó: Shutterstock

A koronavírus-járvány miatt előírt intézkedések voltaképpen felborítják az emberek eddigi megszokott életét. Napról napra új intézkedésekhez szükséges alkalmazkodnunk: de vajon mit tehetünk, ha hazánkban is eljön a házi karantén időszaka? – A „koronavírus-szorongás” új fogalom a szociálpszichológiában, ami nemcsak a megbetegedéstől való félelmet, illetve az azzal kapcsolatos negatív érzések elhatalmasodását foglalja magában, hanem a megszokott életritmus megváltozásától, az elszigeteltségtől való szorongást is – hívta fel a figyelmet Sándor Alexandra Valéria életviteli tanácsadó.

Megőrizni kapcsolatainkat

A szakértő elmondta, nem egy kifejezetten „rossz” jelenségről van szó, hiszen ez segít a járvány elleni védekezésben, ez sarkall felelős magatartásra bennünket. Azt viszont nem szabad hagynunk, hogy a mindennapjainkat is megkeserítse! – Jó, ha tudjuk: természetes, ha ilyenkor támadnak borúlátó gondolataink, csak érdemes őket időben „fülön csípni”, majd valami pozitív dolog felidézésével tudatosan kiegyensúlyozni és elengedni. A karanténnal, a társasági élettől való önkéntes távolmaradással általában az a probléma, hogy a dolgos hétköznapok során nincs időnk, energiánk és lehetőségünk belemélyedni a saját gondolati és érzelmi világunkba – vagy éppen a velünk egy háztartásban élőkkel való kapcsolatunk valóságába –, ami egy ilyen helyzet során többszörös erővel szakadhat a nyakunkba – tájékoztatta a Naplót.

Kiegyensúlyozott táplálkozás

Sándor Alexandra Valéria tájékoztatta lapunkat, hogy melyek a lelki felkészülés leghatékonyabb lépései.

– Tudatosítsuk magunkban, hogy a nyugalom a legnagyobb kincs! Hiszen ahogyan a nyelvünk is tükrözi: aki éppen „fél”, az nem „egész”, tehát nehezebben őrzi meg az „egész-ségét”. Ennek fiziológiai alapja, hogy a stressz bizonyítottan gyengíti az immunrendszer működését. Hangulatunk és magatartásunk másokra is hat. Nemcsak saját magunkért tartozunk felelősséggel, hanem szeretteinkért és bizonyos értelemben a többi embertársunkért is – mondta.

„Csak hiteles forrásból tájékozódjunk és mértékkel! Ha egész nap csak a koronavírusról olvasgatunk, és tudományosan nem bizonyított gyógy­módok között kutatunk, akkor állandó stressznek tesszük ki saját magunkat, ráadásul a nem megbízható információk követésével vagy megosztásával akár bajt is okozhatunk.”

Tegyük meg a megelőzésért, amit lehet! Így fontos a rendszeres, alapos kézmosás meleg vízzel és szappannal, a fokozott higiénés szabályok betartása, a közösségi élet korlátozása, a kiegyensúlyozott táplálkozás, a megfelelő vitamin- és ásványianyag-utánpótlás. Továbbá éljünk az internet lehetőségeivel! Szerencsére ma már a virtuális térben is élhetünk társasági életet, ahol vírus biztosan nem terjed, jókedv és nevetés viszont jó eséllyel. Fantasztikus, hogy mennyi tanfolyam, film vagy játék érhető el amellett, hogy videóhívással bármikor kapcsolatba léphetünk a szeretteinkkel. A négy fal között még sportolni is lehet, hiszen sok helyen kínálnak videókkal illusztrált online edzéstervet. Mindez rengeteget segít a szorongás leküzdésében. A tudatos tartalomfogyasztásra azonban mindenképpen ügyeljünk az interneten, mert fontos a hamis vagy pánikkeltő tartalmak szűrése – fűzte hozzá.

Stresszoldó technikák

A szakértő szerint az, hogy miként tudjuk elviselni a házi karantént, a saját lelki alkatunktól, a párunktól és a velünk egy háztartásban élőktől, illetve a kapcsolatok milyenségétől is függ. – Vannak, akik egészen egyszerűen nem szeretnek egyedül lenni, míg mások kizárólag magukban tudják elképzelni a pihenést, a feltöltődést.

A legegészségesebb egyensúlyi állapot, ha „így is, úgy is” jó, tehát mind az egyedüllétben, mind pedig mások társaságában megtaláljuk a pozitívumot. Egy ilyen szituációban, mint a mostani, különösen érdemes egyfajta bölcs elfogadást tanúsítani: „ez van, így alakultak a körülmények, hozzuk ki a helyzetből, amit lehet”. A legfontosabb, hogy először is a saját nyugalmunkról gondoskodjunk valamilyen stresszoldó technikával (például meditációval, relaxáció­val), és a velünk egy fedél alatt élők felé is ezt a higgadtságot sugározzuk. Persze, az őszinteség is fontos, de vegyük észre, hogy a szeretteinknek mennyi kapacitásuk marad a mi aggályaink kezelésére a sajátjuk mellett, és ha valóban egészségügyi jellegű kételyünk támad, azt megfelelő szakemberrel (orvossal vagy pszichológussal) osszuk meg – mondta.

Beszélgetni, játszani

Az online tér lehetőségeinek köszönhetően a gyermekeknek sem kell teljesen kiszakadniuk a számukra kulcsfontosságú kortárs csoportból: beszélgethetnek és játszhatnak is a társaikkal az interneten keresztül. – Lényeges azonban szem előtt tartani, hogy a kicsik internethasználata minden esetben felügyeletet igényel! A családban ennyi együtt töltött idő mellett irreális elvárás lenne szülőként arra törekedni, hogy ennek 100 százaléka „minőségi” legyen: lesz benne semmittevés, lesz némi össze­zördülés, de ez így természetes! A meseolvasás, a különböző képességfejlesztő és társasjátékok, a filmnézés vagy akár a közös étkezés is kitűnő program lehet – ismertette.

Az életviteli tanácsadó úgy véli, otthonmaradás esetén a kommunikáció, a türelem és az empátia a kulcs.

– Mindhárom egyformán szükséges ahhoz, hogy megőrizzük kapcsolataink épségét. Olyan, valószínűleg mélyebb témák is felszínre fognak kerülni, amiket egyébként nem lenne kapacitásunk megbeszélni. Ehhez párosulhat a hirtelen változás miatti ingerlékenység és a már említett szorongás. Nem könnyű a helyzet, de az egyensúly megteremtése itt is lehetséges. Az első lépés, ha elfogadjuk, hogy senki sem tökéletes – beleértve saját magunkat is –, és a bensőségesebb pillanatok akár rövid időn belül is váltakozhatnak a feszültebbekkel, és ez így természetes – tette hozzá végezetül.

Napirend kialakítása

A napirend kialakítása mindig hasznos, hiszen egyfajta „biztos pontként” szolgál olyan időszakban is, amikor nagyon kevés ilyen biztos pontra számíthatunk. – A mostani helyzet talán lehetőséget teremt rá, hogy mindenki a saját bioritmusának megfelelőbb módon ossza be a teendőit, akár kora reggelre vagy késő estére időzítve azokat. Az, hogy melyik feladatot mikor a legcélszerűbb elvégezni, akár már néhány nap alatt kialakulhat – de ne akarjuk magunkat mindenáron óramű pontosságú keretek közé szorítani, hiszen ezzel ellenkező hatást érhetünk el. A napi teendőlista összeírása mindenképpen hasznos reggelente vagy előző este, amihez tetszés szerint akár okostelefon-alkalmazást vagy más online felületet is használhatunk, ahol egy-egy feladat „kipipálása” azonnali sikerélményt nyújt. Az étkezések időpontjára és minőségére is ügyeljünk, hiszen a reggeli és a vacsora máris ad egyfajta keretet a napnak.

„Fontos, hogy a pihenés, a munka és az étkezés lehetőleg ne egyazon helyiségben, vagy legalább ne a térnek ugyanazon a részén történjen, és időben is érdemes őket jól elkülönítenünk egymástól: ez az otthoni munkavégzés sikerének, az otthonról dolgozók testi-lelki harmóniájának egyik kulcsa”

– mondta.

Nagy Emese

A koronavírus-járvánnyal kapcsolatos további cikkeinket ide kattintva érhetik el.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában