Helyi közélet

2015.01.27. 16:27

Az embargó nem múló áramszünet

Debrecen - Az oroszok eldöntötték, hogy náluk melyik lesz előbb; a keltetőtojás vagy a tyúk.

Debrecen - Az oroszok eldöntötték, hogy náluk melyik lesz előbb; a keltetőtojás vagy a tyúk.Az immár fél éve tartó oroszországi embargó nem olyan, mint egy tíz másodperces áramszünet, hogy visszajön a villany, és az élet megy tovább. Biztos vagyok benne, hogy ha egyszer felengedik előttünk a képzeletbeli sorompót, akkor már nem ugyanarra az orosz piacra térhetünk vissza, ahonnan az embargó miatt kiszorultunk” – mondta el a Naplónak Bárány László, a Baromfi Coop Kft. igazgatója, hozzátéve, hogy az oroszok a saját tilalmukat is kijátszották.

Hagytak kiskaput

Bárány László azzal folytatta, hogy bár egyelőre csupán a sertéshús és a húskészítmények kapcsán van szó az embargó esetleges feloldásáról, minden ilyen hírnek örülni kell, hiszen az embargó bénítja a gazdaságot, a kereskedelmet. – Az oroszok a csirke esetében hagytak egy kiskaput a rendeletben, mégpedig azt, hogy a keltetőtojásra nem vonatkozik a beviteli tilalom. Megvették tőlünk a rengeteg tojást, kikeltették a csirkéket, amiket nagyrészt saját termésű gabonával hízlaltak fel, így végső soron a saját termékünkkel (a keltetőtojással) kiszorítva minket az orosz piacról – osztotta meg velünk az éppen aktuális gondjaik egyikét a vezető. Mint mondta, egy piacra visszatérni mindig drága játék. „Az is sokba kerül, hogy itthon egy-egy nagykereskedelmi lánc beszállítójaként megvesse a lábát a hazai termelő, nos, Oroszország esetében ugyanez a kihívás vár ránk, csak nagyban” – mondta Bárány László, aki mostanáig mintegy 50 és 100 millió forint közé teszi a cégcsoportjuknál az embargó miatt elmaradt hasznot; és még nincs vége.

Óvatosan optimista

A sertéságazat lesz a kedvezményezettje az orosz embargó feloldásának, az évi 700 ezer sertést értékesítő Alföldi Sertésértékesítő és -Beszerző Szövetkezet ügyvezetője mégis óvatosan fogalmaz a közeljövőt illetően. Marczin Zsolt azt reméli, hogy ha a német, a dán és a holland sertés valóban zöld utat kap Moszkvától az újbóli bevitelre, a kereslet élénkülése és a hatalmas uniós húskészletek apadása a magyarországi árakra is jótékony hatással lehet. – Amikor az oroszok embargót hirdettek, a brazilok és a kínaiak egyaránt hatalmas erőkkel vonultak be az oroszországi piacra. Érdekes lesz, hogy ha az európai hústermelők is megint bemehetnek, akkor ezek a szereplők hogyan fognak egymással megküzdeni – osztotta meg velünk várakozásait Marczin Zsolt, aki szerint amellett, hogy komoly árverseny lesz, sok múlik azon, hogy ki, hogyan képes felmelegíteni a korábban gyümölcsöző orosz üzleti kapcsolatait.

Szorító olajárak

Az évente ötmillió kacsát és libát előállító Tranzit-Ker Zrt. vezérigazgatója úgy tudja, hogy bár az orosz intézkedés a prémium termékekre nem vonatkozik, némi reményt adhat számukra, hogy például a pármai sonkáról már lehet erre vonatkozó piaci pletykákat hallani. – A következő két-három hónapban sok minden eldőlhet, hiszen az oroszok nyakán szorul a hurok a tartósan alacsony olajárak miatt. A mi cégcsoportunkat leginkább az embargó másodlagos hatása érinti (az EU-ban felhalmozódott húskészletek miatt zuhant a víziszárnyasok ára), de az elmaradt hasznunk így is több százmillió forintra tehető – vonta mérleget Szabó Miklós vezérigazgató. Mint mondta, az Unióból orosz piacra az embargó előtt tízezer tonnás kacsa- és libaszállítmányok mentek, ezeknek a beragadása komoly piaci zavarokat okoz a közösségen belül. „Libából jelentős készletek maradtak a vágóhidaknál, ami gazdálkodási szempontból nyomja a 2015-ös évüket is” – tette hozzá.

- Petneházi Attila -


Mindegyik megfelelt

Moszkva még tavaly augusztusban tiltotta meg az uniós országokból származó hús-, gyümölcs- és zöldségtermékek exportját, válaszként az Oroszország elleni gazdasági intézkedésekre. Most lazítanak az embargón, amit egyes piaci megfigyelők (hazánk esetében) a közelgő Putyin-látogatással hoznak összefüggésbe. Budai Gyula, az orosz embargóból fakadó intézkedésekért felelős miniszteri biztos a minap jelentette be, hogy egy most véget ért élelmiszer-biztonsági vizsgálaton valamennyi magyar cég megfelelt az orosz előírásoknak. Így, amint döntés születik, azonnal indulhatnak a magyar sertéshús- és húskészítmények Oroszországba.


Debrecen - A hazai baromfitartók és a víziszárnyas-előállítók továbbra is kimaradnak a jóból.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában