Szigetszentmiklós

2013.03.30. 20:23

Nyári időszámítás: minden, amit az óraállításról tudni kell

<p style="text-align: center"><strong>Hajnali 2-kor 3 órára kell állítani az órákat, a közösségi közlekedést is érinti. Az ország egynapi energiafogyasztása spórolható meg általa. </strong>(MTI Fotó: Czeglédi Zsolt)<strong>

A nyári időszámítás bevezetését az amerikai Benjamin Franklin vetette fel 1784-ben, de csak 1916-ban vezették be először Amerikában, azaz a helyi időt egy órával előre állították az adott időzóna idejéhez képest. (A nyári időszámítás elnevezés onnan ered, hogy ez az időszak - az adott féltekén - nagyrészt a nyárra esik.) Az óraállítási módszer azon alapul, hogy a tavaszi és őszi napéjegyenlőség között a nappalok hosszabbak, mint az éjszakák, és ha a nap által sugárzott "ingyenes" fény nagyjából egybeesik a lakosság ébrenlétével, kevesebb lehet a világításra elhasznált villamos energia mennyisége. Az Európai Unióban egységesen alkalmazott módszer lényege, hogy a szokásos ébrenléti időszak - jellemzően reggel 7 és este 10 óra között - minél inkább közelítsen a természetes nappali világosság idejéhez. 

Egy óra világosság

Az alternatív időszámítás  Magyarországon először 1916-tól 1957-ig működött, hosszabb-rövidebb kihagyásokkal. Az 1973-as kőolajválság után a nyugati világ országai újra elővették az óraállítás ötletét, hogy a vállalatok és a háztartások számára egy óra világosságot nyerjenek, és ezzel energiát takarítsanak meg. A nyári időszámítást elsőként Franciaországban vezették be, 1976-ban, a példát számos európai ország követte. Nálunk 1980. április 6-án, villamosenergia-megtakarítási célból vezették be újra, az órákat szeptember végén igazították vissza. Az Egyesült Államokban a nyári időszámítás 20 év óta változatlan szabályait 2007-ben - az energiafelhasználás további csökkentésének reményében - megváltoztatták. Eszerint náluk a nyári időszámítás március második vasárnapjától november első vasárnapjáig tart. Oroszországban 2011-ben elnöki rendelettel eltörölték a téli időszámítást. Az új moszkvai idő az addigi nyári idő lett. Fehéroroszország és Ukrajna ugyanígy járt el.

 

Uniós rendben

1996-ban egy kormányrendelet az Európai Unió tagállamaiban érvényes rendszerhez igazította a magyar gyakorlatot, így a nyári időszámítás március utolsó vasárnapján, közép-európai idő szerint 2 órakor kezdődik és október utolsó vasárnapján 3 órakor végződik. (A módosításra a nemzetközi utazási menetrendek harmonizációja miatt is szükség volt.)

A Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. szerint az óraátállítással megközelítőleg Magyarország egynapi fogyasztásának megfelelő villamos energia spórolható meg.  Magyarországon 1980 óta működik a rendszer, a mindenkori fogyasztási adatok alapján a tavaszi óraátállítást követően 1-4 százalékkal (1000-5000 MWh) csökken a fogyasztás, az októberi visszaállítás pedig nem okoz többletfogyasztást, így éves szinten 100-120 GWh-val kevesebbet fogyaszt az ország.

Érinti a menetrendeket is!

Az átállás a közösségi közlekedés menetrendjét is érinti. A Nyugati pályaudvarról Szobra 0.48-kor és a Szolnokra 0.43-kor induló vonat már a nyári időszámítás szerint érkezik a végállomásra, a Lajosmizséről eredetileg 2.45-kor és a Debrecenből 2.36-kor induló szerelvények pedig 3 órakor indulnak a Nyugati pályaudvarra. A nemzetközi forgalomban a Kálmán Imre, a Wiener Walzer, a Metropol és az Ister EuroNight, valamint a Tisza, a Beograd és a Corona nemzetközi gyorsvonat közlekedésekben lehet késésekre számítani. A Volánbusznak nem lesz úton lévő járata, Budapesten az éjszaki járatok 2 és 3 óra közötti nem indulnak, egyes buszok esetében pedig (918, 930, 938, 940, 941, 943, 948, 956, 963, 980, 990, 992, 996, 996A, 999) az indulási időpontok vagy az útvonal egy szakasza változik meg.

Kára, haszna

A nyári-téli időszámítás és az energiatakarékosság közötti összefüggést az utóbbi időben egyre többen vitatják arra hivatkozva, hogy napjainkban sokkal rugalmasabb a közvilágítás rendszere, megváltoztak a fogyasztási szokások - az emberek többet néznek tévét - és elterjedtek a légkondicionáló berendezések is, ami megváltoztatta a korábban még jelentős megtakarítással járó nyári időszámítás előnyeit és hátrányait. Mindeközben az átállás hatással van az emberek bioritmusára, közérzetére, statisztikák szerint az ezt követő napokban nő a közlekedési balesetek száma.

A vasárnap életbe lépő nyári időszámítás Európában október 27-éig tart.

(forrás: www.hirado.hu ; MTI Fotó: Czeglédi Zsolt)

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!