Konferencia

2020.02.18. 14:52

A digitális világ szerepét elemezték

Kiemelt feladatunk, hogy lépést tartsunk a változással és a fejlődéssel egyaránt – vallja Bartha Elek.

Fotó: unideb.hu

A digitális pedagógia tudományban és oktatásban betöltött szerepe állt a Debreceni Egyetem Nevelés- és Művelődéstudományi Intézete és az MTA DAB Neveléstudományi Munkabizottsága közös szakmai konferenciájának középpontjában pénteken, a DAB-székházban – adta hírül az unideb.hu.

– Oktatás, informatika és pedagógia – három, mára már egymástól elválaszthatatlan szó, amelyek a mindennapjainkon túl áthatják a tudomány, az oktatás, így a pedagógia területét egy­aránt, köszönhetően az elmúlt évtizedek gyors fejlődésének – fogalmazott köszöntőjében Buda András, a tanácskozás főszervezője.

A Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar (BTK) Nevelés- és Művelődéstudományi Intézetének adjunktusa a fejlődést egy hatalmas építményként jellemezte, amelynek vázát egy speciális építőcsapat már elkészítette, de a valódi feladat még előttük áll: befejezni és berendezni ezt a képzeletbeli épületet.

A diákok gyakran már a digitális kultúra más, olykor magasabb dimenziójában járnak, demonstrálva, hogy megváltoztak az igények – hívta fel a figyelmet Bartha Elek / Fotó: unideb.hu

– A digitális világ egyaránt jelen van a tudományban, az oktatásban, a pedagógiai képzésben is, így kiemelt feladatunk, hogy lépést tartsunk a változással és a fejlődéssel egyaránt – mondta megnyitójában Bartha Elek. A Debreceni Egyetem oktatási rektorhelyettese hangsúlyozta: ez a feladat annál inkább fontos, mivel szervesen kapcsolódik a pedagógusok mindennapjai­hoz, hiszen a diákok gyakran már a digitális kultúra más, olykor magasabb dimenziójában járnak, demonstrálva, hogy megváltoztak az igények, amelyek ugyanakkor meghatározzák a pedagógiát mint tudományt és a pedagógusképzést egyaránt – tette hozzá a rektorhelyettes.

Szelektálni a világhálón

– Évszázadokon át egyirányú volt a tudás, az ismeret átadása, a fiatalabb generáció mindig az idősebbektől sajátította el a tudást. Ma már azonban gyakran előfordul, különösen az informatika terén, hogy az idős vagy akár a középkorosztály sokat tanulhat a fiataloktól – mondta beszédében Engler Ágnes. A BTK Nevelés- és Művelődéstudományi Intézet Neveléstudományi Tanszékének vezetője ugyanakkor hangsúlyozta: felelősséggel jár, hogyan használjuk biztonságosan, szelektálva a világháló nyújtotta lehetőségeket.

A rendezvény Turcsányi-Szabó Márta, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Informatikai Kar, Média- és Oktatásinformatika Tanszék docensének előadásával kezdődött, majd tematikus szekció-előadásokkal zárult a DAB-székházban.

HBN

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában