Gólyahír

2022.01.06. 14:53

Csíkos fűegerek láttak napvilágot a Debreceni Állatkertben

Forrás: Debreceni Állatkert

A jelek szerint remekül érzik magukat a Debreceni Állatkert tavaly áprilisban átadott afrikai éjszakai társasbemutatójának lakói, hiszen a korábban sosem tartott berber csíkos fűegerek még érkezésük évében utódokkal lepték meg gondozóikat és a látogatókat – adta hírül a cívisvárosi intézmény. A november közepén felfedezett, egyelőre ismeretlen nemű két apróság gyorsan cseperedik, és méretben már majdnem utolérték szüleiket. A felnőtteknél észrevehetően bátrabbak – egyikük kifejezetten barátságos gondozóival –, így a szerencsés látogatók megpillanthatják őket az egyiptomi gyümölcsevő denevérekkel és a szintén tavaly érkezett szenegáli fülesmakikkal közös otthonuk talajszintjén.

 

A Marokkó, Algéria és Tunézia partvidékének mediterrán cserjéseiben és erdőiben őshonos berber csíkos fűegér (Lemniscomys barbarus) 30 gramm körüli tömegével és 8-12 cm-es testhosszával nemének legkisebb termetű képviselője. 

Élettartama a vadonban alig haladja meg a hat hónapot, emberi gondozásban viszont akár a négy és fél évet is elérheti. 

Sűrű fűtakaró alatt ásott üregekben lakik, jellemzően egyedül vagy párban. Szinte egész életét az üreg környékén éli le; a bejárattól rendszerint jól látható ösvény vezet táplálékszerző helyéhez. Étrendjének alapját a fű képezi, de fogyaszt leveleket, gyökereket, terméseket, magokat és ritkábban rovarokat is. Bár természetes populációi egyelőre stabilak és népesek, a faj szerepel a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) Vörös Listáján.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában