Helyi közélet

2014.02.06. 19:51

Küldjön hírt! - Vörösmartysok Szicíliában

Debrecen - A Tempus Közalapítvány által működtetett Európai Uniós Comenius Program segítségével 2014. január 20-25-ig a Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Comenius csoportjának három pedagógusa a Traditional Openair Games (Hagyományos szabadtéri játékok) projekt keretében 8 másik partnerország pedagógusával együtt öt napot töltött a szicíliai Favarában.

Debrecen - A Tempus Közalapítvány által működtetett Európai Uniós Comenius Program segítségével 2014. január 20-25-ig a Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Comenius csoportjának három pedagógusa a Traditional Openair Games (Hagyományos szabadtéri játékok) projekt keretében 8 másik partnerország pedagógusával együtt öt napot töltött a szicíliai Favarában.

A találkozó során az iskolák bemutatták az eddig végzett munkájukat, a török nemzeti napról készített prezentációjukat, a diákok szabadidejét felmérő kérdőívek eredményeit; kiválasztottak két olyan játékot, amelyről leírást, szabálykönyvet, rajzot, fotókat és videókat készítenek a következő találkozóra, és minden partner megtanítja majd a diákjainak.

Választottunk egy Comenius dalt is, amelyet ezentúl minden találkozón együtt énekel majd a sok gyerek és pedagógus.

A találkozó során ismereteket szereztünk az olasz iskolarendszerről, és örömmel közölhettük visszatérve diákjainkkal, hogy milyen jó dolguk van, hiszen az olasz diákok órái 60 percesek, és csak egy rövid szünetük van a nap során.

A város polgármesteri hivatalában is látogatást tettünk, ahol tájékoztattak Favara oktatási eredményeiről, a Comenius program sikerességéről.

Az iskola diákjai nagyszabású nyitó és záró műsorban mutatták meg tehetségüket: szicíliai táncban, énekben, hangszeres zenében. A déli népekre jellemző vidámsággal, lazasággal szórakoztattak bennünket.

A szülők jóvoltából a szicíliai ételeket és süteményeket is megkóstolhattuk. Annyi finomság, tészta és krumpli mellett egyszerűen nem értettük, hogyan nem láttunk kövér embereket.

Láttunk viszont nagyon sok narancs és citromligetet. Azt mondták a vendéglátóink, hogy ilyenkor - télen - a legszebb Szicília, mert ilyenkor minden zöld, nyáron pedig kopár.

A komoly munka mellett a vendéglátó iskola igyekezett bemutatni a kulturális és természeti értékeket is. Megnéztük Agrigento és Favara nevezetes épületeit, ellátogattunk a Templomok-völgyébe, Palermóba, a Török lépcsőnek nevezett sziklás tengerpartra, és útban hazafelé az Etnát, illetve a Csontváry képeiből oly jól ismert Taorminát is megnéztük.

Volt azért kalandban is részünk, hiszen hazautazásunk napján kitört az Etna. Kezdetben örültünk annak, hogy legalább ezt is látjuk. Később azonban a lelkesedés alább hagyott, hiszen időszakos légtérzárat rendeltek el, így bizony Rómában futva értük el a csatlakozó járatunkat.

A következő találkozóra márciusban kerül sor Spanyolországban San Boi de Llobregatban, ahová már diákjaink is utaznak.

- Seressné Barta Ibolya -

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában