lerótták a kegyeletüket

2020.07.02. 14:55

A holokauszt áldozataira emlékeztek a városban

Debrecen több pontján is lerótta tiszteletét a zsidó hitközség.

Fotó: Molnár Péter

Fotó: Molnár Péter

76 évvel ezelőtt, 1944. június 24-én kezdődött meg a debreceni gettó felszámolása, illetve az ott élők deportálása. Ezen a napon, indították el az első transzportlistára összeírt debreceni lakosokat a haláltáborokba. Hagyományosan a Monostorpályi úti zsidó temetőben a Debreceni Zsidó Hitközség szokott gyászistentiszteletet tartani, amely idén a járványhelyzet miatt elmaradt.

Még fontosabb az emlékezés

Kreisler Gábor vezette a csütörtöki megemlékezést, melyen két holokauszt túlélő is részt vett. A Debreceni Zsidó Hitközség képviselője kiemelte, a zsidó kultúrkör a holokauszt következtében tönkrement Debrecenben. Horovitz Tamás, a hitközség elnöke elmondta, idén szeptember elején tartják meg a hagyományos gyászistentiszteletet a Monostorpályi úti zsidó temetőben, majd párhuzamot vont a vírushelyzet, valamint a holokauszt között. Arról beszélt, hogy mennyire nehezen viseltük a korlátozásokkal járó kényelmetlenségeket, miközben ezt az időszakot otthon, a családtagjainkkal tölthettük, és ennek fényében még inkább felértékelődnek a zsidóságot ért megpróbáltatások.

– Nagyon nehezen kezeltük a járványhelyzetet is, így talán érezhetjük, hogy mennyire borzasztó helyzetben voltak mindazok, akik a holokauszt szörnyűségét élték meg. Nagy tisztelettel kell adózzunk azoknak, akik ennek részesei voltak, visszajöttek, és továbbépítették a debreceni zsidó közösséget – hangsúlyozta.

Múltidézés

A megemlékezésen elhangzott, hogy a gettó területe két zárt, összefüggés nélküli telektömbből lett kialakítva. Előbbi határai a Hatvan utca páros oldalának a 6. számától a Pásti utcáig húzódtak, utóbbi területe a Hatvan utca északi, páratlan házsora a 29-es számtól a Csap utcáig tart. Az eseményen Shmuel Faigen rabbi mondta el az imádságot az áldozatokért, illetve a két holokauszt túlélő gyertyákat gyújtott a mártírokért.

A résztvevők a nagy gettó egy részét is körüljárták, és minden botlatókőnél megálltak és emlékeztek az áldozatokra. A séta az egykori Sherly téglagyárnál folytatódott, ahonnan 1944-ben indultak a deportáló vonatok, ahol szintén megemlékeztek.

Gaál Csaba

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában