Helyi közélet

2015.01.29. 08:41

Föld és fa adott munkát

Hajdúhadház - Egy nagy múltú település rendszerváltás előtti pillanatképei.

Hajdúhadház - Egy nagy múltú település rendszerváltás előtti pillanatképei.

A réz- és bronzkorban már lakott hely neve utal az 1605. december 12-i jeles napra, amikor Bocskai István, Magyarország választott fejedelme 1605-ben hajdúkat telepített le Hadházon is, egyben városi rangot adott a településnek.

Hajdúhadház 1872-ig volt szabad hajdúváros, ezután nagyközségként, majd újra városként tartották számon, végül 1936-ban veszítette el városi rangját, amit 1989-ben a szomszédos Téglással való egyesülése után kapott vissza, majd 1991-es szétválásuk után is megtarthatta.

A második világháborút követően az akkor nagyközség, Hajdúhadház sem kerülhette el a „szocialista fejlődés” hatásait: eltűntek a környező tanyák, a virágzó parasztgazdaságok, helyüket a termelőszövetkezetek vették át, melyekből a településen több is volt.

Az Új Barázda a rendszerváltást is túlélte, legalábbis nevében. A környező erdők miatt a szocializmusban is jelentős mértékű volt a 13 ezer lakosú településen a fafeldolgozás.

Az elsősorban virágzó mezőgazdaságára támaszkodó nagyközségben a kulturális életet sem hanyagolták el, művelődési házában rendszeresen szerveztek ismeretterjesztő és művészeti programokat.

Összeállításunkkal a hetvenes és a nyolcvanas éveket idézzük fel.

HBN–ÉP

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában