Fontos a növényvédelem

2021.04.27. 10:18

Tömeges gyomosodás lehet a hajdú-bihari földeken

A kis hőigényűek kivételével szinte minden egyéb faj fejlettsége elmarad legalább 7-10 nappal a sokéves átlagtól.

Forrás: Illusztráció/Shutterstock

Fotó: Shutterstock

Az elmúlt héten sem sokat pótolt lemaradásából a vegetáció, folytatódott a megszokottnál több fokkal hűvösebb idő Kelet-Magyarországon. Április harmadik dekádjának kezdetére is maradt még utánpótlása a hideg levegőnek, amelynek újabb hulláma a Skandinávia felett örvénylő, meg-megújuló ciklon áramlási rendszerében érte el a térséget. Az elmúlt hét 10°C körüli középhőmérséklete a sarkvidéki eredetű légtömegnek köszönhetően 2-3 fokkal még elmaradt az ilyenkor szokásos értékektől, ám a hónap első feléhez képest mégis sokat enyhült az idő. A gyakran élénk légmozgás ellenére egyre magasabban tetőzött a hőmérséklet napi járása, a hét derekától néhol a 20 Celsius-fokot is megközelítette a csúcsérték. A hajnalok jobbára fagymentessé váltak, egy-két helyen azonban mérhettünk még talaj menti fagyot megyénk erre hajlamos, mély fekvésű területein.

Ismét több eső jöhet

A talaj felszíni, öt centiméteres mélységű rétegének napi középhőmérséklete a hét eleje tájékán lépte át a hőigényes szántóföldi kultúrák, így a kukorica vetéséhez optimális 10°C-os küszöböt. A földbe került napraforgómagok csírázásához megfelelő a talajhőmérséklet, illetve az őszi kalászosok bokrosodásának, a repce szárba indulásának és kezdődő virágzásának is kedveztek az enyhülő napok. A kis hőigényű kultúrák kivételével szinte minden egyéb faj fejlettsége elmarad legalább 7-10 nappal a sokéves átlagtól. Ennek oka a hasznos hőösszeg negatív anomáliájában keresendő, hiszen 10 Celsius-fokos bázisértékkel számolva a legutóbbi harminc év átlagához képest 30-40 foknappal kevesebb gyűlt össze eddig az idei tavaszon.

A kinti munkákat ezúttal kevesebb alkalommal zavarta csapadék, de több helyen fordult elő eső, zápor, de nyárias zivatar is a héten.

Ezekből területi átlagban 5-10 milliméteres heti összeget regisztráltak, de akadt 15 milliméter körüli lokális csapadékhozam is. A talaj művelt rétege az utóbbi hetek rendszeres csapadéka nyomán nedvességgel jól ellátott, a szabadföldi vízkapacitás 60-80 százalékát kitevő nedvességtartalom a talajmunkák szempontjából optimális. A hónapforduló tájékán a csapadékhajlam újbóli erősödésére lehet számítani, így az elmúlt hetek hűvös, nedves légköri feltételei okozta növényvédelmi kockázatok tovább fokozódhatnak. Az egyre magasabb hőmérséklet a gyomok tömeges kelését is elindíthatja, ezért a kórokozók elleni védekezés mellett már a gyomirtás szervezése is gyarapítja majd az aktuális növényvédelmi feladatok sorát.

Debreceni Egyetem, MÉK Precíziós Növénytermesztési Kutatás-Fejlesztési Szolgáltató Központ

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában