Programajánló

2020.11.07. 14:30

Az Apollóban is megülik az európai art mozik ünnepét

November 8-án rendezik meg az Európai Art Mozi Napot, amikor a kontinens több száz művészmozijában egyazon napon mutatnak be filmeket.

Fotó: Illusztráció / Shutterstock

Az Art Mozik Nemzetközi Szövetsége (CICAE) és az Europa Cinemas kezdeményezésére immár ötödik alkalommal megrendezett nemzetközi esemény célja, hogy felhívja a figyelmet az európai filmművészet sokszínűségére és a művészmozi, mint kulturális és közösségi tér fontosságára. Ezen a napon a résztvevő mozik, köztük országszerte a hazai művészmozik is, változatos programokkal, többek között fesztiváldíjas filmkülönlegességek premier előtti vetítésével várják a közönséget – természetesen a jelenlegi helyzethez igazodva fokozott odafigyeléssel az egészségvédelemre.

A hazai programsorozat az Art-Mozi Egyesület szervezésében valósul meg.

Új ültetetési szabályok

Az új kormányrendeletre reagálva, valamint a szabályos és a lehető legbiztonságosabb ültetés jegyében az Apolló teremtérképei megváltoznak – tájékoztatta portálunkat a debreceni művészmozi. Az új járványügyi szabályok tükrében a Kertész Mihály-teremben legfeljebb 31, a Soós Imre-teremben 15, a Deésy Alfréd-teremben pedig 13 ember mozizhat egyszerre, egyidőben. Az ültetési rendben minden második sort üresen hagynak, és az egy sorban ülőknek is két szék távolságot kell tartaniuk egymástól. Az ültetési rend betartása alól kivétel nincs, a családtagoknak is külön kell ülniük egymástól, legalább két széknyi távolságra.

Teljes program (2020. november 8. vasárnap)

Fellini – A lélek festője (12) – premier előtt

(Fellini degli spiriti)

feliratos, olasz-francia-belga dokumentumfilm, 100 perc, 2020.

Soós Imre-terem – 13:30

Soós Imre-terem – 18:00

Forgalmazó: Pannonia Entertainment

Országos premier: 2020. december 3.

A filmművészet idén száz éve (1920. január 20-án) született mestere, Federico Fellini pályája előtt tiszteleg a David di Donatello-díjas Anselma Dell’Olio dokumentumfilmje, amely elsőként foglalkozik a rendező „rejtett világának” feltárásával. Fellini örök érvényű műveivel, mint az Országúton, az Édes élet, a 8 és ½, vagy az Amarcord, új utat jelölt ki a filmművészetben. Alkotásaiban a valóság, az emlékek és az álmok sajátos módon olvadnak eggyé, senkivel össze nem téveszthető stílusában egyszerre van jelen az együttérzés, a költői emelkedettség, a groteszk humor és a miszticizmus. A centenárium alkalmából mozikba kerülő dokumentumfilm – amelyet beválogattak a Cannes-i Filmfesztivál „Classics” szekciójának versenyprogramjába is – ez utóbbi témára fókuszál. A RAI és az olasz állami filmintézet raktárából származó exkluzív archív felvételek, ikonkus filmrészletek, és pályatársakkal, neves rendezőkkel folytatott beszélgetések segítségével megkísérelni rekonstruálni Fellini sajátos kapcsolatát a spiritualitással és természetfelettivel. Olyan neves filmrendezők is feltűnnek a filmben, mint Damien Chazelle, William Friedkin vagy Terry Gilliam; továbbá megszólalnak Fellini egykori munkatársai, közeli barátja, Sergio Zavoli újságíró és több neves szakértő, filmtörténész és filmesztéta is.

Előzmények törlése (16) – premier előtt

Effacer l'historique

Feliratos francia-belga vígjáték, magyar felirattal 2020, 110 perc

Forgalmazó: Cirko Film

Deésy Alfréd-terem – 19:45

Franciaország egyik vidéki kertvárosában három jóbarát küzd a 21. századi technológia és a közösségi média kihívásaival. Marie elvált, és attól retteg, hogy egy szexvideó miatt elveszítheti tizenéves fia szeretetét és megbecsülését. Christine-t sorozatfüggősége sodorta a csőd szélére. Munkáját elvesztette, most sofőrként dolgozik, de valamiért minden utasa egycsillagosra értékeli a szolgáltatását. A nemrég megözvegyült Bertrand pedig lányának online zaklatóival veszi fel a

kesztyűt, miközben lassan beleszeret egy telefonos marketinges izgalmasan búgó hangjába. Ők hárman együtt indulnak harcba az életüket uraló adatfelhők ellen egy szélmalomban élő, jóindulatú hacker segítségével. Kalandjaik során kisvárosi otthonukból egészen Kaliforniáig és Madagaszkárig eljutnak.

Díjak: Ezüst Medve Díj, Berlini Nemzektözi Filmfesztivál

Sweat – premier előtt

Feliratos, lengyel-svéd filmdáma, 100 perc, 2020

Deésy Alfréd-terem – 17:45

Korhatár: még nincs végleges korhatár

Forgalmazó: Mozinet

 

Cannes 2020-as válogatásának egyik legnagyobb visszhangot kiváltó filmje, a Sweat egy letaglózó, rendkívül őszinte és aktuális betekintés egy influenszer életébe. Sylwia mindent a maximumon pörget, teljes életét az edzőteremben és az online térben éli. A látszólagos tökéletesség felszíne alatt azonban meg nem értettség, elzárkózás, magány és szeretetéhség rejtőzik, amit egy idő után már nem tud elrejteni a külvilág elől.

Egy humorista élete – premier előtt

(En komikers uppväxt)

feliratos, svéd filmdráma, 92 perc, 2019

Deésy Alfréd-terem – 15:30

Forgalmazó: Vertigo Media

A 12 éves Juha az osztály mókamestere a svéd Sävbyholm kertvárosi iskolájában. Az egyetlen dolog, amiben jó, hogy vicces és minden vágya, hogy valahogy beilleszkedjen az iskolai hierarchiába. Mikor később a már felnőtt Juha tömött színháztermek nézőinek adja elő fiatalkora rémeses szórakoztató epizódjait, váratlanul meglátogatja egy régi iskolai barátja, ami miatt visszatér Sävbyholmbe, hogy szembenézzen a múltjával.

Jonas Gardell regényíró saját sikerkönyvét adaptálta filmvászonra Rojda Sekersöz rendező közreműködésével, a felnőtté válással járó számtalan kihívásról, összetört szívről és a beilleszkedés nehézségeiről a '70-es évek Svédországában.

Becsúszó szerelem (12) – premier előtt

Színes, magyar romantikus vígjáték, 92 perc, 2020

Deésy Alfréd-terem – 13:15

Kertész Mihály terem – 20:15

Forgalmazó: Vertigo Média

Gyula, az elkötelezett fociultra és felesége, Mariann gyereket szeretnének. Miután kiderül, hogy a férfi meddő és az örökbefogadás lehetősége is elszáll, Mariann utolsó esélyként megállapodik egy roma lánnyal, Lüszivel, hogy a hamarosan születendő gyermekét magukhoz veszik. A terv mindannyiuk életét fenekestül forgatja fel. Gyulának ettől fogva folyamatosan trükköznie kell, hogy ne bukjon le a rasszista focirajongó barátai előtt, a magánélete pedig további nem várt

fordulatokat tartogat számára: Ámor nyilai a legváratlanabb helyről találnak a szívébe, humoros helyzetek és erkölcsi dilemmák sora elé állítva hősünket.

A Becsúszó szerelem Nagy Viktor Oszkár új játékfilmje. Nagy első játékfilmjével, az Apafölddel a nemzetközi kritikusok Gene Moskowitz díját nyerte el a 40. Magyar Filmszemlén. Azt követően számos díjnyertes dokumentumfilmet (Két világ között, Felsőbb parancs, Székely lelemény), valamint a Hivatal című tévéfilmet készítette el. A film főszereplői Ötvös András (Nyitva, #Sohavégetnemérős, Isteni műszak), Thuróczy Szabolcs (Drakulics elvtárs, Aranyélet, Valami Amerika 3, Tiszta szívvel), Stefanovics Angéla (Akik maradtak, Liliom ösvény, Viktória: A zürichi expressz) és Rajkai Zoltán (Alvilág, Aranyélet, Lajkó – Cigány az űrben, 1945). A mellékszerepekben mások mellett Tenki Réka (Nyitva, Testről és lélekről, Seveled, Budapest Noir) és a filmrendező Hajdu Szabolcs (Ernelláék Farkaséknál, Bibliothéque Pascal, Fehér tenyér) is láthatók. A Becsúszó szerelem látványtervezője Kővári Kata, a jelmeztervezője Sinkovics Judit (Foglyok, Testről és lélekről, Valami Amerika 3, Valan – Az angyalok völgye, Toxikoma). A film a Campfilm gyártásában, a Sparks koprodukciójában, a Filmintézet támogatásával készült.

Spirál (16) – premier előtt

Színes magyar-román dráma, 100 perc, 2020

Soós Imre-terem – 15:45

Soós Imre-terem – 20:00

Forgalmazó: Vertigo Média

Egy férfi és két nő különös háromszögtörténete bontakozik ki egy tóparti házban. A titokzatos módon eltűnt apáról a fiúra hagyományozott horgásztó távol esik a várostól, egy elszigetelt, varázslatos világ. Halak, madarak, vadállatok békésnek tűnő otthona. A felszín alatt azonban titkok lappanganak és az évszakok körforgásával együtt a horgásztavat gondozó férfi és két nő baljós története is beteljesedik.

Lélektani krimi az elengedésről, az ismétlődő kapcsolatokról, a konfliktusokról és a szembenézés nehézségeiről. A Spirál Felméri Cecília kolozsvári rendező (Boldogságpasztilla, Végtelen percek, Mátyás, Mátyás, Kakukk) első nagyjátékfilmje. Korábbi alkotásai több rangos nemzetközi filmfesztiválon vettek részt, Felmérit a CineFesten „A jövő reménysége díj” kitüntetéssel, a Magyar Filmszemlén a legígéretesebb fiatal tehetségnek járó díjjal ismerték el. Felméri valamennyi

korábbi munkáját Muhi András producerrel készítette, közös munkájuknak mintegy megkoronázása a mostani játékfilm. A film főszereplői az Oscar-jelölt, Arany Medve-díjas Testről és lélekről Európai Filmdíjas színésznője, Borbély Alexandra; a Pororoca című filmbeli alakításáért több rangos nemzetközi filmfesztiválon a legjobb férfi főszereplő díját kiérdemlő, az Arany Medve-díjas Anyai szív sztárja, Bogdan Dumitrache román színművész (Pororoca, Legjobb szándék); és Kiss Diána Magdolna (A nagy füzet, Fehér Isten, Az Úr hangja).

A Spirál látványtervezője Cseh Renátó, operatőre Réder György (Brazilok, Lajkó, cigány az űrben), a jelmeztervező Ferencz Zsófi. A film az Inforg-M&M Film és a Hai Hui Entertainment koprodukciójában, a FocusFox gyártásában, a Nemzeti Filmintézet, a Román Filmközpont (CNC) és az Eurimages támogatásával készült.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában