2013.10.24. 11:04
Kiránduljon velünk itthon!
Debrecen - Puszta? Tó? Folyó? Patak? Hegy? Völgy? Barlang? Mindre van ötletünk!
Debrecen - Puszta? Tó? Folyó? Patak? Hegy? Völgy? Barlang? Mindre van ötletünk!
Minden nap ajándék ilyenkor ősz derekán, ami napsütéssel és jó idővel csábít a szabadba. De hová menjen kirándulni a család, ha csak egyetlen napot szán rá, olcsón szeretné megúszni, s nem szeretné utazással tölteni az idő javarészét? Számos lehetőség kínálkozik a hajdú-bihariak számára, melyek közül - a teljesség igénye nélkül - csak néhányat mutatunk most be.
Nézz az ég felé
A hortobágyi daruvonulás megfigyelése kézenfekvő ötlet, hiszen egyrészt közel van, másrészt olyan csodálatos látványt nyújt, amit kár kihagyni. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület ráadásul még október 25-26-án is szervez, őszi daruvonulást megtekintő buszos túrákat a Hortobágyra. Mint ismertetőjükből kiderül, a kirándulás során a résztvevők megismerkedhetnek a darvak szokásaival, vonulásuk jellegzetességeivel, Magyarország szerepével a daruvonulásban, a terület sajátosságaival. Érdemes azonban előzetesen telefonon érdeklődni a szervezetnél, elérhetőségeiket megtalálhatják a www.mme.hu oldalon.
Merüljünk alá
A daruvonulás jellemzően inkább esti program, s önállóan is megtekinthető, hiszen szakvezetés nélkül is elképesztő a több tízezer daru látványa, ahogyan megtérnek esti pihenőjükre például az elepi tóegységhez. Ha azonban nemcsak estére, de napközbenre is kell egy program, s még gyerek is van a családban, akkor irány Poroszló. Ott nyílt meg a közelmúltban a Tisza-tavi Ökocentrum, ahol a látogatók megismerhetik a Tisza-tó és a Tisza-völgy természeti kincseit. A látogatóközpont legfőbb látványossága Európa legnagyobb édesvizű akváriumrendszere, mely 735 ezer liter össztérfogatával és a benne bemutatott víz alatti csodákkal igazán különleges természetközeli élményt nyújt - ígéri a létesítmény honlapja. Szerencsénkre az ökocentrum november 3-ig még "nyári üzemben" működik, reggel 9-től este 18 óráig.
Kétszáz éves tó
Tovább haladva ezen a vonalon sokfelé vehetjük az irányt, ám mind közül a legszebb Lillafüred, mely az idén kétszáz éves Hámori-tóval, a Lux Károly tervei alapján felépített Palotaszállóval, annak függőkertjével, barlangokkal, vízeséssel, kisvasúttal várja a látogatókat.
Az ízletes pisztrángokkal teli tavat a kohászatnak köszönhetjük, ugyanis a közhiedelemmel ellentétben nem természetes tengerszemről van szó, hanem mesterségesen duzzasztott tározóról, mely a Szinva és a Garadna patakok vizét fogadja magába. A pecásoknak pedig ajánlott még Miskolcon napijegyet váltani a horgászegyesület központjában, a helyszínen ugyanis csak bajosan oldható meg mindez.
Írók, katonák, brigádok
Aki bot helyett azonban szívesebben ragad lapátot, az csónakot bérelhet, s a tó közepéről csodálhatja meg az 1929-ben befejezett neoreneszánsz stílusú Palotaszállót, melyben Móricz Zsigmondtól Fedák Sárin át József Attiláig sok korabeli híresség megfordult. Utóbbi emlékét a szállóhoz tartozó, s idén felújított függőkert is őrzi szobor alakban. Nem meglepő ezek után, hogy a kultúra egyik felkapott fellegvára lett, ahol filmeket forgattak, sőt filmnapokat is rendeztek. Aztán jött a II. Világháború, s a pompás programok helyét német katonák vették át. Majd 1945-től a rendszerváltásig SZOT-üdülőként üzemelt a három völgy találkozásában épült hotel, melyet 1993-ban vett meg és újított fel egy nagy szállodalánc.
Bar(l)angoljunk
Az épített értékek mellett azonban nem törpülhet el a természet szépsége. Ha időnk engedi látogassuk meg a Szeleta-, István-, vagy Anna-barlangot. Utóbbi Petőfi-barlangként is ismert, mert a nemzet költője 1847-ben meglátogatta azt. Kevesen tudják, hogy az eredeti bejárata, sőt a vízesés sem ott volt, ahol ma. Azokat a Palotaszálló függőkertjének kialakításakor áthelyezték. Labirintusszerű folyosórendszerének 570 méteréből 208 járható be. A mésztufa járatok különlegessége, hogy nem utólag oldotta, vájta a víz a kőzetbe, hanem azzal egy időben keletkezett. Szerencsénkre még ezen a hétvégén látogatható, október 31-e után viszont már nem!
A fokozottan védett Szent István-barlang viszont egész évben várja az érdeklődőket csodálatos cseppkőképződményeivel, s a légúti betegek gyógyulását elősegítő mikroklímájával. Termei és járatai lépten nyomon meglepetésekkel szolgálnak, s ha valaki ügyes, akár cseppkő Jancsival és cseppkő Julsikával is találkozhat.
Népszerű látványosság továbbá a Szeleta-barlang is, ami kulcsfontosságú szerepet tölt be a magyarországi ősemberkutatásban.
HBN-FÁ