2018.01.18. 07:32
Ritkábban sújt le feketén a fejsze
Hajdú-Bihar - A tavalyi télhez képest az utóbbi hónapokban csökkent a fatolvajlások száma megyénk nagy részén.
Hajdú-Bihar - A tavalyi télhez képest az utóbbi hónapokban csökkent a fatolvajlások száma megyénk nagy részén.
A rendőrséghez érkező bejelentések alapján a 4-5 évvel ezelőtti állapotokhoz képest megyénk szinte minden részén jelentősen csökkent mostanra a falopások száma.
Kokad polgármestere szerint inkább csak az időjárás miatt javult a helyzet.
Nálunk csak azért fordul elő kevesebb falopás az idei télen, mint egy évvel ezelőtt, mert most lényegesen enyhébb az idő”
– állította beszélgetésünk elején Ozsváth István. Elmondta: tapasztalatai szerint sok kokadi családnál még maradt a tavalyi tűzrevalóból, azt használják ezekben a hideg napokban. S a szociális tűzifa csak csekély mértékben javít a helyzeten – jelezte vélekedését. Hangsúlyozta, sajnos az a fajta egyéni felelősségvállalás, hogy gondoskodni kellene téli tüzelőről, a helyi falopásokat elkövetők körében cseppet sem erősödött az elmúlt években.
Ozsváth István szerint a vonatkozó törvények szigorítása óta a fatolvajlások módja megváltozott. A felnőttek éjszaka vagy hajnalban vágják ki a fákat, és a még nem büntethető, 12 év alatti korú gyerekekkel vitetik haza a tűzrevalót.
A munkáskéz nem lop
A kokadi polgármester azt is megfigyelte, hogy a tormaszezon november közepi befejeződéséig nem fordultak elő ilyen bűncselekmények náluk. Az attól számított körülbelül két hét múlva viszont megkezdődtek a falopások. – Amikor valaki elfárad a munkában, annak se kedve, se ereje nincs ilyesmire – magyarázta az elöljáró.

Illusztráció: Kovács Péter
Kiemelte, hogy az erdőbirtokosság náluk lehetővé tette a gallyak összeszedését. Azok, akik éltek ezzel a lehetőséggel, most nem küzdenek a hideggel.
Elkerülik a tolvajok
Ugyancsak megyénk fákkal gazdagon borított részén fekszik Nyírmártonfalva. Kövér Mihály Csaba, a kistelepülés polgármestere elmondta: a környéken több mint 2 000 hektáron állami tulajdonú, további 1000-1200 hektáron magántulajdonú erdők nőnek. A nagyobb ilyen ültetvényekben elsősorban helyi lakosok dolgoznak.
Az ott rendszeresen végzett gallyazások, gyérítések alkalmával, aki akarja, be tudja szerezni magának a téli tüzelőt. A rászorulók zöme él is a lehetőséggel”
– jelentette ki.
Hozzátette: ennek ellenére előfordult már, hogy egy-egy félreeső út mentén húzódó fasorból illegálisan kivágtak egy-két fát, de náluk soha nem vált tömegessé ez a jelenség. Tavaly télen is például mindössze egy falopásos esetről szerzett tudomást a település első embere, s az ügyben feljelentést tett. Akkor is kiderült, hogy nem helyiek, hanem hajdúsámsoniak voltak az elkövetők – foglalta össze tapasztalatait. Kövér Mihály Csaba szerint az egész jó helyzet annak is köszönhető, hogy néhány éve Nyírmártonfalván is működik a szociális tűzifaprogram, ami 200-250 családnak, egyénnek nyújt ilyen segítséget. A rászorulóknak még házhoz is viszik a kályhába valót.
„Trükkös” faárusok
A fatolvajlások megelőzése érdekében a rendőrség azt kéri az erdőtulajdonosoktól, hogy lehetőség szerint látogassák viszonylag gyakran ingatlanjaikat, ellenőrizzék azok sértetlenségét. Emellett felhívják az állampolgárok figyelmét, hogy bizonytalan eredetű faanyagot senki ne vásároljon, mert – akárcsak a korábbi években – a közelmúltban is jelent már meg „trükkös”, csaló faárus társaság. (Ezeknek például nincs jól beállítva a mérlegük, vagy akác helyett nyárfát adnak el.)
A rendőrség azt kéri, hogy gyanús személyek megjelenése esetén, vagy gyanús eredetű tüzelőt árusító teherautót észlelve, értesítsék a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság Tevékenység-irányítási Központját a nap 24 órájában ingyenesen hívható 107-es vagy a 112-es központi segélyhívó telefonszámok valamelyikén.
HBN–Orosz Csaba
Bizonyító erejű fűrészek
Dobó Dénes, a megyei rendőrkapitányság szóvivőjének szavai szerint, ha fűrésszel vagy baltával, fejszével vágják ki a tolvajok a fákat, az bűncselekménynek számít. Amennyiben valaki más legálisan kivágott fáját igyekeznek elvinni arra illetéktelenek, tulajdon elleni szabálysértés miatt indul eljárás az elkövetők ellen. Tetten érés esetén a rendőrök le szokták foglalni a baltákat, fűrészeket, mert azok bizonyítéknak számítanak – derült ki.