Multimédia

2017.07.30. 14:34

Így vigyázz a mobilodra és a hardvereidre nyáron!

Debrecen, Miskolc, Nyíregyháza - Ez a nyár sem telik el hőségriadók, hetekig tartó tűző napsütések, vagy épp gyors, özönvízszerű esők és viharok nélkül. Mutatjuk, mi nem jó a kütyüinknek a forró évszakban.

Debrecen, Miskolc, Nyíregyháza - Ez a nyár sem telik el hőségriadók, hetekig tartó tűző napsütések, vagy épp gyors, özönvízszerű esők és viharok nélkül. Mutatjuk, mi nem jó a kütyüinknek a forró évszakban.

Érdekes, hogy míg azzal tele van minden nyomtatott és elektronikus média, mit kell tennünk magunkkal kapcsolatban nyáron (például hidratálni, kerülni a napot a déli órákban, odafigyelni a leégésre, viharban pedig nem fák és vezetékek alá állni), arról kevesebb szó esik, hogy mire kell figyelnünk az állandóan nálunk lévő telefonokkal, laptopokkal, vagy az otthoni, szaunaszerű szobában hagyott PC-kkel.

Összegyűjtöttünk pár olyan tippet, aminek a nagy része talán hihetetlenül egyszerűnek és triviálisnak hangozhat, de hátha van valaki, aki nem figyel ilyesmire.

Nyár van nyár

Először is, szögezzük le, hogy a legtöbb eszköz, legyen az PC, notebook, telefon, drón vagy bármilyen kütyü, a gyártó által előre meghatározott működési körülmények között működik megbízhatóan. Tessék csak belenézni, mondjuk, a mobil használati utasításába (igen, pont abba, amit a kutya se szokott elolvasni, valószínűleg te sem), amiben ott figyel az a kitétel, hogy a biztonságos használat, mondjuk, mínusz 10 és plusz 35 fok között garantálható, esetleg külön megjegyzéssel páratartalomra vagy nyomásra.

De mi is lehet ilyenkor a probléma?

Gyakorlatilag a bridge, azaz „áthidaló” gépek is a kompakt kategóriába tartoznának, azonban van pár olyan funkciójuk, jellemzőjük, amelyek alapján már nem sorolhatóak egyértelműen a kiskategóriába.

Jellemzői név szerint:

  • A hőtágulás jelensége miatt a belső alkatrészek károsodhatnak, az apró áramkörökben kontakthibák, zárlatok alakulhatnak ki, amitől akár teljesen használhatatlanná válik a készülék.
  • A közvetlen napfény tönkreteheti a folyadékkristályos kijelzőket, az apró cellák falai megrepednek, és ilyenkor alakul ki az ismerős látvány, amikor a panel „megfolyik”, a kijelző olvashatatlanná válik.
  • A töltéskor vagy erős használat közben egyébként is melegedő akkumulátorok felforrósodnak, és bár sok gyártó beépített már mindenféle biztonsági megoldást, ilyenkor jöhetnek az „elfüstölő” akkuk és készülékek.
  • Mit tegyünk, hogy ezt megelőzzük?

  • Ne hagyjuk közvetlen napfénynek kitéve az eszközöket (strand, ablak, autó szélvédője mögött, akár az autós mobiltartón)!
  • Igyekezzünk szellőzött helyen hagyni a mobilt vagy más hardvereket!
  • Ne takarjuk le az eszközeinket, főleg ne olyan anyagokkal, amik nem szellőznek (műanyag, sok réteg ruha és hasonlók)!
  • Ha viszont már megtörtént a baj, az eszközünk tűzforró, és „valami nem stimmel” vele, akkor mi a teendő?

  • Ha még működik, azonnal kapcsoljuk ki, lehetőség szerint vegyük ki az akkut, és vigyünk mindent árnyékos helyre!
  • Mielőtt kipróbáljuk, életben maradt-e a kütyü, mindenképpen várjuk meg, míg normál hőmérsékletre hűl!
  • Semmiképp se siettessük a hűtést azzal, hogy például hűtőbe, vagy (ó, borzalom atyja, ne hagyj el) fagyasztóba tesszük az eszközt, hiszen az extrém gyorsan lehűlő, különböző hőtágulási tulajdonsággal rendelkező alkatrészek miatt sokszor nem is a forróság, hanem az ilyen gyors hőmérséklet-változás okozza a legnagyobb bajt!
  • És az asztali gépek?

    Az asztali (vagy épp asztal alatti) PC-knek sem igazán tesz jót a hőség, a belső alkatrészek szintén csak bizonyos hőmérsékleti intervallumban érzik jól magukat. Ugyan erre ott a hűtés, de ez sem működik rendesen, ha például egy szűk, asztal alatt kialakított ficakban dolgozik a gép, ahol a ventilátor csak a befülledt, forró levegőt hajtja vissza a gépházba.

    A laptopnak még rosszabb!

    Laptopok esetében még kritikusabb lehet a helyzet, hiszen sokszor apró légnyílások és miniatűr ventilátorok próbálnak megbirkózni a hőséggel, ezért ha lehet, sose úgy tegyük le őket, hogy alattuk puha felület található (süppedős ágy, párna). Akár azzal is segíthetünk a hűtőrendszernek, hogy egy külön ventilátorral rendelkező laptophűtő padot vásárolunk, ami a kiképzése miatt eleve hagy helyet a gépház alatt is a légáramlásra, és alulról tereli is a levegőt a gép felé.

    Emellett figyeljünk oda (máskor is, de ilyenkor aztán főleg) a gép belső takarítására, valamint a szellőzőnyílások szabaddá tételére! A felgyülemlett por (haj, macskaszőr, bármi) mind a légáramlást akadályozza, így aztán még a legbitangabb hűtőrendszer is csődöt mondhat.

    Eső is lehet akár

    A kánikula mellett a hirtelen zivatarok, viharok és felhőszakadások is jellemzőek nyáron, és kényes eszközeinkre ilyenkor szintén nem árt vigyázni. Bár vannak már vízálló telefonok és tabletek, a mobilok többsége azért nem ilyen, és a borításuk résein, a csatlakozókon keresztül könnyen víz kerülhet az eszközök belsejébe. Ez szintén okozhat zárlatot vagy korróziót, ami akár teljesen tönkre is teheti a kütyüt.

    Szóval jó előre nézzük meg, mit vállal a gyártó! Ja, és ha lehet, azért még egy vízállónak hirdetett mobil esetében se higgyük azt, hogy ez az özönvizet is túléli, vagy vihetjük búvárkodni! Az IP67 és hasonló szabványok például alapesetben csak irányadók, és a valóságban inkább cseppállóságot garantálnak, mint azt, hogy napokig tartó monszunban áztathatjuk folyamatosan. Az eszközök belsejében ráadásul a főbb alkatrészeken elhelyeznek olyan indikátorokat, amelyek elszíneződnek, ha víz éri őket, a szervizekben pedig ilyenkor rögtön arról tájékoztatnak, hogy erre bizony nem érvényes a garancia.

  • Ennek elkerülésére mindig zárt helyen tartsuk kényes eszközeinket, nagyobb esőben a farmer zsebe sem elég, hiszen ez is könnyen átázik.
  • Végső esetben csavarjuk bele egy nejlonzacskóba, de használhatunk a mobilhoz testre szabott, vízálló tokot is.
  • Figyeljünk rá, hogy az esőben hagyott eszközt ne rögtön az égi áldás elállása után kapcsoljuk vissza, hiszen ekkor a belsejében még pára formájában maradhat víz! Ilyenkor ismét a türelem az irányadó, száraz, jól szellőző helyen akár egy napig is hagyjuk pihenni a mobilt vagy tabletet, lehetőség szerint levéve a hátlapot, kiszedve az akkut és a különféle kártyákat.
  • Utolsó tippünk

    Egy viszonylag használható „pro tipp” a végére, ami persze semmilyen szinten nem garantál százszázalékos sikert, de… Az átázott eszközt, természetesen kikapcsolva, és lehetőség szerint minél jobban szétszedve (hátlap le, akku ki) tegyük száraz rizs vagy szilikonos macskaalom közé. Mindkettő azért hasznos, mert nagy hatékonysággal szívja fel a környezetből is a nedvességet, ezért képes az eszköz belsejéből is „kiszippantani” a párát és a maradék vizet. Akár egy-két napig is így hagyhatjuk a kütyüt, aztán jöhet a próba.

    Forrás: pcworld.hu


    [related-post post_id="3553419"]

    [related-post post_id="3492777"]

    [related-post post_id="3419231"]

    Ezek is érdekelhetik

    Hírlevél feliratkozás
    Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!