– Az első és második világháborúban elesett honfitársak katonai megbízatásukban életükkel álltak helyt. Ma a feltámadást is ünnepeljük, és azokat, akik a haza szabadságáért harcoltak fegyverrel, szavakkal vagy embert és országot építő szeretettel – mondta Katonáné Varga Olga lelkipásztor. Rákóczi Jenő plébános hangsúlyozta, a hősöknek és az áldozatoknak egyaránt kijár a méltó megemlékezés. – Nem emberfeletti hősök voltak ők, hanem az emberi lét vállalásának hősei – fogalmazott.
Beszédes motívumok
Balázs József, a kopjafát készítő népi iparművész az ünnepségen ismertette a kifaragott szimbólumok jelentőségét. A fejfa csúcsa a férfiakat, katonákat jelképezi. A buzogányok a református és a katolikus egyházat szimbolizálják, míg a tulipán a nők és a család jelentőségét hangsúlyozza. – A forgórózsa az élet nehézségeire utal. Mivel két irányba forog, kirajzolódik egy szem is, mely azt jelzi, hogy az elhunyt fentről figyel minket – mondta Balázs József, hozzátéve, az elkészített alkotáson találhatók utalások a katonaságra, a gyerekekre, az unokákra, a teremtésre, valamint a lélekre is.
A koszorúzással egybekötött ünnepségen katonazenekar és díszőrség is tisztelgett a közel hatvan furtai katona emléke előtt, akik az első világháborúban estek el. Nevük a második világháború összes furtai áldozatának, és a települést védő és elesett tíz német katona nevével került a kopjafára.
A kommentelés opció, a jó magaviselet kötelező! Moderációs elveinket itt olvashatja .