2021.09.14. 17:47
Már Földesen is falukönyv őrzi a letűnt korok emlékeit
A könyvbemutatón megjegyezték: akár már most helyi értékké lehetne nyilvánítani a kiadványt.
A ma még fellelhető vagy már csak emlékekben élő tárgyaknak, a természeti környezetnek, vagy falusi életmódhoz köthető emlékek megörökítését és megőrzését vállalták hazánk értéktárbizottságai. Így tette ezt Földes önkormányzatának értéktárbizottsága is dr. Szabó Irma vezetésével.

A falukönyv negyvenkét, helyi nemzeti értékként nyilvántartható értéket mutat be egyenként, lényegkiemelő összefoglalással. Ez adja a könyv alapját és egyik sajátosságát is. – Bevezetésként azt a folyamatot mutattuk be, amely az értéktárbizottság megalakulásától e falukönyv elkészítéséig tartott – tájékoztatta a könyvbemutató népes közönségét dr. Szabó Irma. – Az ezt követő nagyobb terjedelmű második fejezetben a nyilvántartott értékeinket a javaslatok beadásának, illetve az értékké nyilvánításuk időrendjét követve sorakoztattuk fel. A történéseket, az elmondottakat, az újraélt emlékeket régi okmányokkal, dokumentumokkal, közel 200 fotóval, az események korabeli híradásaiból válogatott írásokkal tettük szemléletesebbé. A harmadik fejezetében többféle formában és megközelítésben mutatjuk be a helyhez, a helyi értékekhez fűződő gondolatokat. A negyedik fejezetben az értékátörökítő közösségeink, szervezeteink mutatkoztak be. Az ötödik fejezetben a könyvtár által gyűjtött és rendszerezett, mindenki által hozzáférhető, a nyilvántartott értékekhez kapcsolódó bibliográfia, és az elkövetkező időszakban beadandó javaslatok megfogalmazását megkönnyítő úgynevezett minta javaslattételi lap kapott helyet – összegezte a könyv tartalmát dr. Szabó Irma.
A könyvbemutató résztvevői videóvetítéssel bepillanthattak a helyi közösségek értékközvetítő munkájába, és megemlékeztek a falukönyv időközben elhunyt közreműködőiről. Az emlékírók közül dr. Virágh Pál és Jenei Edit idézte fel gyermekkoruk ma már kordokumentummá érett éveit. A könyv lektorai Groskáné Piránszki Irén közösségfejlesztő szakember és dr. Vajda Mária néprajzkutató a falukönyvet jó példaként állították a többi értéktár elé. Találóan fogalmazták meg, hogy ezt a falukönyvet már most is helyi értékké lehetne nyilvánítani.
Péter Imre