kézilabda világbajnokság

2021.11.30. 13:37

Vámos Petra: nagy potenciál van a magyar válogatottban

A világbajnoki csoportkört csütörtök este kezdő magyar női kézilabda-válogatott 21 éves karmestere, Vámos Petra tudja, ereje száz százalékára lesz szüksége a helytálláshoz.

Budapest 20211004 Kézilabda 2021 nõk nõi válogatott edzés Fotó Török Attila Nemzeti Sport Vámos Petra

Fotó: Nemzeti Sport-archív

Ez most már a célegyenes. A hivatalosan szerdán rajtoló spanyolországi világbajnokságra hangoló magyar női kézilabda-válogatott hasznos tapasztalatokkal tudta le az előző hétvégén az olimpiai címvédő franciákkal Párizsban vívott két vesztes (28–33 és 28–29) felkészülési mérkőzést, keddtől pedig már a helyszínen végzi az utolsó csiszolásokat és finomításokat a Valencia közelében fekvő Llíriában esedékes, Szlovákia elleni csütörtök esti rajtra – írja a Nemzeti Sport.

Golovin Vlagyi­mir fiatal és újjáépülő együtteséből két rutinos irányító, Kovacsics Anikó és Szucsánszki Zita is hiányzik, a karmesteri pálca így Vámos Petra, illetve Tóth Eszter kezébe került. A 21. életévét szeptemberben betöltő Vámosnak valamennyire ismerős lehet a helyzet, hiszen a nyári, tokiói ötkarikás játékok közben is hirtelen kellett beugrania a mély vízbe, amikor a végül hetedik helyen végző nemzeti csapatunkból vállsérülés miatt előbb Kovacsics, majd Szucsánszki is kidőlt. Ezúttal azonban már a felkészülés előtt is biztos volt, hogy a junior Európa-bajnok tehetségnek kell fazont szabnia.

– Valóban kissé hirtelen kerültem új szerepkörbe, hiszen ha a nyári olimpiára gondolunk, akkor Tokióban a kezdéskor még két rutinos kerettag is előttem volt az irányító posztján Kovacsics Anikó és Szucsánszki Zita személyében – mondta Vámos Petra a Nemzeti Sportnak. – Igyekszem megállni a helyem, próbálok nem görcsölni és nagy terhet magamra venni. Jólesik, hogy érzem a lányok és a stáb bizalmát is, ahogy az is jó érzés, hogy ilyen fiatalon sok lehetőséghez juthatok a válogatottban. Ez megkönnyíti a dolgom a pályán és a pályán kívül is, illetve természetesen próbálom beépíteni azokat a elemeket, amiket a nyáron és a korábbi versenyeken, edzőtáborokban már megtanultam. Tóth Eszterrel jól kiegészítjük egymást és mindent megteszünk azért, hogy eredményesen irányítsuk a csapatot és szervezzük a játékát – mindketten vállalni fogjuk ennek a felelősségét.

Vámos játéka és megoldásai az olimpián több csoportmeccsen is az újdonság és a meglepetés erejével hatottak a riválisokra, a vb-n viszont ez aligha lesz így, már készülnek rá. Pontosan tisztában van ezzel a fiatal irányító is.

– Ezen a szinten sokat videóznak a csapatok, és már a franciák elleni két edzőmeccsen is éreztem, hogy készültek rám, figyeltek, sokkal nehezebben, sokkal több energiával kellett teljesítenem a labda nélküli mozgásoknál is, mert képben voltak a csapat és az én mozgásommal, sokszor állítottak meg egy-egy szabálytalansággal. Az erőm és a koncentrációm száz százalékára lesz szükségem ahhoz, hogy helyt tudjak állni a tornán. Az első mérkőzés nagyon fontos lesz Szlovákia ellen, majd onnantól lépésről lépésre kell haladnunk. Ha a saját játékunkat tudjuk játszani, és végig remekül koncentrálunk, akkor jó esélyeink vannak. Úgy érzem, hogy nagy potenciál van bennünk, bízom magunkban.

25. Világbajnokság, nők, Spanyolország, december 1–19.

A magyar válogatott csoportmérkőzései:

December 2., 20.30: MAGYARORSZÁG–Szlovákia (Tv: M4 Sport)

December 4., 20.30: MAGYARORSZÁG–Csehország (Tv: M4 Sport)

December 6., 20.30: MAGYARORSZÁG–Németország (Tv: M4 Sport)

A magyar válogatott kerete:

Kapusok: Bíró Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szemerey Zsófi (Motherson-Mosonmagyaróvár), Szikora Melinda (SG BBM Bietigheim – Németország)

Jobbszélsők: Kovács Anett (FTC-Rail Cargo Hungaria), Lukács Viktória (Győri Audi ETO)

Jobbátlövők: Albek Anna (TuS Metzingen – Németország), Klujber Katrin (FTC-Rail Cargo Hungaria), Planéta Szimonetta (DVSC Schaeffler)

Irányítók: Tóth Eszter (Motherson-Mosonmagyaróvári KC SE), Vámos Petra (DVSC Schaeffler)

Beállók: Bordás Réka (DVSC Schaeffler), Szabó Laura (MTK Budapest), Tóvizi Petra (DVSC Schaeffler)

Balátlövők: Háfra Noémi (Győri Audi ETO), Kácsor Gréta (Váci NKSE), Szöllősi-Zácsik Szandra (FTC-Rail Cargo Hungaria)

Balszélsők: Márton Gréta (FTC-Rail Cargo Hungaria), Schatzl Nadine (Győri Audi ETO)

Szövetségi kapitány: Golovin Vlagyimir

A világbajnokságon mérkőzésenként 16 játékos nevezhető.

A csoportbeosztás

A-csoport (Granollers):   Franciaország, Montenegró, Angola, Szlovénia

B-csoport (Llíria):   Orosz csapat, Szerbia, Kamerun, Lengyelország

C-csoport (Castelló):    Norvégia, Románia, Kazahsztán, Irán

D-csoport (Torrevieja):   Hollandia, Svédország, Puerto Rico, Üzbegisztán

E-csoport (Llíria):    Németország, Magyaroroszág, Csehország, Szlovákia

F-csoport (Granollers):    Dánia, Dél-Korea, Tunézia, Kongó

G-csoport (Castelló):   Horvátország, Japán, Brazília, Paraguay

H-csoport (Torrevieja):   Spanyolország, Ausztria, Argentína, Kína

A csoportok első három helyezettje bejut a középdöntőbe (AB-, CD-, EF- és GH-ág).

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában