fontos a gyorsaság

2019.09.18. 07:22

Újraélesztés: amikor pár mozdulat is életet ment

Megyénkben a mentők naponta átlagosan 200 esetet látnak el.

Fotó: illusztráció, Molnár Péter

Magyarországon évente több ezer ember hal meg hirtelen szívmegállás következtében utcán, közterületen.

Többségük megmenthető lenne, ha valaki perceken belül megkezdené az újraélesztést, a mellkasi nyomásokat. A mentők által évente észlelt mintegy hatezer hirtelen vérkeringés-megállás esetében csak akkor van igazi esélyünk az újraélesztésre, ha a mentő megérkezéséig valaki elkezdi a mellkasnyomásokat – hangsúlyozta a Napló érdeklődésére Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) kommunikációs és PR-vezetője.

A szakember kifejtette: az OMSZ mentőegységei az előző esztendőben megközelítőleg 1,2 millió esetet láttak el, a mentőautóik pedig ugyanakkor több mint 40 millió kilométert futottak. Az esetek között több mint harmincezer közvetlen életmentés és közel kétezer sikeres újraélesztés is szerepelt.

Megtudtuk továbbá: Hajdú-Bihar megyében a mentők naponta átlagosan mintegy 200 esetet látnak el.

– Az OMSZ-t folyamatosan fejlesztjük, mentőgépjármű-beszerzéseink, mentéstechnikai eszközbeszerzéseink, mentőállomás-felújításaink folyamatosak – tette hozzá Győrfi Pál. Hangsúlyozta azt is, hogy a nemzetközi szakirodalom szerint az azonnal megkezdett újraélesztéssel és egy gyorsan megérkező defibrillátorral az újraélesztések akár 60 százaléka sikeres lehetne. Ez pedig Magyarországon évente több ezer emberéletet jelent.

Applikációkkal menthetnek

Félrehúzódni az autóval, hogy elférjen a mentő; elegendő helyet hagyni a mentőkocsi mögött, hogy ki tudják tolni a hordágyat; lehalkítani a zenét, hogy hallható legyen, ha szirénázó mentő közeleg – ezekkel az apró odafigyelésekkel akár életeket is menthetünk. Az Országos Mentőszolgálat a lakosság életmentő ismeretei­nek, tettrekészségének fejlesztéséért az elmúlt időszakban sok kampányt indított.

– Szív City néven életmentő applikáció fejlesztetésében vettünk részt, a mentőállomásokon „Hősképzést” indítottunk, ahol az életmentéshez kedvet és bátorságot érző laikusok minden hónapban ingyenes újraélesztési oktatáson, gyakorláson vehetnek részt, fiatalokat tanítunk újraéleszteni iskolákban, fesztiválokon, és közterületi plakátokon is népszerűsítjük az életmentő ismereteket. Élet Mentő Pont néven egy társadalmi felelősségvállalást tükröző márkát alapítottunk, melyhez cégek, vendéglátóhelyek, üzletek, sportlétesítmények, szolgáltatók csatlakozhatnak, ha megteremtik az azonnali életmentés feltételeit. Idén várhatóan elérhető lesz a mentőhívást megkönnyítő új applikációnk is, ÉletMentő néven – ismertette Győrfi Pál, az OMSZ kommunikációs és PR-vezetője.

Fotó: Molnár Péter

Bárki, aki kedvet, késztetést érez arra, hogy vészhelyzetben életet mentsen, a Szív City alkalmazás segítségével riasztást kaphat mobiltelefonjára, ha a közelében közterületi újraélesztésre van szükség. A program az elsősegélynyújtót gyorsan a helyszínre navigálja, így pillanatokon belül elkezdheti az újraélesztést, a mentő megérkezéséig is esélyt adhat a betegnek a túlélésre. Az applikáció összeköttetésben áll a mentők irányítórendszerével, vagyis az oda beérkező segélyhívás alapján a mentés­irányító nemcsak mentőautót indít a helyszínre, hanem egy gombnyomással riasztja a legközelebbi Szív City elsősegélynyújtókat is. Az ÉletMentő applikáció a mentőhívást is megkönnyítő, sok hasznos egészségügyi információt és szolgáltatást tartalmazó mobilalkalmazás lesz, melynek magyarországi bevezetésére már megállapodást kötöttek.

Az elsősegélynyújtás témája nagy ismeretanyagot jelent, amit az egészségügyi iskolákban hónapokon, éveken át tanulnak. A gyakorlatban, a mentők szempontjából a valóban életveszélyes helyzetekben történő elsősegélynyújtás a legfontosabb (erős vérzés, légúti elzáródás, eszméletlenség, szívmegállás), az ezekre való felkészülés, néhány mozdulat elsajátítása rövid idő alatt, akár a mentők „Hősképzésein” is megtörténhet.

Hamar megkezdeni az újraélesztést

– Amennyiben valaki egészségügyi probléma miatt felhívja a 112-es segélyhívó számot, az alapadatok felvétele után mentésirányítóink segítenek, szükség esetén mentőt küldenek.

– Ha beérkezik a mentőkhöz egy segélyhívás, a mentésirányító a bejelentőtől kapott információk alapján intézkedik, és az új mentésirányítási rendszerben döntéseit már úgynevezett kikérdezési protokoll is segíti és teszi objektívvá. Az alapadatok felvétele után bajtársaink telefonon is szakmai segítséget nyújtanak (tanácsadás, elsősegély-támogatás) és szükség esetén a mentő megérkezéséig telefonos kapcsolatban maradnak a bejelentővel, miközben természetesen riasztják a megfelelő mentőegységet.

Egy laikus a helyszínen akkor tud a legtöbbet segíteni, ha követi a mentésirányítók utasítását, szükség esetén pedig megkezdi az újraélesztést, természetesen ehhez is kap tőlünk telefonos segítséget – közölte Győrfi Pál.

VK

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában