Helyi közélet

2016.11.19. 16:32

Lecserélik a korábbi őstermelői igazolványt

Budapest, Debrecen, Miskolc, Nyíregyháza - Januártól már csak az új, a fogyasztókat és a tisztességes termelőket védő lesz érvényes.

Budapest, Debrecen, Miskolc, Nyíregyháza - Januártól már csak az új, a fogyasztókat és a tisztességes termelőket védő lesz érvényes.

Már megközelítőleg 190 ezer őstermelő megkapta az új, kártya alapú őstermelői igazolványát, további mintegy 100 ezer, még a régi típusú, papír alapú igazolvánnyal rendelkező őstermelőnek az év végéig kell igényelnie az új igazolványt jogviszonya folyamatos megőrzéséhez.

Lekérdezhetik

Jövő januártól a vásárlók már minden őstermelő adatait lekérdezhetik a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) mobiltelefonos alkalmazásával vagy internetes portálján. Az őstermelői igazolványról szóló kormányrendeletnek megfelelően a 2016 előtt kiváltott, jelenleg még hatályos, papír alapú, barna színű igazolványok 2016. december 31-én hatályukat vesztik. Ez mintegy 100 ezer őstermelőt érint. Közülük 37 ezer őstermelőnek van a 2017–2018-as évre érvényesített értékesítési betétlapja, amelyeket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) automatikusan töröl majd a nyilvántartásból. Erről az őstermelőt nem kell külön értesítenie.

Díjmentes

A papír alapú, barna színű igazolvánnyal rendelkező őstermelőknek az őstermelői jogviszony folyamatosságának megőrzéséhez legkésőbb az év végéig ki kell váltaniuk az új, kártya alapú igazolványt. Ezt az állandó lakóhely vagy tartózkodási hely szerint illetékes falugazdásznál kell kérvényezni. Az esetleges torlódások elkerülése érdekében a NAK azt javasolja, hogy az érintettek mihamarabb keressék fel az illetékes falugazdászt. A falugazdászok elérhetőségei megtekinthetők a NAK portálján. Az igazolvány kiállítása díjmentes.

HBN

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában