Helyi közélet

2008.05.27. 18:21

Fórum a derecskei csatornázásról

<p>Derecske – Megkezdődött a fórum a derecskei városházán a csatornázásról. Néhány tucatnyian jelentek meg, talán a meleg is közrejátszik ebben. Kövesse élő közvetítésünket.</p>

19.16

Luxéder Endre, derecske volt önkormányzati képviselője: - A Naplóban szeretnék választ kapni arra a kérdésre, hogy a folyékony hulladék kezelését szabályozó törvény értelmében annak kell- e környezet terhelési díjat fizetnie, aki előtt elmegy a szennyvíz és nem köt rá, vagy a szennyvíz kibocsátójának?

A válasz nagymértékben hozzájárulhat a mi projektünk sikeréhez.

Polgármester a konkrét fizetendő összeget firtató kérdésre: - Csak az a biztos, hogy az állam 85 %-ot fizet. Nem mindegy, hogy a maradékot hányan fizetjük. Az is elképzelhető, hogy a tépeieket is bevonnánk.

Akkor mondjuk nem 2000 fele, hanem 2300 fele osztanánk fel a fizetendő összeget. A 15 %-ot senki sem fizeti ki helyettünk.

Vitavezető: - Mit kapnak a lakosok a pénzükért? - Egy méterrel kerítésen belül lesz a csonk. Elvileg a támogatás a telekhatárig jár. De a kivitelező közbeszerzésen dől el, ma gyakorlatilag csak úgy nyerhet, ha azt a plusz egy métert bevállalja. - Mi a legoptimálisabb menetrend?

Polgármester: - Inkább realista leszek. Egy évet szánunk a terv teljes kidolgozására. A tervezőt is pályázaton kell pl. kiválasztani. Remélem, hogy jövő nyárra kezünkben lesz a pozitív értesítés. Ekkor kivitelezésre kell pályázatot kiírnunk, erre a következő év második fele megy el.

Úgy gondolom, 2010-ben elkezdjük és 2011-ben fejezzük be. Az elkészüléssel még nincs vége egyébként a projektnek, több hónapos elszámolás következik. Bár a lakosokat ez már nem érdekli.

Szakaszolva lesz, van ahol már 2010-ben elkészül. Kovács Zsolt megköszöni a részvételt. Úgy gondolja, a kérdezők és válaszadók ezúttal egyet akarnak. A fórum véget ért.

19.04

Szegedi Imre: - Mit szól majd az új helyszínhez a Nemzeti Park?

Jenei Imre: - Ehhez nincs köze a Nemzeti Parknak, de a beruházásnak ők is örülni fognak. Nem az építési helyszín természetvédelmi terület, hanem a vele szemben levő rész. A Nagyszőlő sarkában lesz.

Zsuponyó Levente: - A pályázatot kiírók elképzelhetetlennek tartják, hogy olyan sokan akarjanak rácsatlakozni, hogy egész Derecskét rákössük. De ha elég sokan akarnak rákötni, akkor egész Derecskét becsatornázhassuk. Kell hogy legyen valamennyi megtérülés és nyereség, hogy fenn tudjuk majd tartani a rendszert. A gazdaságossági mutatóknak jónak kell majd lenni.

Megmondjuk majd, minden utcában hány lakosnak kell rákötnie, hogy legyen ott csatorna. Kifele haladva egyre több lesz de ha meglesz a kívánatos szám, akkor abban az utcában lesz csatorna. Mindig jelezzük, hogy abban az utcában hányan vannak már akik rá akarnak kötni.

Vitavezető: - A derecskeieken múlik, hogy hány százalékot csatornáznak be, hány utcában lesz csatorna.

Takács Vince: - Annak idején valamikor 120 ezer forintért lehetett csatornázni. Ha az inflációt figyelembe vesszük, a mostani ár (160 ezer forint) reális. A tisztított vízzel lehetne mezőgazdasági területet öntözni, így összekapcsolható lenne több beruházás.

Ha nem nyerünk, csak néhány millió forintot veszítünk, de ha nem pályázunk, akkor nagyon sok pénztől esünk el.

Polgármester: - 3-4 ucában valósult meg korábban egy csatornázás, az ott lakók fizetik havi ezer forintjával tíz évig. Meg kell találni a megfelelő pénzügyi konstrukciót. Még állami támogatást is lehet hozzá szerezni. Fontos hogy a lakosnak havi szinten ne legyen megterhelő. Keményen meg kell versenyeztetni a konstrukciókat, ki tud kedvezőbbet nyújtani?

A korább ígéret sajnos egy kicsit átverés volt, bár mi csak csalódottak vagyunk, de van olyan település amely azóta is a bírságot fizeti.

18.50

Bartha Ernő: - Nem látom biztosítottnak, miért nyernénk a második fordulóban? Erre 50 százalék az esély. Az urak sem tudják azt mondani hogy nyerünk. Én is benne voltam a 75 %-ban. De nagyon megkérem a döntéshozókat, nézzék meg, mennyibe fog kerülni!

Én 160-180 ezer forintot hallottam ingatlanonként, ez nagyon sok! 2002-ben azzal nyerték meg az embereket, hogy 32 ezer forintról volt szó és havi ezer forintjával kellett volna fizetni. Azt hittem, a város olyan pályázatot nyert, amiből kiépíti a csatornarendszert.

Most azt hallom, hogy nem biztos, az XY utcán lesz csatorna. Most derült ki, hogy a régi terv semmire sem jó. Az milyen volt? Mi változott? Már nem 80-as cső kell? Erre miért kell most megint sok pénzt kifizetni? És az új terv milyen lesz? Csak a jobb helyeken lakóknak lesz csatorna? Nekünk nem jut?

Polgármester: - Ha pontos összegek lesznek, tudatni fogjuk. Számomra is az elképzelhető, hogy havi néhány ezer forintos részletek legyenek. Valószínű, hogy minden utcára nem lehet, de az itt ülők azon fognak kardoskodni, hogy minél több helyen legyen.

Az állam nem tiltja meg hogy X utcában ne csatornázzunk, hanem nem fizeti a nagyon drága részeket, azokat önerőből kell. De úgy 90 százalék csatornázva lesz. Nem a terve várja az állam, hanem a teljes projekt bemutatását. Be kell mutatni, mi lesz 20 év múlva, mennyibe kerül, mi lesz a kikerülő tisztított szennyvízzel, stb.

Zsuponyó Levente: - Elkértük a régi terveket, volt olyan rész, ami már nem használható mert szigorodtak az előírások szennyvízkezelés terén. Újakat kell készíteni. Nem mi választottunk technológiát, hanem majd a KÖvMin-mal együtt megversenyeztetjük, hogy melyik a legolcsóbb, legjobb. Az elérhető lejgobb technológia lesz. Új szennyvíztisztító telep lesz. Mellette energiaerdőt tervezünk, a szennyvíziszap komposztálásra kerül, mindezt tervezni kell, de ez nem nagy költség.

18.34

Takács Vince: - Örülök hogy elindult az első lépés. Néhány éve már a lakosság 75 %-át megnyerték. De akkor elakadt. Szerintem ha értelmesen hozzáfogunk, lesz támogatás.

A tervezéskor majd figyeljenek, hogy többet ér egy szórólapnál a személyes kapcsolat. Utcafórumra elmennek az emberek, az önkormányzat most is csinál ilyet.

Leginkább azokat érinti, akiknek sűrűn kell szippantani. Költségkímélő lesz, ha figyelnek rá, hogy vannak olyan utcák, ahol aszfaltot sem kell bontani.

Polgármester: - Az elején megszereztük azt a listát, hogy annak idején kik voltak benne a tervezett projektben. Hiszen ha néhány éve szerették volna megcsinálni, akkor nyilván most is. Kaptunk egy projektmenedzsert, akinek néha vastagon fog a ceruzája, előfordulhat hogy azt mondja, ide nem kötünk be mert nem éri meg.

Viszont akinek az ingatlana bekerül a hálózatba, annak megnő az értéke. Aki nem köt a hálózatra, annak talajterhelési díjat kell fizetnie, de ez most is így van. - Hogyan alakulnak majd a díjak? - Sajnos kötve lesz a kezünk, ki kell előre kalkulálnunk a díjakat. Még egyszer az állam nem ad nekünk pénzt. Úgy kell kiszámolni, hogy a díjakból kéződjön egy alap a fenntartásra, felújításra. Most 135 Ft körül van / m3 a talajterhelési díj.

18.25

 

Polgármester: - Az eddigi nyertesekről nincsenek statisztikák, mert ez a pályázat még nagyon új. De árulkodó, hogy első fordulós pályázatunkra adtak 88 millió forintot, hogy kidolgozzuk, nyilván azt gondolja az állam, hogy értékes pályázat. A második forduló aprólékosabb és nehezebb, de úgy gondolom, a pályázókat az első fordulóban szórták meg.

Projektmenedzser: - Lesz egy átfogó kampány, melyben tájékoztatunk minden lakost, folyamatos kapcsolattartás lesz. Informáljuk a lakosokat, éppen mi folyik. Valószínűleg minden ponton földmérők tűnnek fel, talajszerkezetet, talaj vízállást mérnek. Márton Attila országgyűlési képviselő: - Ez a derecskei szennyvízhálózat kiépítésének első lépése.

 Most az a feladatunk hogy megtervezzük. Én úgy vélem, 6-8 hónap a mérés, tervezés, és ha majd minden rendben megy , jövő év őszén kezdődhet a beruházás. Mi kellett eddig? Kellett olyan városvezető, aki szívügyének érzi.

Nem a döntéssel kezdődött a projekt. Hoztam Budapestről az információkat, milyen lesz az új pályázati rendszer, összeszedtük az információkat, hogy mi van most Derecskén. Sok egyeztetésen vettem részt, ahol meg kellett győzni a szakmai bírálatok végzőit, hogy ide kell egy ilyen rendszer.

Tanácsokat kértem, mit emeljünk ki a pályázatban? De ehhez kellett egy nagyon jó szakmai munka, amit itt végeztek. A Régió Terv Kft. több önkormányzattal dolgozott már együtt, ők adták a szakmai hátteret. Idáig sikeres volt a folyamat.

 

18.15

Bakó István polgármester:

- Két hete kaptam meg a pályázat eredményét (KEOP). Most a második forduló következik A pályázóknak kb. 20 százaléka jutott tovább az első fordulóból, köztük mi is. Rengeteg szennyvíz kerül a a talajba, egyelőre "csak" a gyümölcsfáinkat mérgezi, de előbb-utóbb eléri az ivóvízbázist is. Egy nem régi lakossági felmérésben nagyon sokan azt jelölték meg fő problémaként, hogy a település nagy részén nincs csatorna.

A polgármester megköszöni a segítséget mindenkinek, aki eddig dolgozott a pályázaton.

- Kaptunk egy nagy lehetőséget, most dolgozunk a pályázaton ami a beruházáshoz szükséges pénz elnyerésére irányul. Sajnos, a lakosság hozzájárulására is szükség lesz, még nem tudom, milyen összegben. Tisztában vagyunk azzal, hogy a legtöbb ember nem képes egy összegben megfizetni, ezért ki kell dolgoznunk egy konstrukciót, hogy részletekben, több év alatt fizethessék meg. A városnak lelki értelemben is jót tehet e. Mintha lejtőn lennénk, minden leépül, az idősebbek mondják, mi minden volt régen. Ha optimisták leszünk, nagy dolgokra leszünk képesek.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában