furfangos foltozók

2020.10.12. 13:25

Felmosórongy helyett maradjon öltözék!

Szakértő kezek praktikáival, minimális ráfordítással régi ruhadarabjaink új életre kelhetnek.

Fotó: illusztráció / Shutterstock

Az elmúlt két évtizedben rossz szokásunkká vált a ruhák halmozása. A kínai termékek tömeges piaci jelenléte arra sarkallta a fogyasztói társadalom divatorientált vásárlóit, hogy ne sajnálják gyors egymásutánban, szezononként lecserélni gardróbjuk tartalmát. A viszonylag olcsón elérhető, aktuális tömegízléshez alkalmazkodó áruk véget vetettek annak a korszaknak, amely során még a középrétegnek is alaposan meg kellett gondolni, mikor és milyen új ruhadarabot engedhet meg magának. Az árak csökkenése és a ruhaipar bővülése alaposan rányomta a bélyegét a minőségre, tovább fokozva ezzel a pazarlást, hiszen minél gyorsabban kopnak viseleteink, annál gyakrabban vásárolunk újabbakat. Ezt az ördögi kört pedig nemcsak a pénztárcánk, de a felgyülemlő textilhulladék miatt az anyatermészet is megsínyli. Felvetődik tehát a kérdés: mit tehetünk azért, hogy megőrizzük jó megjelenésünket, miközben környezetünket és anyagi helyzetünket is kíméljük?

A megoldás kézenfekvő, sokan mégis elmennek mellette. Pedig néhány évtizede, a plázák és webáruházak előtti időkben éppen azok diktálták a divatot, akikről a shopping őrület közepette hajlamosak vagyunk megfeledkezni: az ügyes kezű szabók. Manapság főként a háttérben dolgoznak, igazítanak, javítanak, kétségbeesett menyasszonyok vészhelyzeteit hárítják. Egy azonban biztos: csodát művelnek megviselt öltözékeinkkel.

A hagyományos szabászatok ma már háttérbe húzódtak, de még mindig csodát tesznek viseletes ruháinkkal
Fotó: illusztráció / Shutterstock

A ruhagyártól a saját műhelyig

– Szerencsére minden évszakban akad munka – hangsúlyozta Judit, akinek kis ruhajavító üzletében vállfán pihenő kabátok sokasága árulkodik arról, kuncsaftjai már készülnek a csípősebb időkre. A kis Petőfi téri helyiségben cérnák sokasága, készenlétben álló gőzállomás, speciális gombbehúzó eszközök és berregő varrógép hirdeti a tulajdonos mesterségét. Beszélgetésünk ideje alatt is ég a keze alatt a munka, határozott mozdulatokkal áll neki egy dzseki átalakításának. – Már 38 éve keresem a kenyerem a szakmában. A Minőségi Szabó Ipari Szövetkezetnél voltam tanuló, majd ott kezdtem dolgozni. A vállalkozás beindítása előtt több helyen is megfordultam, dolgoztam a Debreceni Ruhagyár szabászatán, majd farmervarrodánál, de készítettem fürdőruhákat és öltönyöket is – sorolta Judit, akit több évtizedes tapasztalatának köszönhetően nehéz kihívás elé állítani. – Három gyermekem van, miután ők a világra jöttek, otthonról dolgoztam. Aztán készítő lettem, farmereket és pólókat varrtam. Amikor megérkeztek a belföldi piacra a kínai áruk, nagyon sok varroda megszűnt, teljesen tönkrement a könnyűipar. Ekkor született meg a ruhajavító ötlete.

„Rengeteg szegmensét kipróbáltam már a szabászatnak, mindenféle anyaggal és ruhaneművel volt dolgom,”

ennek a rutinnak köszönhetően sok mindenben tudok segíteni a klienseknek – avatott be.

Toldás, csere, foltozás és társai

Kapóra jön a jártasság, hiszen akadnak nem mindennapi kérések: nemrég például babahintát készített egy fiatal pár óhajára, de alkotott már fodrászolló tárolására alkalmas tokot, táncruhákat és óvodai kiegészítőket is. Társalgásunk során rámutatott, egy átlagos háztartásban gyakorlatilag nem létezik olyan textilféle, amely még nem fordult meg a szabóműhelyben. Ruházatunkon túl ugyanis függönyeink, ágyneműhuzataink, takaróink, díszpárnáink is új esélyt kaphatnak egy kis javítás, vagy méretre igazítás után. Legyen az bőr, szövet, vagy farmer, a stoppolástól kezdve a foltozáson át a cipzárcseréig minden beavatkozást rábízhatunk a szakemberre. Amennyiben gyarapodnak kilóink, vagy netán leadunk néhányat, ruháink két-három méreten belül könnyedén személyre szabhatók.

Számos praktika létezik, amellyel menthetetlennek hitt, rongyosra hordott vagy sérült ruházatunk ismét hordhatóvá válik. Szakadás esetén például a nadrágokat rövidebbre szabva, a szövetkabátokat bőrdarab rávarrásával kombinálva ismét magunkra ölthetjük. Ezen kívül ott vannak még a címkék, de amennyiben kevésbé feltűnő felületről van szó, megoldást nyújthat a stoppolás is. – Olykor kivágok egy régi kedves pólómotívumot, például Mickey egeret, amit aztán átvarrok egy másik ruhadarabra, így nem vész kárba – ismertette Judit.

„Anyag és anyag között rengeteg különbség van,”

de igazán már egyik sem okoz nehézséget, hiszen az évek során mindegyikkel találkoztam. Időről időre szembesülök olyan igényekkel, amelyek új kihívást jelentenek, de amennyiben kapok valamilyen sablont, például egy fotót, szabásmintát vagy régi ruhát, úgy az alapján meg tudom valósítani a kérést – fűzte hozzá a gyakorlott szabó, aki a pandémia kitörése óta védőmaszkok gyártásával bővítette a tevékenységét.

A következő gardróbszemle alkalmával tehát érdemes újfajta szabályok mentén szelektálni, és figyelembe venni a mottót, miszerint: mentsük a menthetőt!

Vadász-Tari Nóra

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában