Közel–keleti konfliktus

2024.11.12. 10:35

A Hamász kezében lévő túszok kiszabadítását nevezte elsődleges feladatnak az izraeli elnök Washingtonban

Az izraeli–palesztin háború 403. napjának eseményeit ismertető hírfolyamunkban az MTI, a Magyar Nemzet, a Mandiner, a Világgazdaság és az Origo híreiből válogatunk.

Tüntetők követelik a Gázai övezetet irányító Hamász palesztin iszlamista szervezet által elhurcolt izraeli túszok azonnali elengedését

Forrás: MTI/EPA

Fotó: Olivier Hoslet

Mike Huckabee lelkészt, korábbi kormányzót jelölte az Egyesült Államok következő izraeli nagykövetévé Donald Trump

Mike Huckabee baptista lelkészt, Arkansas állam korábbi kormányzóját jelölte az Egyesült Államok következő jeruzsálemi nagykövetévé Donald Trump leendő amerikai elnök kedden.

A januárban hivatalba lépő, megválasztott elnök közleményében kiemelte jelöltje Izrael melletti kiállását, és úgy fogalmazott, hogy Huckabee „fáradhatatlanul dolgozik majd a béke érdekében a Közel-Keleten.”

Mike Huckabee 1996 és 2007 között volt Arkansas állam kormányzója, többször védelmébe vette a ciszjordániai zsidó telepek kialakítását, és kritikusan nyilatkozott az önálló palesztin államiság megteremtésének létjogosultságával kapcsolatban.

A Hamász kezében lévő túszok kiszabadítását nevezte elsődleges feladatnak az izraeli elnök Washingtonban

A radikális iszlamista Hamász kezében lévő túszok kiszabadítását nevezte első és legfontosabb feladatnak Jichák Hercog izraeli elnök kedden, amikor a Fehér Házban találkozott Joe Biden amerikai elnökkel.

BIDEN, Joe
Joe Biden amerikai elnök (j) és Jichák Hercog izraeli elnök a washingtoni Fehér Ház Ovális irodájában 2024. november 12-én
Fotó: Yuri Gripas / Forrás: MTI/EPA/ABACA pool

Izrael államfője a megbeszélés sajtónyilvános részén úgy fogalmazott, hogy a közel-keleti biztonság és béke megteremtése, valamint a túszok szabadságának elérése az iráni fővárosban, Teheránban kezdődik. Úgy vélte, Irán és a hozzá kapcsolódó közel-keleti fegyveres csoportok mindent elkövetnek, hogy kisiklassák a stabilitás, biztonság és béke érdekében tett erőfeszítéseket, Izrael eltörlésére szólítanak fel, és atomfegyver előállításán dolgoznak.

Az izraeli elnök kijelentette, hogy az Irán jelentette fenyegetés leküzdése kiemelt célkitűzés kell, hogy legyen a jelenlegi és a következő elnöki adminisztráció számára az Egyesült Államokban, és hozzátette: az iráni törekvések jelentik az antiszemitizmus fő motorját.

Jichák Hercog egyben köszönetet mondott Joe Bidennek az Izrael melletti kiállásáért, kiemelve azt, hogy a 2023. október 7-i Hamász terrortámadást követően ellátogatott Izraelbe, valamint megemlítve a leköszönő amerikai elnök erőfeszítéseit a tűzszünet elérése érdekében és fellépését az antiszemitizmus ellen.

Joe Biden a találkozón azt hangoztatta, hogy Izrael melletti kiállása és elkötelezettsége megingathatatlan, és emlékeztetett arra, hogy az izraeli államfőhöz régi, személyes barátság fűzi.

Az amerikai elnök rövid hozzászólásában felidézte évekkel korábban, még szenátorként tett kijelentését, miszerint „nem kell zsidónak lenni ahhoz, hogy az ember cionista legyen”, majd hozzátette: „én egy cionista vagyok”.

Izraeli mentőszolgálat: megölt két izraelit egy libanoni rakéta

Megölt két izraelit egy libanoni rakéta a libanoni határhoz közeli Naharíja városban kedd délután – jelentette a helyi mentőszolgálat

A negyven év körüli halálos áldozatok mellett több harminc év körüli férfi megsebesült a repeszek nyomán.

A lövedék egy épületbe csapódott be, amely később kigyulladt.

Az izraeli hadsereg közölte, hogy a kedd délutáni hullámban mintegy tíz rakétát indítottak Libanonból Izrael ellen.

Ezzel párhuzamosan az ország középső részén, Tel-Avivban is megszólaltak a légvédelmi szirénák, a hadsereg jelentése szerint három, oda irányzott rakétát fogtak be a légvédelmi ütegek. Izrael északi részén, Galileában is számos alkalommal, több hullámban voltak légiriadók rakéták és drónok miatt kedden.

Korábban a hadsereg szóvivője arról tájékoztatott, hogy az izraeli egységek folytatják szárazföldi hadműveleteiket Dél-Libanonban, ahol az Iránból támogatott síita Hezbollah milícia lövedékekkel megrakott kilövőállomásaira bukkantak, amelyek készen álltak kilövésre Izrael ellen, valamint más fegyvereket, katonai felszereléseket és dokumentációt találtak.

Izraeli védelmi miniszter: nem lesz tűzszünet Libanonban a háborús célok eléréséig

Nem lesz tűzszünet Libanonban, amíg Izrael el nem éri háborús céljait – közölte az X-en kedden Jiszráel Kac izraeli védelmi miniszter.

„A hadsereg és a biztonsági szervek Hezbollah elleni figyelmeztető és erőteljes tevékenysége, valamint Haszan Naszrallah főtitkár megölése a győzelmet jelzi, és folytatni kell az offenzívát és a katonai tevékenységet a Hezbollah képességeinek csökkentése, valamint a győzelem gyümölcsének elérése érdekében” – tudatta Kac.

„Libanonban nem lesz tűzszünet és nem lesz fegyvernyugvás” 

– tette hozzá. 

„Továbbra is teljes erővel támadjuk a Hezbollahot, Izrael nem fog beleegyezni semmilyen rendezésbe mindaddig, amíg a háborús célokat el nem érjük, ami biztosítja Izrael jogát a terrorizmus letörésére és megelőzésére, a Hezbollah leszerelését és visszavonulását a Litáni folyón túlra és az észak-izraeliek biztonságos visszatérését otthonaikba”

– hangsúlyozta Kac.

A Gázai övezetben is tovább folynak a harcok. Kedd reggel bejelentették, hogy páncéltörő rakétával megöltek négy 21 éves izraeli katonát az övezet északi részén, Dzsabálijában.

A háború kezdete óta 787 elesett izraeli katona nevét hozta nyilvánosságra a hadsereg, közülük 373-an a Gázai övezetben folytatott szárazföldi hadműveletben vesztették életüket. A sebesült katonák száma 5325, közülük 779-en súlyosan sérültek meg.

A hétfői eseményekről itt olvashat:

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában