Vasárnapi újság

2024.11.10. 11:56

Donald Trump győzelme új realitást jelent Magyarország életében is (videó)

A héten az Egyesült Államok elnökválasztásának végkimenetele egy teljesen új politikai realitást, egy új politikai valóságot, egy új politikai környezetet hozott létre – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.

Orbán Viktor Donald Trumppal tárgyalt a béke lehetőségeiről 2024. július 12-én

Forrás: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda

Fotó: Fischer Zoltán

Szijjártó Péter rámutatott, hogy innentől kezdve az amerikai adminisztráció, az amerikai kormány, az amerikai elnök az eddigi háborúpárti állásponthoz képest egy homlokegyenest ellentétes, 

békepárti megközelítést fog képviselni, ami pedig megkérdőjelezi és a változás kényszere elé állítja azt a teljes kudarcot vallott európai stratégiát, amely a fegyverek szállítására, a fegyverek Oroszország területén történő bevetésére, újabb szankciós csomagok elfogadására irányult. 

Megjegyezte: az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozójának nyitóülésén is hallhattak olyan felszólalásokat, amelyek „egészen üdítő frissességgel vázolták, hogy mit kellene Európának tennie ebben az új valóságban”, ugyanakkor voltak olyan felszólalások is, amelyek az elmúlt majdnem három év „unalomig ismételt, sikertelen kliséit ismételgették”.

A tárcavezető jelezte, hogy „az üde színfoltokat jelentő felszólalásokat” mind-mind nem európai uniós tagországok vezetői tették, míg az uniós tagországok vezetőinek egy jó része még mindig „beleragadt abba a valóságba, ami már jóval a hátunk mögött van”. Úgy vélte, ez veszélyes, de reményei szerint a következő időszak politikai vitái Európában lehetőséget biztosítanak arra, hogy a kontinens is felismerje majd a saját helyét, a saját szükségleteit, a saját stratégiájának változására vonatkozó szükségletet.

Orbán Viktor a közösségi oldalán osztott meg egy videót arról. hogy mit jelent hazánknak Donald Trump győzelme. 

Szijjártó Péter szerint 

Donald Trump győzelme nemcsak a globális politikában jelent új realitást, hanem Magyarország életében is. 

A republikánus elnökjelölt győzelme azt jelenti, jó sansz van arra, hogy „a jövő év már vissza tudja hozni a békét Európának”, és nyilvánvalóan a békében egészen más gazdasági lehetőségek nyílnak ki, mint egy háborús időszakban - vélekedett. Hozzátette: a háborús időszak korlátozza a gazdasági lehetőségeket, mert védekezésre és fegyverekre kell költeni, a rossz közeg pedig visszaveti a gazdasági növekedést, energiaár-emelkedést és inflációt eredményez, míg „a békeidőszak kinyitja a gazdasági növekedés lehetőségét”.

A miniszter elmondta: 

most egy olyan költségvetést fognak előterjeszteni, amely már erre a békeidőre reflektál, amelyben már nem kell újabb és újabb forrásokat a háborús környezet kihívásaira fordítani, hanem azokat fordíthatják az emberek mindennapi életét jobbá tevő intézkedésekre, mint a családi adókedvezmény megduplázása, a kis- és közepes vállalkozások soha nem látott mértékű támogatása, a 13. havi nyugdíj megvédése, vagy a fizetések vásárlóértékének növelése.

Szijjártó Péter a globális kereskedelmi háborút firtató kérdésre azt válaszolta: voltak ilyen típusú konfliktusok korábban is, amikor Donald Trumpnak hívták az Egyesült Államok elnökét, tehát ezek nem új típusú fejlemények, a világgazdaság két legnagyobb szereplője, az Egyesült Államok és Kína között. Úgy vélte, 

addig jó, amíg ez a verseny az egész globális gazdaság szempontjából inspiráló jellegű, és nem alakul át olyan kereskedelmi háborúvá, ami aztán gazdasági hidegháborúhoz vagy blokkosodáshoz vezet.

A tárcavezető bizakodásának adott hangot, mert – mint mondta – elnökként Donald Trump a legnehezebb kérdéseket is tárgyalásokkal próbálta megoldani, mint ahogy akkoriban biztató kereskedelmi tárgyalások zajlottak az Egyesült Államok és a Kínai Népköztársaság kormánya között. 

Szerinte mindkét félnek az az érdeke, hogy egymással is a legjobb megállapodást kössék meg, és amennyiben ez a szempont kerekedik felül, akkor kifejezetten biztatóan látja a világgazdaság és a világkereskedelem jövőjét.

Orbán Viktornak fontos szerepe lehet Trump európai békepolitikájában

A Reuters World News különkiadásában arról beszélgettek a szakértők, hogy miként kezelheti Donald Trump az orosz–ukrán konfliktust, ésmilyen hatással lesz ez az amerikai–európai kapcsolatokra.

A műsorban Tara Oakes, Rachel Armstrong és Don Durfee beszélgetett egymással és összevetették az eddigi politikai eseményeket. A kampány során Trump egyértelműen kijelentette, hogy véget vet a háborúnak, méghozzá gyorsan. Azonban nem részletezte, hogyan kívánja ezt elérni. Azt is többször kritizálta, hogy az Egyesült Államok mennyi pénzt és támogatást nyújt Kijevnek.

Az alelnökjelölt J. D. Vance szerint a terv az, hogy Oroszország megtarthatja a megszerzett területek nagy részét, és garantálják, hogy Ukrajna soha nem csatlakozik a NATO-hoz. Más javaslatok is felmerültek: a tűzszünetet a jelenlegi frontvonal mentén lehetne megállapítani, nyomást gyakorolva mindkét félre a tárgyalóasztalhoz ülésre. Ukrajna számára ez azt jelentheti, hogy az amerikai segítségnyújtás megszűnik, ha nem tárgyalnak. Oroszország esetében pedig, hogy ha nem ülnek le tárgyalni, az USA mindent megad Ukrajnának a győzelemhez. Ebben a forgatókönyvben Ukrajnának nem kellene hivatalosan lemondania területekről,

Oroszország céljai változatlanok: 

„Ukrajna legyőzése, valamint különböző biztonsági garanciák. Oroszország a jelenlegi pozíciója alapján akár további területi előnyökre is törekedhet a tél folyamán, még mielőtt bármilyen tárgyalás elkezdődhetnek”– hangzott el a Reuters elemzésében.

ORBÁN Viktor; TRUMP, Donald
Orbán Viktor és Donald Trump tárgyalása
Fotó: Fischer Zoltán / Forrás: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda

Európa vezetői eközben egységes válaszra törekednek, de a konkrét stratégiában megosztottak. Orbán Viktor, aki szoros kapcsolatban áll Trumppal, azonnali tűzszünetet sürget, és radikális változást kér Európától. Más európai vezetők viszont azt szeretnék, hogy Ukrajna határozza meg a tárgyalások kezdetét, és folytassák a támogatást. A német kormány összeomlása további bizonytalanságot okoz, és felveti a kérdést, hogy Európa képes lesz-e elegendő anyagi és katonai támogatást nyújtani Ukrajnának – vélekednek a szakértők.

Tara Oakes felvetette a kérdést, miszerint Orbán Viktor tekinthető-e Európa „Trump-tanácsadójának”, és hogy mennyire kívánatos Trump az európaiak számára. Rachel Armstrong elismerte, hogy Európának szüksége van valakire, akit Trump tisztel, és akivel jó a kapcsolata, hogy levezényelje a szükséges kommunikációt.

A Magyar Nemzet teljes cikke ITT olvasható el. 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában