Nagyvilág

2007.11.26. 14:19

New York Times: A magyar pártok is benne vannak a Gripen-ügyben

<p>A The New York Times szerint a brit BAE Systems hadiipari csoport a jelentősebb magyar pártoknak juttatott pénzzel biztosította be a Gripen vadászrepülőgépek beszerzését hat évvel ezelőtt Magyarországon.</p>

A lap úgy tudja, hogy a hadiipari  csoport több millió dollárt fizetett hat évvel ezelőtt jelentősebb magyarországi pártoknak azért, hogy Budapest a brit céggel kössön szerződést vadászgépek beszerzéséről. Az egyik legtekintélyesebb amerikai napilap vasárnapi számában hosszú cikkben járta körül a brit cég szaúd-arábiai és közép-európai ügyleteit. A The  New  York  Times idézi az azóta már visszavonult Tome H. Walters altábornagyot, aki abban az időben a washingtoni védelmi minisztérium tengerentúli eladásait felügyelte. Az altábornagy 2001-ben levelet írt a Cseh Köztársaság külügyminiszterének, melyben a tárgyalások átláthatóságát hiányolta.

A levél idézte az Egyesült Államok kormányának következtetését is, mely szerint a szerződés megszerzéséért folyó verseny nem tisztességes. A szerződést később a BAE és svéd partnere, a Saab nyert el. Tome H. Walters egy interjúban azt állította, hogy a cseh esetet követően Magyarországon is hasonló problémákkal szembesültek, amikor amerikai vadászgépeket próbáltak eladni a magyar kormánynak. A BAE bebiztosította a magyar szerződést is - fogalmaz a The  New  York  Times cikke. Amerikai tisztségviselők úgy vélik, a magyar és a cseh kormányt befolyásolták a pénzösszegek.

A Központi Hírszerző Ügynökség egyik tájékoztatóján elhangzottakat idézték, amelyek szerint a BAE Systems dollármilliókat fizetett a fontosabb magyarországi pártoknak a szerződések elnyerése érdekében. A BAE Systems és a svéd SAAB AB ipari csoport közös tulajdona a Gripen International, amely a Gripen harci repülőgépeket értékesíti. Svédországban idén február óta ügyészségi vizsgálat folyik a gépek csehországi eladását, majd lízingelését kísérő állítólagos korrupció miatt.

A svéd sajtóban megjelent hírek szerint a Saab és a BAESystems - amelynek 20 százalékos részesedése van a svéd vállalatban - együtt dolgozott a piac megdolgozásában. Mindkét cég visszautasította a vádakat, tagadták, hogy bármilyen törvénysértést követtek volna el.

Nem tudnak vizsgálatról
A BAE-nél a The  New  York  Times cikke szerint közölték: a cégnek nincs tudomása arról, hogy bármilyen vizsgálat folyna ellene Magyarországon. A BAE Systems szigorú irányelvek szerint működik, amelyet a munkatársak és a tanácsadók egyaránt jól ismernek. A cég számára elfogadhatatlan minden olyan cselekedet, amely törvénytelen, tisztességtelen, másoknak kárt okoz, vagy egyébként ellentétes az elveinkkel - idézte a lap a brit vállalat szóvivőjét.
A magyar  kormány 2001 szeptemberében döntött a svéd Gripen-gépek beszerzéséről, majd a 2002-ben hivatalba lépett új kormány 2003-ban módosította a szerződést. A megállapodás értelmében Magyarország bő 210 milliárd forintért lízingel Svédországtól 14 vadászgépet, amelyek tíz év után magyar tulajdonba kerülnek.

Forrás: Infórádió - The New York Times - Magyar Online

Takács Albert tájékoztatást kér az Egyesült Államoktól

Takács Albert igazságügyi és rendészeti miniszter hétfőn hivatalos tájékoztatást kért az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövetétől a New York Times-ban megjelent újságcikk miatt - mondta a miniszter a Független Hírügynökségnek. Az amerikai napilap egy CIA-tanulmányra hivatkozva számolt be arról, hogy "befolyásos politikai pártok dollármilliókat kaphattak Magyarországon és Csehországban a Gripen vadászrepülőgépek megvásárlásáról szóló szerződések megkötése érdekében."


Takács Albert a tanulmány állításai miatt kért hivatalos tájékoztatást az USA nagykövetségétől. A miniszter elmondta: reméli, hogy még ezen a héten megérkezik a válasz és a kabinet ezután tud dönteni az esetleges további lépésekről.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!