2024.12.06. 11:33
Szilágyi Zoltán: Általában én vagyok a jó zsaru
A magyar válogatott másodedzőjét a feladatairól faggattuk. Szilágyi Zoltán elmondta, minden szempontból teljesen más a munkája, mint a Loki vezetőedzőjeként.
Szilágyi Zoltán idén ősszel csatlakozott a magyar női kézilabda-válogatott stábjához, ahol Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány munkáját segíti másodedzőként, így a jelenleg is zajló, részben debreceni rendezésű Európa-bajnokságon is. A DVSC Schaeffler vezetőedzője már előtte is dolgozott korosztályos magyar válogatottaknál, legutóbb az U21-es válogatottat irányította, de eddig mindig a szakmai munka első számú felelőseként. Ezért portálunk arra volt kíváncsi, a szakember jelenlegi feladatai mennyire térnek el a korábban megszokottól. – Hú, nagyon más, hiszen még soha nem voltam másodedző – fedte fel az 52 esztendős tréner. – Emiatt is nagyon jó volt, hogy voltak előkészületi mérkőzéseink, hiszen ezek alatt végleg kikristályosodott, ki milyen feladatokat végez. Itt nem is elsősorban a háttérmunkáról van szó, mert azt könnyen meg tudtuk beszélni, hanem a mérkőzések kapcsán voltak kérdőjelek. Szilágyi Zoltán mosolyogva idézte fel, hogy kezdetekben bizony el-elkapta a hév a magyar válogatott összecsapásain, hogy a kezébe vegye az irányítást. – Elsősorban nekem kellett változtatnom, mert eleinte azon vettem észre magam, hogy már én is elkezdek meccselni. Itt kellett egy kicsit visszafognom magam, és arra koncentrálni, hogy a háttérben segítsem Vova, illetve a lányok munkáját – hangsúlyozta.
Szilágyi Zoltán: Pszichológusnak is kell lenni
Az edzőmérkőzések így arra is szolgáltak, hogy a lányok mellett a magyar válogatott szakmai stábja is szépen összecsiszolódjon. Szerencsére ez is jól sikerült, szétosztották a feladatokat, és mára mindenki megtalálta a szerepét a csapatban. – A másodedző mindig a jó zsaru szerepében van valamilyen szinten, hiszen teljesen más a felelőssége és a feladata, mint egy vezetőedzőnek – ecsetelte. – Még akkor is, ha Vova engem úgy kért fel erre a munkára, hogy nem hagyományos asszisztens edzőre van szüksége, hanem arra, a háttérben segítsem a munkáját, több szempontból is sok mindent megbeszélve. Összetett ez is, hiszen szakmailag, és mentálisan is segíteni kell a közösséget. Elsősorban a mérkőzéseken van szükség arra, hogy adott esetben lelkileg is támogassam a lányokat. Amikor cserélünk, akár védekezésben, akár támadásban, szokták igényelni, hogy azon melegében átbeszéljünk, értékeljünk bizonyos szituációkat. Ilyenkor próbálom higgadtan, pozitív oldalról megközelíteni, értékelni az adott játékhelyzetet, közösen megbeszélve a játékossal a dolgokat.
Szurkolók a Svédország-Magyarország mérkőzésen
Fotók: Molnár PéterEkkor is elkél a biztatás, hiszen egy-egy jó szó, tanács pozitív energiákat tud felszabadítani.
De a játékosaink a hétköznapokban is nyitottak a párbeszédre, maguktól jönnek oda hozzánk. Az elmúlt években szerintem nagyon jó munka folyt a háttérben a mentális felkészítés tekintetében is, ami megkönnyíti a dolgunkat. Remélem, ez a pozitív légkör végigkísér minket az egész Európa-bajnokságon, de emellett továbbra is nagy szükségünk lesz a szurkolóinkra, akik csodálatos hangulatot teremtenek a Főnix Arénában – nyilatkozta a Debrecennel november végén szerződést hosszabbító Szilágyi Zoltán.
A magyar kézilabda-válogatott Eb-programja, Debrecen, Főnix Aréna (középdöntő):
|