Labdarúgás

2024.11.28. 09:15

Mit gondolnak a jelenlegi DVSC-ről?

A szakemberek szerdán a Sport Forum Hungary eseményen vettek részt. Az ismert edzők a Haonnak Dzsudzsák Balázsról és a Debreceni VSC-ről elmondták véleményüket.

– Mi, akik szeretik a futballt, biztos, hogy órákon át tátott szájjal hallgatnánk őket. Futballtörténelmi pillanat, hogy hárman együtt vannak a színpadon – eképpen vezette fel a beszélgetés moderátora, a Nemzeti Sport főszerkesztője, Szöllősi György a "Magyar edzők a topligákban" című kerekasztal-beszélgetést. Ugyanis három olyan edző foglalt helyet a 2024-es Sport Forum Hungary első napján a budapesti Puskás Aréna VIP-termében, akik régóta Európa legerősebb bajnokságaiban dolgoznak: Dárdai Pál, Lőw Zsolt és Bölöni László. Az érdeklődésre nem lehetett panasz, a trénerek telt ház előtt mondhatták el gondolataikat. A szakemberek a Haonnak pedig még a Debreceni VSC-ről alkotott véleményüket is elmondták.

Debreceni VSC, Dárdai, Lőw, Bölöni
Dárdai Pál, Lőw Zsolt és Bölöni László a Sport Fórum Hungary 2024 eseményen arról is beszélt, hogy a magyar futballklubok – köztük a Debreceni VSC-vel – hogyan fejlődhetnek leginkább
Forrás: Nemzeti Sport/Koncz Marton
  • Dárdai Pál neve egybeforr a Hertha BSC-vel, a játékosként ott töltött 14 év után három ciklusban is irányította már vezetőedzőként a berlini együttest, nemrégiben pedig a klub kelet-európai vezető játékosmegfigyelője lett. 
  • Lőw Zsolt a német Thomas Tuchel állandó segítőjeként jutott el ilyen magasságokba, dolgozott az RB Leipzig, a PSG, a Chelsea és a Bayern München szakmai stábjában is. 
  • Az erdélyi származású Bölöni László pedig elsősorban arról híres, hogy ő fedezte fel a lisszaboni Sportingban Cristiano Ronaldót, de 1994 óta folyamatosan külföldön edzősködik, irányította egyebek mellett a Monaco, a Lens, a Standard Liege, legutóbb pedig a Metz csapatát is. 

A Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) 2018 őszén megújult szakmai bizottságába egyébként Dárdai Pál mellett többek között Egervári Sándor, Gellei Imre, Lőw Zsolt, Hajnal Tamás, Szabics Imre és Gera Zoltán is bekerült. Az MLSZ honlapjának akkori megfogalmazása szerint a testület célja volt, hogy véleményükkel, szakmai háttérmunkájukkal hatékonyan segítsék az elnökség stratégiai döntéseit. Az elnökség szándéka az volt, hogy a bizottság működésének köszönhetően, a szakmai megújulás jegyében 2020-ig fejlődjön a labdarúgás szakmai bázisa, az edzők gyakorlati és elméleti felkészültsége, és megvalósuljon a sportág vezetésének generációváltása, megújuljon a labdarúgást meghatározó szakmai, kulturális és morális környezet.

A beszélgetés elején szó esett arról, hogy a hazánkban igen ismert trénerek hogy érzik, mennyire tudják szolgálni a magyar labdarúgást külföldről. Lőw Zsolt a következőt mondta: – Kutya kötelességünk a tudást hazahozni. Amikor az MLSZ kért, mindig segítettünk, szakmai programok kidolgozásában vettünk részt, és az Újpest sem tud olyat kérni tőlem, amit ne teljesítenék szívesen. 

Dárdai Pál viccelődve hozzátette: 

Én már megtettem a magamét, válogatott játékosokat neveltem a fiaimból!

Bölöni László erre lecsapott: – Mi lett volna, ha még szorgalmasak is a Dárdai gyerekek? – kérdezte, aztán komoly gondolatmenetet indított.Bevallotta, kicsit lelkiismeret-furdalása van ezzel a témával kapcsolatban. – Én soha nem a magyar futballért tettem, hanem ellene, szerencsémre és pechemre: sikeresen – mondta Bölöni László, aki román szövetségi kapitányként nyert meccset a magyar válogatott ellen is. – A futballban is vannak helyzetek, én egyet kihagytam. Ha jönne újabb ajánlat Magyarországról, elgondolkoznék rajta – tette hozzá.

A PSG rossz, a Salzburg jó példa lehet a magyar klubok számára

Már a Paris Saint Germainnél és a Chelsea-nél is dolgozott, valamint a Bayern Münchent is segítette másodedzőként Lőw Zsolt, aki felhívta rá a figyelmet, hogy nem ezektől a gigakluboktól kell tanulnia a magyar futballcsapatoknál dolgozóknak, sokkal inkább korábbi munkahelyeit, a Red Bull-klubokat, a Salzburgot és a Lipcsét nevezte meg követendő példának, ahol az anyagi befektetés mellett még nagyobb szakmai munkával értek el sikereket. 

Minden a tudáson alapszik. A szappanos masszázs, a zsíros kenyér és a meccs utáni pörköltözés már nem működik

– mondta Lőw Zsolt. 

Erre reflektált Dárdai Pál azzal, hogy ami viszont állandó, a játékkészség. – Lehet taktikázni, meg letámadni, de a végén mégis az győz, aki tud futballozni. Az pedig egy gyerek kilenc és tizenhárom éves kora között eldől, hogy lesz-e belőle futballista, vagy sem. Az infrastruktúra már megvan, nagy az előnyünk ezen a téren a régióban még a horvátokhoz képest is. Elkezdődött a munka, megtöltjük minden meccsen a Puskás Arénát, de nagyon sok munka van még az edzőképzéssel, az utánpótlás-neveléssel, és sokkal többet kell tenniük a testneveléstanároknak, de a szülőknek is. 

Szoboszlait az apukája nevelte ki, Sallai Rolandot az apukája és nagybátyja nevelte ki, vagy ott vannak az én fiaim. Valahogy javítani kell a képzésen, a mentalitáson és a hozzáálláson

– fogalmazta meg kritikáját.

Bölöni László a beszélgetés közben elmondta, hogy a sebesség a döntések meghozatalánál roppant fontos. – Egy időben a technika volt a tehetség, utána aztán mindenki rájött, hogy szaladni is kell, meg gondolkodni is kell. Gondolkodni viszont nem mindenki tud, ezért kellenek a vezéregyéniségek – hangsúlyozott.

A beszélgetés végén Lőw Zsolt érdekes történetet mesélt arról, hogy a PSG-nél Thomas Tuchellel mennyi problémával találkoztak, amit helyre ellett tenni. Ott elsősorban nem is a szakmával kellett foglalkozniuk, hanem különböző trükköket kellett bevetniük annak érdekében, hogy elfogadtassák magukat. Azért is meg kellett harcolniuk, hogy újév után arra rávegyék a világsztárokat, legalább egy nappal a kupameccs előtt visszatérjenek a szabadságukról. 

Neymar kétszázhuszonkét millió euróba került, Mbappé száznyolcvanba, Marquinhos ennyibe, Thiago Silva annyiba. Milyen eszköz volt a kezemben? Ott állt előttem egymilliárd euró, én meg Újpestről jöttem, a Víztorony mellől...

– emlékezett vissza. A szakember végül hozzátette, egy jó csapat alapja, amellett, hogy remek a közeg, a hangulat, az öltözőben a fegyelem is kell, mert ha a labdarúgóknak mindent megengednének, egy hasonló erősségű csapat ellen jó eredményt nem érhetnek el.

Lőw Zsolt, Dárdai Pál és Bölöni László a Debreceni VSC-ről is megfogalmazta gondolatait  

Az előadáson a Haon is jelen volt, a szakembereket arról kérdeztük, mennyire követik figyelemmel a labdarúgó NB I.-et, és mit gondolnak a DVSC jelenlegi helyzetéről.

Lőw Zsolt elmondta, hogy külföldön is volt mindig tudta nézni a magyar nyelvű csatornákat a tv-ben, ezáltal mindig követte hazánk bajnokságának mérkőzéseit is. – Nyilván nem olyan rendszerességgel, mint amikor itthon játszottam, de képben vagyok mindennel. Három lányom van, szabadidőmben velük próbálok a legtöbb időt tölteni, de persze az eredményeket is mindig nézem, tényleg kíváncsi vagyok rá, mi történik a magyar futballban. Örülök, hogy a Ferencváros komoly munkával már ilyen sikereket ér el, magasra jutottak. Bízom benne, hogy a szívemhez közelebb álló Újpestre is hasonló fog várni. Nagyon komoly tulajdonosi hátérrel, jó szakmai munkával odaérhetnek a Ferencváros mellé, ami jót tehet a magyar bajnokságnak – kezdte Lőw Zsolt, aki azt is hozzátette, az olyan nagy múltú, köztudottan nagy szurkolótáborral rendelkező csapatok, mint a DVSC nem eshet ki a másodosztályba.

Azt gondolom, mint az én sportolói pályafutásom alatt is, egy jó Debrecenre, Diósgyőrre, Pécsre szüksége van a magyar labdarúgásnak, ezek az együttesek a magyar futball fellegvárai, nélkülük elképzelhetetlen egy jó bajnokság. Azt támogatnám, hogy a régi nagy múltú, nagy városokban lévő együttesek, amelyeknek megvan a megfelelő támogatottságuk, tudják mindig megszorongatni a Fradit, az Újpestet, mert így lehet jó a verseny

 – osztotta meg.

Lőw Zsolt azzal zárta, hogy Dzsudzsák Balázzsal ugyan a válogatottban már elkerülték egymást, de nagyon jó, baráti viszonyban vannak egymással, sokszor a nemzeti csapat meccsein és más eseményeken is találkoznak. – Egy nagyon értelmes srácnak tartom. Ha egyszer úgy dönt, hogy szögre akasztja a stoplist, bízom benne, hogy a pályán kívül is sokat tesz majd a debreceni labdarúgás jövőjéért. Szerintem rengeteget fog tudni segíteni – mondta.

Bölöni László megemlítette, hogy a magyar bajnokságot nem nézi, viszont az eredményeket folyamatosan követi. Megkérdeztük tőle, szerinte mi kellene ahhoz, hogy a DVSC kijöjjön a gödörből.

Ha sok edzőváltás van, nem csak a tréner személyén kell elgondolkodni, hanem azokon a hibákon, amiket elkövettek előtte. Hibázni lehet, de kell az önkritika. Nem vagyok ott, így nem is tudom mi a probléma.

– A vezéregyéniségekre ilyen esetekben még nagyobb szükség van. Dzsudzsák Balázzsal egyébként nincs személyes kapcsolatom, viszont nagyon sok szép dolgot láttam-hallottam róla, vezérletével talán kilábalhat a csapat a hullámvölgyből – fogalmazott.

Dárdai Pál – aki viszont Dzsudzsákot jól ismeri, hiszen a nemzeti együttesnél még edzője is volt – megosztotta, hogy elég sokat jár Magyarországon, már csak a válogatott miatt szurkolni is, nyáron pedig végig Siófokon van a székhelye. – Nyilván a magyar futball történéseit is figyelemmel követem. Ha van egy jobbnak ígérkező mérkőzés, meg is nézem. Másfél hónapja még a Pécs–Kaposvár találkozót is megtekintettem. Általában azokat a csapatokat nézem, amelyekhez van személyes kötődésem, az Újpest–Fradi derbit ha tudom, mindig nézem, és Palkó miatt a Fehérvár meccseire is kíváncsi voltam. A debreceni futball nem az én témám, nem vagyok benne otthon. 

Debrecenben válogatott-mérkőzésen voltam legutóbb. Gyönyörű a stadion, viszont klub szinten fontos lenne, hogy több ember menjen ki a mérkőzésekre. El kell érni, hogy többen éhezzenek a magyar mérkőzésre, többen akarják látni a csapatot. Ha a DVSC-nél most van is egy kis gödör, kijönnek majd

– szögezte le.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában