Sport

2024.08.02. 15:05

Sikert sikerre halmoztak a szervátültetettek a lisszaboni Európa-bajnokságán a magyar sportolók

Huszonöt ország összesített pontversenyben végzett a harmadik helyen a Magyar Szervátültetettek Szövetségének válogatott csapata a 2024-es Szervátültetettek és Művesekezeltek Európabajnokságán, amelyet idén Lisszabonban rendeztek meg.

A 25 országból érkezett több mint 500 versenyzővel szemben a magyar csapat 56 sportolója 10 sportágban bizonyította, hogy a szervátültetés nem jelent akadályt a kimagasló sportteljesítmény elérésében. A legfiatalabb magyar versenyző, a 16 éves, kombinált vese- és májátültetett Varga Dominik két bronzérmet szerzett asztaliteniszben. A csapat legidősebb tagja, a 72 éves, szívátültetett Pengő László úszásban remekelve 4 arany- és 1 ezüstérmet nyert. A magyar csapat egyetlen tüdőátültetett versenyzője, a 22 éves Jakucs Edina is kiemelkedő teljesítményt nyújtott, egyéniben ezüst-, női- és vegyes párosban pedig két aranyérmet szerezve asztaliteniszben – olvasható a Magyar Szervátültetettek Szövetségének közleményében.

Remekeltek a bajnokságon a magyar sportolók
Remekeltek a bajnokságon a magyar sportolók
Forrás: Magyar Szervátültetettek Szövetsége  

Az Európa-bajnokság legeredményesebb férfi versenyzője a magyar csapatból került ki: a 21 éves, csecsemőkora óta májátültetett Domonkos Ádám az egyéni úszásnemekben négy aranyérmet szerzett, majd tagja volt az ezüstérmes vegyesváltónak és az aranyérmes gyorsváltónak is, ezenkívül az 5 km-es utcai futásban is ezüstérmes lett.

A máj-, szív-, tüdő-, csontvelő-, és vesetranszplantált, valamint művesekezelt – veseátültetésre váró – magyar sportolók összesen 55 arany-, 46 ezüst- és 28 bronzérmet szereztek, amivel harmadik helyen végeztek a nemzetek összesített pontversenyében, ezzel méltón képviselve hazánkat a kontinensviadalon. Ezek a lenyűgöző eredmények és a sportszerű küzdelmek nemcsak a sportolók elszántságát és kitartását tükrözik, hanem azoknak az áldozatos munkáját is, akik a háttérben állnak. Orvosok, akik életeket mentenek, egészségügyi szakdolgozók, akik fáradhatatlanul gondoskodnak, edzők, akik inspirálnak, családtagok, akik feltétel nélkül támogatnak, egyesületek, akik a háttérből segítenek, és támogatók, akik hisznek bennük. 

Mint írták, ezek a sikerek mindannyiukat felemelik, és erőt adnak, hogy soha ne adják fel az álmaikat. A szervátültetés nem egy befejezés, hanem egy új kezdet, egy lehetőség arra, hogy teljes életet éljenek, és akár a sportpályán is kiteljesedjenek. Ezek a sikerek az ismeretlen és az élődonoroké is. Nélkülük nem lehetnének itt ezek a sportolók, nem írhatnák ezt a történetet. Köszönik az életet! ... mert a szervátültetés életet ment!

Derecskei asztaliteniszező Európa-tetején! 

Kóka Zoltán 15 éves koráig az egészséges gyermekek életét élte: tanult, iskolába járt, sportolt. 2005 augusztusában azonban hirtelen megváltozott az élete: egy véletlenül kiderült magas vérnyomás miatt elvégzett laborvizsgálat veseelégtelenséget mutatott. Gyorsan megismerkedett az urémia, fisztula és dialízis szavakkal, majd később a vesetranszplantáció, várólista, donor és veseriadó jelentésével is.

Remekeltek a bajnokságon a magyar sportolók
Kóka Zoltán veseátültetésen esett át 17 éve
Forrás: Magyar Szervátültetettek Szövetsége  

Az állapota gyorsan romlott, és néhány hónap múlva dialízisre kényszerült, majd felkerült a vesetranszplantációs várólistára. Végül megérkezett a hívás: veseriadója van. A veseátültetés Budapesten történt, ami után a rehabilitáció következett, de szerencsére minden jól alakult. Csatlakozott a Trappancs Egyesület sportolói közé és a szervátültetettek nemzetközi versenyein azóta is sikert sikerre halmoz. Azóta eltelt 17 év. Felnőtt, dolgozik és sportol. A szervátültetettek közössége rengeteget segített neki a felépülésben és az új életben. Hálás az orvosoknak, a nővéreknek és a szüleinek és a társainak, egyesületének, a Szövetségnek a támogatásért, valamint mindenkinek, aki hozzájárult a gyógyulásához.

Zoli fantasztikus teljesítménnyel az első helyen végzett a Szervátültetettek és Művesekezeltek egyéni asztalitenisz versenyén, majd a férfipárosok versenyében is a dobogó tetejére állhatott, így két aranyéremmel zárta az idei nemzetközi versenyt. Hiszi, hogy a kitartó munka és a célok kitűzése minden akadályt legyőz. Ő a legjobb példa arra, hogy a szervátültetés után is teljes életet élhetünk. Sportol, dolgozik és most ismét Európa-bajnok!

Hajdúböszörményi kétszeres veseátültetett Európa-bajnok

Mezei Gergő László, kétszeres vesetranszplantált sportolók ismét bebizonyította, hogy a sportban nincsenek határok. Gergő 2005-ben veseátültetésen esett át, majd 2009-ben világbajnoki címet szerzett a Szervátültetettek Világjátékán. 2017-ben ismét vesetranszplantációra szorult, amit nővére önzetlen felajánlása tett lehetővé. A sikeres élődonoros transzplantációt követően 2019-ben visszatért a pályára, és azóta is töretlenül menetel előre.

Mezei Gergő László, kétszeres vesetranszplantált sportoló
Mezei Gergő László, kétszeres vesetranszplantált sportoló
Forrás: Magyar Szervátültetettek Szövetsége  

Az idei Szervátültetettek és Művesekezeltek Európa-bajnokságán Gergő újabb kimagasló eredményeket ért el. Az 5 km-es utcai futásban ezüstérmet szerzett, hozzásegítve csapatát is az ezüstéremhez. Az 5 km-es kerékpárfutamon szintén ezüstérmes lett, míg a 30 km-es országúti kerékpározásban lenyűgöző átlagtempóval aranyérmet szerzett. Az atlétikapályán sem talált legyőzőre: mind a 800, mind az 1500 méteres síkfutásban aranyérmet szerzett, a 4x100 méteres futóváltó tagjaként pedig ezüstérmet. 

Gergő ezzel négy európa-bajnoki címmel és három ezüstéremmel zárta a nemzetközi versenyt, példaként szolgálva mindannyiunk számára, hogy az akaraterő és a kitartás minden akadályt legyőzhet.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában