2019.11.15. 14:12
Rangos díj küszöbén Mónus József
Mónus József a Bocskai-díj és a Tiszteletbeli székely cím után most Gránit Oroszlán Férfi Példakép Díj-döntős lett a közéleti kategóriában. A végső győzteseket a szakmai zsűri választja ki. A díjátadásra november 18-án, hétfőn nagyszabású gálaműsor keretében kerül sor – tudatta közleményben a hajdúnánási önkormányzat.

Fotó: hajdúnánási önkormányzat
2019-ben is díjazzák a példát mutató és felelősségvállaló férfiakat. A díjjal elsősorban a hétköznapok hőseit szeretnék kitüntetni, azokat a férfiakat, akik tetteikkel, példamutatásukkal, hitükkel, lelkesedésükkel mindannyiunk javát szolgálják.
A „Fehér Farkas” többszörös világrekorder távlövő íjász. Eredeti szakmáját tekintve gépészmérnök, Hajdúnánáson él. Az íjászatban olyan eredményeket ért el, melyek örökre beírták nevét a magyar hagyományőrzés és a sport történetébe egyaránt. Világversenyeken a világ összes harcosát párbajra, versenyre hívta, és eddig mindenkit legyőzött. A bugaci pusztán több ezres nézősereg előtt 453 méterről talált az embernagyságú célba öt kilőtt nyílvesszőből, az Amerikai Egyesült Államokban rendezett távlövő World Archery világversenyen 918 m-es távlövésével pedig kategóriájában abszolút világcsúcstartó. Átlőtte a Vereckei-hágót, Kanadából átlőtt Amerikába, hiszen átlőtte a Niagara vízesést, de lőtt a Grand kanyonban és Yellowstone-ban is a magyar zászló büszkeségéért – mutat rá az önkormányzati híradás.
Elképesztő eredményeit látva szinte hihetetlen, hogy csak 2006-ban fogott először íjat a kezébe. Azóta egyeduralkodó lett harci cél- és távlövő íjászatban, minden korábbi rekordot túlszárnyalva lett többszörös világbajnok és világcsúcstartó is. Íjait és nyílvesszőit 2011 óta saját kezűleg készíti, győzelmeit, világcsúcsait pedig nem a saját, személyes dicsősége, hanem nemzeti múltunk ápolása miatt tartja fontosnak. Mindehhez nem csupán már-már fanatikus elhivatottsága, kitartása, ereje, hanem óriási hite is hozzásegítette.
Magyarországért önerőből, a „Farkasokkal”, Mónusné Ruszin Annával, Mónus Lászlóval és utóbbi párjával, Prokaj Kiarával világrekordot világrekordra lőnek, a rengeteg világbajnoki címről nem is beszélve.
Hiszi, hogy a hit akarata és nemzeti múltunk egészséges, acélos tisztelete, a zászló szolgálata miatt emelkedik ki a többi íjász közül. Sok ember – fiatal és idős – számára lehet példakép nem csupán az elért eredményei okán, hanem azért is, mert emberfeletti munkát áldoz azért, hogy – ahogyan ő fogalmaz – „a győztes jogán emelhesse magasba a magyar zászlót”. Szilárd eszmeiségét nemcsak sportteljesítményével – hiszen, mint mondja ő nem sportoló -, hanem fáradhatatlan országlással határon innen és túl, hihetetlennek tűnő bástyalövéseivel, előadások és motivációs eseményeken való részvétellel is népszerűsíti.