2025.05.13. 18:24
Együtt ír történelmet a Nagytemplom és a világhírű cigányzenekar – videóval
Ez lehet az első lépcső a valódi cigányzene és az egyházi zene összefonódásában. Jótékonysági koncerttel támogatja a Nagytemplom felújítását a Fonogram-díjas Parno Graszt zenekar.
Adománygyűjtő kampányt indít a Debrecen-Nagytemplomi Református Egyházközség, melynek első állomásaként a méltán híres Parno Graszt zenekar ad jótékonysági koncertet 2025. június 8-én, hétfőn. Ennek részleteiről tartottak sajtótájékoztatót kedden délután a Nagytemplomban.

Forrás: Kiss Annamarie
Pünkösd ünnepének különös jelentősége van Debrecen történelmében. Amikor 1802-ben a kollégium diákjai ünnepi követként prédikálni mentek a gyülekezetekbe, éppen akkor pusztította el a tűzvész a Debreceni Református Kollégiumot és a régi András-templomot is. Ezután került sor a Nagytemplom újjáépítésére Péchy Mihály tervei alapján
– idézte fel Fekete Károly. A Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke hozzáfűzte, ahogy a Nagytemplom akkor is kövekből épült fel, idővel gondoskodni kell a rendbetételéről. A püspök szerint a pünkösdi ünnep felébreszti a tehetséget, és a művészek lelkét is megragadja, olyan költeményeket írat meg, amin az ember töltekezni képes, és megihleti a nézőt és a hallgatót is.

Forrás: Kiss Annamarie
A Nagytemplom Pünkösd fennköltségét azzal is szeretné megünnepelni, hogy egy rendkívüli produkciót mutat be a közönségnek: hiszen a Parno Graszt zenekar az autentikus cigányzenétől a világzenéig széles palettát jár be, és sokféle lelket képes megérinteni. Még a kérges szívűt is
– fogalmazott Fekete Károly.
Oláh István, a Debrecen-Nagytemplomi Református Egyházközség elnök-lelkipásztora kiemelt jelentőségűnek nevezte az eseményt, hiszen a zenekar három évtizedes pályafutásában is az első alkalom, hogy egy templomban lép fel. Hozzátette, egyúttal a Parno Graszt koncertjével indul el egy adománygyűjtő kampány, aminek segítségével szeretnék felújítani a Nagytemplom egyes részeit. Felelevenítette, a templom 220 évvel ezelőtti megépítése már akkor is a város polgárainak összefogásából jött létre, akik ezzel megmutatták a hitüket. Mint mondta, nem véletlenül az a kampány címe, hogy
Légy a Nagytemplom építőköve!
Az elnök-lelkipásztortól megtudtuk, a Debrecen jelképét jelentő lelki otthon legutóbb 12 évvel ezelőtt újult meg, azonban azóta az eszközök egy része elhasználódótt, elavulttá vált. A jelenlegi gyűjtés két területre fókuszálna: a templom fűtési, valamint a világítástechnikai rendszere érett meg a cserére. Oláh István hozzátette, azért van szükség a koncert bevételéből származó adományra, mert külső támogatásra nem számíthatnak, a gyülekezet anyagi teherhordó ereje pedig nem elegendő a munkálatok elvégzésére.

Forrás: Kiss Annamarie
A Parno Graszt célja, hogy megérintse a lelket
Bódor Edit, a Nagytemplomi Kulturális Szolgálat tanácsadója felvázolta, egy korábbi elgondolás alapján valósult meg a koncert ötlete. Elmondta, néhány évvel ezelőtt a Campus Fesztiválon beszélgettek a zenekar tagjaival és debreceni előadókkal a vallás és a zene kapcsolatáról. A Parno Graszt frontembere egy későbbi beszélgetés során a fellépés lehetőségére úgy reagált, hogy az egyházi zenét a szívén viseli, és szeretné bekapcsolni a munkásságába. Mint Bódor Edit fogalmazott, igyekeznek olyan eseményeket létrehozni, ami szolgálja a hitéletet és a templomba rendszeresen járók elvárásait, emellett a Nagytemplomba időnként betérők felé is missziós tevékenységet végez. Fontosnak tartja, hogy időtálló rendezvényeket szervezzenek, amelyek az előadók számára is megadják azt az élményt, hogy egy teljesen más környezetben adhassák elő a műveiket.

Forrás: Kiss Annamarie
Oláh József, a Parno Graszt alapítója elmondta, a zenekar a szabolcsi Paszabról származik, összetartó erejét pedig az adja, hogy tagjai szűk családi körből származnak. Visszaemlékezett, a helyi tiszteletessel beszélgetve ráébredt, menyire nem járnak a fiatalok templomba. Vagy ha mégis, akkor szülői unszolásra. Elmondta, ekkor érezte úgy, hogy tennie kellene valamit, és a zenét egy olyan formában a fiatalok elé tárni, ami megérinti a lelküket, és felébreszti bennük a vágyat, hogy ellátogassanak a templomba. Ezzel kapcsolatban elárulta, van egy zene, amit nem játszottak korábban, azonban, ha a nagytemplomi koncerten működni fog, akkor elérhetik a kitűzött célt.
Olyan dalok nem fognak tőlünk elhangzani, amik nem a Nagytemplomba valók. A Muki fiát biztosan nem fogjuk énekelni, de azért belecsapunk a lecsóba. Igyekeztünk olyan dalokat kiválasztani, ami a templomban is játszhatók. Mert vidámság lesz, öröm lesz, és a lelkünk megtöltődik majd. Végül is ez a legfontosabb
– mondta Oláh József. Hozzátette, nem fognak készülni vagy próbálni, ahogy a többi koncertre sem, hanem a közönségre reflektálva azt adják, ami belülről jön.

Forrás: Kiss Annamarie
Kiemelte, a Parno Graszt nem a popos vagy rappes vonalat képviseli, hanem autentikus, falusi cigányzenét játszanak. Hálával említette, hogy egy kistelepülés zenekaraként ilyen sokra vitték. Mint mondta, hosszú és rögös utat jártak be, de „Isten a tenyerén hordozza a Parno Grasztot”.
Ezek a cikkek is érdekelhetik: