2025.03.17. 11:27
Az ország egyik legismertebb embere is Nádudvar díszpolgára lett
Első alkalom, hogy a két Pro Urbe emlékérem egy testvérpár birtokába került az idén. A nádudvari kitüntetések között szerepelt a díszpolgári cím átadása is.

Ünnepi műsort adtak a Kövy Sándor Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola 7. évfolyamos tanulói
Forrás: Lévai Péter
Március 15. fontos Nádudvarnak, hiszen ez a település (újra) várossá válásának napja is. Ezen a szombaton az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 177. évfordulója alkalmából a művelődési központ színháztermében tartották azt a városi ünnepséget, amelyen idén is a Nádudvarért huzamosabb ideje kiemelkedően tevékenykedőket jutalmazzák. A Liszt Ferenc Kórus kedves meglepetést is hozó fellépését követően Maczik Erika polgármester mondott beszédet, amelyben egyéb gondolatok mellett kifejtette: az ember veleszületett örök vágya az egyéni, közösségi és szellemi-lelki szabadság, amelyet legteljesebb módon a családban, a szülőföldünkön, a hazánkban lehet megélni, egységben és harmóniában a világot mozgató teremtő erővel, amelyet az ékes magyar nyelv Isten néven szólít meg.

Forrás: Lévai Péter
Ezért időtálló és örök érvényű a márciusi ifjak forradalma, s ezért érzi talán minden magyar ember a lelkéhez legközelebb álló ünnepnek az 1848-49-es forradalomhoz és szabadságharchoz kötődő eseményekről való megemlékezést
– fűzte hozzá a városvezető.

Forrás: Lévai Péter
Ma is harcolni kell a nemzeti szuverenitásért!
Pajna Zoltán, a Hajdú-Bihar Vármegyei Közgyűlés elnöke köszöntőjét azzal kezdte, hogy Bodó Sándor országgyűlési képviselő, Nádudvar díszpolgára „igazolt távollététől” szólt, aki úgy gondolta, mint egy jó kapitány a „sereg élén kell állnia” és a választókerülete számos polgárával együtt a központi ünnepségen vett részt Budapesten. Majd beszédében – a polgármester szavaihoz csatlakozva – párhuzamot vont a ’48-as és a jelenlegi politikai helyzettel. Az első világháborút például hozva a magyar nemzet értelmetlen háborúba sodrását is megemlítette.
Végezetül kiemelte: ma is harcolni kell – ha nem is fegyverrel – a nemzeti szuverenitásért, önrendelkezésért.
A beszédek elhangzása után ünnepi műsort adtak a Kövy Sándor Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola 7. évfolyamos tanulói, „Sose feledd, szabadnak születtél!” címmel. A szünetet követően Csontos Réka és Gyányi István, a Black Rose Project előadóművészeinek „Kossuth Lajos azt üzente” című betétműsora. Mondák, történetek, beszédek felidézése, valamint közismert korabeli és mai dalok voltak hallhatók, láthatók. A városi kitüntetések átadása előtt a díjazottokat méltatta Tóthné O Nagy Judit, a Kulturális, Kommunikációs, Köznevelési és Civilkapcsolatok Bizottság elnöke.

Forrás: Lévai Péter
Csányi Sándor Nádudvar díszpolgára lett
A városi kitüntetések átadása előtt a díjazottokat méltatta Tóthné O Nagy Judit, a Kulturális, Kommunikációs, Köznevelési és Civilkapcsolatok Bizottság elnöke.
Az önkormányzat képviselő-testületének döntése értelmében 2025-ben a nádudvari díszpolgári címet Csányi Sándor kapta meg.
Magyarország nemzetközileg elismert bankára, egyik legsikeresebb agrárvállalkozója, ezen belül a nádudvari székhelyű KITE Zrt. tulajdonosa, és a szintén a városban működő NAGISZ Zrt.-t tulajdonló OTP Csoport elnök-vezérigazgatója.
Szeretném, ha az agrárium ismét vonzó életpályává válna, ezért vállaltam el a Magyar Agrár és Élettudományi Egyetem, valamint a Soproni Egyetem kuratóriumainak elnöki feladatát, és ezért törekszem arra, hogy a vállalkozásaim tisztességes és stabil munkalehetőséget kínáljanak munkatársainknak
– mondta Dr. Csányi Sándor.
– Nádudvar megkülönböztetett szerepet játszik mind a mezőgazdaság, mind az élelmiszeripar hazai fejlődés-ében, és a következő években a nemzetközi terjeszkedésben is meghatározó lesz. Megtisztelő, hogy a város díszpolgári cím adományozásával ismerte el az eddig tevékenységemet – fejtette ki gondolatait a helyi lapnak Csányi Sándor.
Először gazdagodhat Pro Urbe emlékéremmel egyazon évben egy testvérpár: Kovácsné Beke Mária nyugalmazott pedagógus, korábbi iskolaigazgató-helyettes és önkormányzati képviselő, valamint húga, Jakabné Beke Gyöngyi, aki néhány hónapja szintén nyugdíjba vonult. Addig ő a Nádudvari Polgármesteri hivatal pénzügyi irodavezetői posztját töltötte be.
Kövy-díjban részesült Balogh Károly és Csákó Ildikó pedagógusok, valamint Sári Attiláné óvodapedagógus.

Forrás: Lévai Péter
Az ünnepély zárásaként a hagyományoknak megfelelően a helyi közélet szereplői koszorút helyeztek el a Nádudvaron élt és elhunyt ’48-as tüzér ezredes, Lukács Dénes emlékművénél, ahol a Napfény Óvoda és Bölcsőde óvodásai szavalataikkal járultak hozzá a megemlékezéshez.
Az ünnepség kísérő kiállításaként látható Világhíres Magyarország elnevezéssel az a tárlat, amely a világhírre szert tett feltalálóinkat, zeneszerzőinket, festőinket, történelmi személyiségeinket vagy épp a magyar nyelv egyediségét, a magyarok sport területén elért kiemelkedő eredményeinket hivatott bemutatni.