Ünnep

2025.03.14. 20:27

Téglás méltósággal emlékezett: a szabadságharc hősei előtt tisztelegtek

Téglás városa az 1848/49-es forradalom és szabadságharc hősei előtt tisztelgett a zsúfolásig megtelt református templomkertben.

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharcra emlékezett pénteken Téglás városa a zsúfolásig megtelt református templomkertben. A Bárczay Anna Városi Óvodából egész délelőtt érkező szorgos gyermekek nemzeti trikolórba öltöztették a teret, kokárdákat, zászlókat helyezve el kopjafa előtt. A kicsikhez az ünnepségen csatlakoztak az iskola tanulói is.

Megemlékezés: Az 1848/49-es forradalom és szabadságharcra emlékezett pénteken Téglás városa
Megemlékezés: Az 1848/49-es forradalom és szabadságharcra emlékezett pénteken Téglás városa
Forrás: Téglás polgármesteri hivatal / Barna Szilvia

A téglási emberek kivették a részüket

Szabó Csaba polgármester beszédében kiemelte, hogy büszkék Téglás történelmére, és jelenére egyaránt.

Erős város voltunk a 19. század közepén, és most is azok vagyunk.

Hangsúlyozta, hogy a téglási emberek kivették a részüket becsülettel a szabadságharc frontvonalában és hátországként egyaránt. Megszenvedték a háborús viszonyokat keservesen: saját és ellenséges csapatok többszöri átvonulása okozta károkkal, fosztogatásokkal, és a hadak nyomában járó járványokkal. A közelmúltban megjelent Téglás története könyvből felidézte a városvezető, hogy 1849. augusztus 7-8-án több ezred orosz katona érkezett, és ment Tégláson keresztül Debrecen felé, miközben végigrabolták a mezővárost. 

Téglás is megszenvedte a háborús viszonyokat keservesen
Téglás is megszenvedte a háborús viszonyokat keservesen
Forrás: Téglás polgármesteri hivatal / Barna Szilvia

Téglás megpróbáltatásai azonban ezzel még nem értek véget, mert amikor az orosz seregek végleg kivonultak az országból, jelentős részük ismét Tégláson át menetelt Nyíregyháza, majd a tokaji átkelő felé és ismét elvittek mindent, ami előzőleg még megmaradhatott.

Végül a fosztogatásnál is súlyosabb terhet, jelentős emberveszteséget okozott azonban az oroszok által behurcolt járvány, a kolera.

Megemlékezés: ne csak a dícsőségre gondoljunk

Szabó Csaba emlékeztetett arra, hogy hajlamosak vagyunk március 15-én csak a dicsőségre gondolni, azonban soha ne feledjük mekkora árat fizettek Tégláson is a szabadságért, a polgári Magyarországért, ne felejtsük el, sem Haynau, sem Bach nem tudták meg nem történté tenni 1848. március 15-ét. A legkevesebb, amit tehetünk, hogy megmentjük, és tovább örökítjük a történelmünket. Minden erőnkkel azon voltunk, vagyunk és leszünk, hogy Téglás erős, gazdaságilag és pénzügyileg stabil várossá váljon, és az maradjon és teszünk is ezért: hamarosan letesszük az alapkövét az új Szolgáltatóháznak.

Juhász Imre rómaikatolikus plébános atya pedig a mai mindennapi küzdelmeinkről beszélt, küzdelem a közöny, a rosszindulat, nemtörődömség ellen. Az ünnepségen jelenlévő iskolás gyermekekhez szólva kiemelte, hogy milyen fontos a jelenlétük, milyen fontos, hogy tanuljanak a történelem tanulságaiból, a lustaság és a hanyagság ellen folyamatosan küzdjenek. Ezek a rabságok gúzsba kötik a mai fiatalokat.

Az ünnepségen jelenlévő iskolás gyermekekhez szólva fontos gondolatok lettek kiemelve
Az ünnepségen jelenlévő iskolás gyermekekhez szólva fontos gondolatok lettek kiemelve
Forrás: Téglás polgármesteri hivatal / Barna Szilvia

Az ünnepi emlékezéseket Csősz Réka 8. a osztályos tanuló szavalata követte, majd a városvezetés mellett, intézmények, civil szervezetek, egyesületek, egyházak helyezték el az emlékezés koszorúit a történelmi kopjafán.

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában