2024.11.03. 12:54
Újabb 92 elhunyt pedagógus életét mutatja be a debreceni egyesület
Megjelent a 23. kötetük is, benne óvónők, tanítók és gyógypedagógusok történeteivel. A Pedagógusok arcképcsarnoka sorozatban így már összesen 2500-nál is több pedagógus életrajza olvasható.
Már a 23. kötete jelent meg a debreceni Karácsony Sándor Pedagógiai Egyesületnek „Pedagógusok arcképcsarnoka” címmel, amelyet évente adnak ki. Az egyesület fontos feladata, hogy feldolgozza és megjelentesse az elhunyt pedagógusok élettörténetét.
A kiadvány első kötete 2002-ben jelent meg, a 23 kötetben összesen közel 2700 pedagógus életrajzát írták meg. A sorozat valódi értékét az is jelzi, hogy az életrajzokat felhasználva több intézmény forrásként használja.
Pedagógusok arcképcsarnoka: ezúttal 92 szakember életét jegyezték le
A legfrissebb könyvet a debreceni DAB székházban mutatták be október 26-án. Az egyesület elnöksége nevében dr. Cs. Nagy Gábor elnök köszöntötte a megjelenteket, akiket Büdi Hella és Csorba Gergő zenei játéka is szórakoztatott.
Az emlékkötetet Hajas Zsuzsa vezető szerkesztő mutatta be, aki többek között elmondta, hogy a sorozatban szereplő írások pedagógustörténeti és kultúrtörténeti dokumentumok. A most megjelent könyvben 92 elhunyt pedagógus élettörténetét rögzítették, közülük 7 óvónő, 14 tanító, 58 tanár, 9 egyetemi oktató és 4 gyógypedagógus. Hajas Zsuzsa hangsúlyozta, mindegyikük sokoldalú volt: akadt köztük edző, zeneszerző, úttörőtitkár, polgármester, alpolgármester, országgyűlési képviselő, karnagy, ornitológus, nyelvművelő, cserkészvezető, néptáncoktató, rendező, festőművész, idegenvezető és presbiter.
A kötet megjelenését 17 önkormányzat és intézmény, továbbá 7 magánszemély támogatta anyagilag, az életrajzírók díjazás nélkül végezték a munkát. A könyvbemutató után az elnökség ezúttal is emlékplakettel és oklevéllel mondott köszönetet a támogatóknak. Az egyik elismerést Tiszacsege kapta – a plakettet és az oklevelet Szeli Zoltán polgármester vette át –, valamint a balmazújvárosi Juhász Ferencnét is díjazták.