2024.11.25. 11:26
Negyed évszázada dolgoznak a helyi kultúráért Nádudvaron – videóval
A 25 éves a Szülőföldünk, Nádudvar Öröksége és Jövője Alapítvány születésnapja alkalmából tartott jubileumi estjén a paraszti lakodalmak hagyományai jelentek meg kiállítás és előadás formájában szombaton, november 23-án. A kiállítás fényképekből és régi tárgyakból áll.
Benő-Nagy Réka, az alapítvány titkára
Forrás: Marján László
Benő-Nagy Réka, az alapítvány titkára az Ady Endre Művelődési Központ galériájáról köszöntötte a szép számú érdeklődőt. Dr. Takácsné Baranyai Etelka, a kuratórium elnöke tájékoztatót tartott az alapítvány 2024-ben végzett munkájáról, és bemutatta az alapítvány új kiadványát: a Katonáné Kalmár Terézia szakoktató, hímző- és mézeskalács-készítő népi iparművész emlékére készült, az ő munkásságát felelevenítő könyvet.
A „Lakodalmak a régi időkből Nádudvaron” című, fényképekből, régi tárgyakból rendezett kiállításukat dr. Vajda Mária címzetes egyetemi docens, néprajzkutató nyitotta meg a tőle megszokott élménydús stílusában.
Az est zárásaként a színházteremben az alföldi lakodalmak élő hagyományait bemutatva adott koncertet Heit Lóri és Zenekara a magyar népzenés hagyományok sokszínűségét varázsolva közönség elé. Koncertjük „moderátora” volt Gyönyörű Zsigmond vőfély, a kultúra lovagja, aki a tőle megszokott jó kedéllyel énekelte az ide illő nótákat.
A zenekar tagjai: Heit Lóránd – hegedű, ének; Balogh Adrienn – ének; Gyönyörű Zsigmond – ének, köszöntők; Bíró Imre – terchegedű, ének; Molnár Endre – harmonika; Kompár-Rőmer Judit – brácsák; ifj. Erményi Tamás – brácsák; Erményi Tamás – nagybőgő; Áhim Tibor – klarinét.
Hímzett virágok, mézes csodák – Katonáné Kalmár Terézia munkásságaA Szülőföldünk, Nádudvar Öröksége és Jövője Alapítvány működésének 25. évfordulóján jelent meg ez a kiadványuk. Az elmúlt negyedszázadban alapítványnk törekedett arra, hogy minél több ismeretet adjon közre településük múltjáról, értékeiről. 2016-ban „Nádudvari helyi értékek” címmel megjelent kiadványukban bemutatták az akkor 67 éves múltú Népi Díszítőművészeti Szakkört és a mézeskalácsos mesterséget. Akinek neve összeforrt e két helyi értékkel, Katonáné Kalmár Terézia. Magas színvonalú alkotásaival elért országos díjai, elismerései gazdagították Nádudvar hírnevét, a kézművesség fellegváraként említhető településen tárgyiasult örökségét. Munkásságának összefoglalásával példaadó emléket kívánnak állítani az utókornak. |