Kultúra

2024.08.11. 18:31

Hortobágy világhírű prímásáról neveznek el sétányt

Világhírű művészek tisztelegnek majd Burai Zsigmond munkássága előtt.

BDR Média

A hortobágyi vízi színpad közvetlen szomszédságában élete legfontosabb adatait rögzítő emléktáblát kap Burai Zsigmond, a vízi színpadtól a csárdáig vezető sétány pedig a vendéglátóhely évtizedeken keresztül híres prímásának nevét veszi fel az augusztus 18-án 12 órakor kezdődő eseménysorozaton. Az ünnepi percek után a vízi színpadon olyan művészek szórakoztatják a nagyérdeműt, mint Bangó Margit Kossuth-díjas magyarcigány énekes, Roby Lakatos világhírű hegedűvirtuóz és Nótár Mary, többszörös Fonogramm-díjas cigány származású előadóművész.

– A fellépők mindannyian nagy tisztelői a hortobágyiak Burai Zsiga bácsijának, a világhírnévre szert tett hegedűművésznek, prímásnak, ugyanakkor továbbviszik Zsiga bácsi zenei vonalát, művészeti örökségét. Hortobágy településnek régi vágya, de azt is mondhatom, adóssága, hogy emléket állítson a legendás prímásnak. Abban, hogy ez a mostani hídi vásár kísérőrendezvénye így megvalósulhatott óriási szerepe van legifjabb Burai Zsigmondnak, Zsiga bácsi unokájának. Ő rendezi az eseményt, az ő felajánlása a zenei hírességek sokaságát felvonultató műsor, ami szenzációs lehetőség önkormányzatunknak – tájékoztatta a Cívishírt Jakab Ádám, Hortobágy polgármestere, aki a tájegység ikonikus eseményének programjáról elmondta, hogy a hídi vásár az idén is háromnapos lesz.

Augusztus 18-át az emléktábla és a sétány avatása utáni műsorfolyam révén akár a magyar nóta ünnepének is lehet nevezni. Augusztus 19-e a hagyományőrzésé, amikor népzenészek, néptáncosok szórakoztatják a közönséget, a gólyalábasok és más komédiások pedig a korabeli vásári hangulatot hozzák vissza.

Augusztus 20-a a hídi vásár napja, megközelítőleg 200 árussal. Ezúttal is mindenki a kedve szerint keresgélhet, válogathat, a kézműves termékektől a tömegárukig minden megtalálható lesz a vásárban. Nem feledkeznek meg azonban az államalapításról, az új kenyérről sem; a templomban tartott ünnepség után megkoszorúzzák a Pásztor fiú szobrát, ezt csikósbemutató követi, és lesznek zenei fellépők is. Hogy mindez mennyibe kerül, arra a kérdésre csak a vásárt követően tud választ adni a polgármester. Jakab Ádám hangsúlyozta, hogy az önkormányzatnak nem kötelező feladata a vásár megrendezése, az azonban, hogy megtartják, presztízskérdés, az önkormányzat szabadon felhasználható keretéből fedezik a kiadásokat.

Burai Zsigmond életére visszatérve: 1968-ban a népművészet mestere címet kapott zenész kategóriában. Az első cigányprímás, aki elnyerte munkásságáért a Népművészet Mestere címet. A nepmuveszetmestere.hu oldalon Burai Zsigmond életéről az olvasható, hogy zenész családba született Kiskörén 1898-ban, édesapja is prímás volt. Fiatalon Tiszafüredre költöztek, itt és Budapesten tanult hegedülni. Testvére, János is zenész volt, ő bőgőn játszott. A zenekarában édesapja, testvére, János, és János négy fia játszott. Az 1920-as évek elején megnősült, felesége Dobozi Erzsébet, akitől egy fia, és egy lánya született. Burai idős korában már a fia vette át a zenekar vezetését. Legtöbbször a Hortobágyi Csárdában zenélt, de játszott Pesten a Britanniában, és külföldön is számos helyen. Debrecenben a népi együttest kísérte, Béres Andrással többször gyűjtöttek együtt pusztai dalokat. Két lemezüket Párizsban adták ki, amelynek érdekessége, hogy zenélés mellett több szólamban énekelnek.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában