2025.05.12. 20:00
Már rég betiltották, mégis sokan csinálják: óriási büntetésre számíthat, aki ezt végzi a kertben
Gondoltad volna? Brutális büntetésre számíthat az, aki lebukik zöldhulladék égetése közben! Kitalálod, mennyit kell fizetni? Mutatjuk!
Ment már az idegeidre a szomszéd azzal, hogy állandóan füstöl valami a kertjében tavasszal? Vagy ez rendszeres? Vagy éppen nálad bevett gyakorlat ez? Csak hogy tisztázzuk, egyiket sem érdemes csinálni! Nyilvánvalóan kényelmes megoldásnak tűnik, hogy úgy szabaduljunk meg a tavaszi munkálatok során összegyűlt zöldhulladéktól, hogy elégetjük azt, viszont ezzel együtt ártalmas is, főleg a pénztárcánkra nézve. Íme, az okok, hogy miért!

Forrás: Illusztráció/MW-archív
Lehet vagy nem lehet zöldhulladékot égetni?
Ki akarná kerülgetni a kertben a kupacban álló szemetet? Természetesen senki!
Csakhogy nem úgy kell megszabadulni a zöldhulladéktól, hogy tüzet gyújtunk, és elégetjük. Amellett ugyanis, hogy kellemetlen füstszagot okoz, a környezetünkre is negatív hatással van, tehát ránk is.
A füstből a természetre és az egészségre is rendkívül káros anyagok kerülhetnek a levegőbe.
A levelekből, fűnyesedékből és kisebb gallyakból álló kerti növénykupacok általában a magas nedvességtartalom miatt alacsony hőmérsékleten égnek, hatalmas füsttel, így súlyos légszennyezést produkálnak. Ilyenkor főként szén-monoxid keletkezik, ami kisebb mennyiség belélegzése esetén is émelygést, fejfájást, szédülést okozhat, vagy például asztmás rohamokat válthat ki. A levegőbe kerülő 10 mikrométernél kisebb részecskék hosszútávon tartós egészségkárosodás kockázatát hordozzák: rákkeltőek, szív- és érrendszeri betegségeket idézhetnek elő, növelik a légúti betegségek, például a tüdőgyulladás esélyét
– utal a veszélyekre a Turista Magazin.
Voltaképpen nem hogy nem érdemes, hanem egyszerűen tilos a kerti hulladék égetése, 2021. január elsejétől országosan mindenhol.
A levegő védelméről szóló kormányrendelet egyértelműen tiltja a tarlóégetést. Eszerint a lábon álló növényzet, tarló, illetve növénytermesztéssel összefüggésben keletkezett hulladék égetése tilos, kivéve, ha jogszabály másként nem rendelkezik
– olvasható a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara honlapján.
A Hajdú-Bihar Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság oldalán is tájékozódhatunk a kerti hulladék égetéséről:
A hatályos jogi szabályozás értelmében tiltja a kerti hulladék égetést. A tiltás alól az önkormányzatok helyi rendeletben felmentést adhatnak. Szabályozhatják az égetés feltételeit, körülményeit, előírhatják, hogy mely napokon, hány órakor engedi meg a lakosaiknak a felhalmozott kerti hulladék elégetését. Így lehet az, hogy van a megyében olyan település, ahol tavasszal és ősszel hétköznap a déli órák kivételével délután hatig lehet égetni, fél köbméternél kisebb kupacban. Azok a városok, ahol a önkormányzatok ezzel szemben nem hoztak ilyen rendeletet, ott a hatályos jogszabály lép életbe, vagyis tilos kerti hulladékot égetni
– írják.
Durva büntetés járhat a kerti hulladék égetése miatt
A levegő védelmét szabályzó 306/2010-es kormányrendelet további rendelkezéseket tartalmaz az avar és kerti hulladék égetés hatósági ellenőrzésével és bírságolásával kapcsolatban is. Tehát, mint feljebb is írtuk, a jogszabályok értelmében az avar és kerti hulladék égetése tilos, és ha ezt valaki megszegi, akkor különböző büntetések róhatók ki rá, mutatjuk:
- Természetvédelmi bírság: az égetés miatt kiszabható bírság mértéke 15 ezer forinttól 300 ezer forintig terjedhet.
- Környezetvédelmi bírság: a helyi önkormányzatok is szabhatnak ki bírságot, ennek önkormányzatonként változó a mértéke, de megdöbbentő, akár 3 millió forintos összeghatárt is elérhet.
Ezektől a tényezőktől függ bírság mértéke: az eset körülményeitől, a helyszíntől és a jogsértés súlyosságától. Arról nem is beszélve, hogy az égetés során keletkező füst és szennyező anyagok miatt a hatóságok levegőtisztaság-védelmi jogszabályok alapján is intézkedhetnek.
Egyébként ha már szó esett a helyi önkormányzatokról, példaként szemléltetnénk azokat az eseteket, melyek során külön felhívják a figyelmet a kerti hulladék égetésének tiltására vagy az egyéb rendelkezésekre.
Hajdúhadházon például nem jelentették ki kategorikusan, hogy mindig tilos a zöldhulladék elégetése, hanem konkrét feltételekhez kötik, hogy mikor és hogyan lehet. Tégláson viszont tavasz elején tűzgyújtási tilalom lépett életbe a város teljes területén, az önkormányzat úgy határozott, hogy a kerti zöldhulladék kezelése elsősorban komposztálással kell történjen, másodsorban pedig a szervezett hulladékszállítás keretében szükséges elszállíttatni.

Forrás: Illusztráció/MW-archív
Mit tegyünk a zöldhulladék égetése helyett?
Debrecenben, illetve Hajdú-Bihar vármegye vonatkozásában is beszámoltunk már arról, hogy megoldás lehet az égetés helyett a zöldhulladék elszállítása, amire az elmúlt hetek során Széles Diána alpolgármester is utalt Facebook-bejegyzésében:
Ahol zajlik már szelektív hulladékszállítás, ott a zöldhulladékot ugyanazon a napon gyűjtik be, mint a szelektív hulladékot, de csak kéthetente, a páratlan heteken, viszont ahol már használatban van a barna gyűjtőedény, ott a heti elszállítás helyett kéthetente, páros heteken lesz zöldhulladék szállítás. Ahol pedig egyáltalán nincs szelektív gyűjtés és szállítás, ott az A.K.S.D. Kft. a zöldhulladékok elszállítására külön gyűjtési napokat jelöl ki, melyekről a társaság weboldalán, a hulladéknaptárban lehet informálódni
– írta, illetve megjegyezte, hogy kétféle színű zsák is használható márciustól: a megszokott zöld és egy új, világos színű. Az ingyenes zsákokat az A.K.S.D ügyfélszolgálati irodájában vehetik át a debreceniek, a Vígkedvű Mihály utcán.
Az Agroinform a komposztálás lehetőségére hívja fel a figyelmet, s mint írják, ehhez vannak készen megvásárolható komposzt edények, de magunk is készíthetünk saját komposzt tárolót egy kis utánajárás után.