2025.05.17. 20:00
Szakma is akadt bőven, de ez inkább fesztivál volt: csordultig telt a Dósa nádor tér - fotókkal
Rohamsisakos nyolcévesek, kísérleti laboratórium vadonatúj BMW-k, egy szappanbuborékot fújó szerkezet, koktélbár és házi lávalámpa. Mindez egy helyen. Jól mulattunk a Debreceni Szakmafesztiválon.
Mondhatni, Debrecenben gyakran vannak pályaválasztási programok, és az sem ritka, hogy a helyi szervezetek, külföldi cégek toborzó standjait pillantja meg az ember egy-egy rendezvényen. Nagyjából ilyesmire számítottunk a IV. Debreceni Szakmafesztivál felé vezető úton. Ami viszont a Dósa nádor téren fogadott, azt mi sem gondoltuk. Például azt, hogy sokkal inkább lesz fesztivál, mint szakma. Már a virágpiacnál hallani lehetett a pörgős szambát, amire a Mozdulj, Debrecen! mozgáskoordinátorai éppen zumbaórát tartottak az aktívabbak számára.

Fotó: Vida Marton Peter / Forrás: Vida Márton Péter
A Csapó utcán közben olyan hosszú sor kígyózott, mintha a Campus Fesztivál nyitónapja lenne. Ám itt nem volt jegypénztár vagy beléptető rendszer, egyszerűen csak hatalmas tömeg volt kíváncsi a szombati rendezvényre.
A főszervező Debreceni Szakképzési Centrum (DSZC) nem sajátította ki a helyszínt, helyet adott a társintézményeknek is, így az egyházi fenntartású iskolák, a Debreceni Tankerületi Központ és a Debreceni Egyetem is képviselték magukat. Emellett vármegyei szervezetek, fegyveres szervek is jelen voltak egy-egy fabódéval.
Az egyenruhásokat minden rendezvényen megbámulják az emberek
A rendőrség standjánál éppen néhány kisgyerek állt feszített mellkassal, rohamsisakkal a fején, miközben csillogó arccal figyelték a debreceni rendőröket, ahogy arról beszélnek, hogyan kell helyesen használni egy félautomata fegyvert. A honvédség bódéjánál közben pár tinédzser próbált légpuskával lehetett célba lőni.

Fotó: Vida Marton Peter / Forrás: Vida Márton Péter
A vármegyei Katasztrófavédelem standja stílusosan a Dósa nádor téri szökőkút közelében kapott helyet, így annak vízsugarai mögött tündökölhettek a tűzoltók. Habár egy tekintélyt parancsoló tűzoltóautó is piroslott a háttérben, beavatkozásra nem volt szükség. Legfeljebb a szomját igyekezett mindenki oltani a tűző napon. Erre tökéletesen alkalmas volt a Keri koktélbárja, ami oázisként állt a tér közepén, ám természetesen csak alkoholmentes nedűk csörögtek a shakerekben. Ekkor sétált el mellettünk egy két lábon járó plüss tehén.
A Szent László Görögkatolikus Gimnázium és Technikum bódéjánál gyakorolni lehetett a pelenkázást műanyag babákon, emellett egy szilikon mellvérten a helyes emlővizsgálatot is elsajátíthatták az érdeklődők. Sőt, még a szakszerű újjáélesztési is megismerhettük a fűben fekvő gumibabák segítségével. Közben ínycsiklandozó illatfelőket eregetettek a Szent Bazil Görögkatolikus Technikumnál, éppen egy jó hangulatú sütögetésben voltak a diákok. Megtudtuk, palacsinta készül. A titkos receptúrát ugyan nem árulták el, de azt sikerült kiderítenünk, hogy szeretetből nagyon sok van a finomságban.

Fotó: Vida Marton Peter / Forrás: Vida Márton Péter
Az ipar és a vendéglátás között volt kémia
A Barros Gábor Technikum faházában megcsodáltunk egy 3D-s nyomatót működés közben, a Mechwartnál pedig épp LEGO-robotok szumóztak, melyeket az informatikus diákok programoztak. Így jutottunk el a Beregszászihoz, ahol megakadt a szemünk egy szappanbuborékot fújó szerkezeten. Mint kiderült, a pneumatikus hajtású gépet a technikum oktatói és a diákok közösen készítették. A berendezés magától márotta bele a műanyag karikát a szappanos lébe, majd egy műanyag csövön keresztül kifújta a sűrített levegőt, így elárasztva a környéket színes buborékokkal. Az ötletes építményt többen megmosolyogták, a humoron túl azonban értékeltük a belefektetett munka zsenialitását. De ugyanígy egy saját tervezésű kő-papír-olló automatát is bemutattak a beregszászisok, ahol egy gépi ellenféllel vehettük fel a versenyt.
Szintén látványos volt a Vegyipari standja, ahol kémiai kísérletekkel igyekeztünk nem felrobbantani magunkat. Megtudtuk, hogyan lehet vízből, olajból és ételszínezékből házilag lávalámpát készíteni, és belenyúltunk egy vízzel teli tálnak tűnő hidrogolyó tartályba is.
Debrecen és a Szakmafesztivál jövőt kínál a diákok számára
Így töltöttük el az időt az esemény hivatalos megnyitójáig, ahol elsőként Pósán László köszöntötte a megjelenteket. Az országgyűlési képviselő reményét fejezte ki, hogy a fiatalok megtalálják azt az inspiráló utat, amely a későbbi életükben irányadóak legyenek, így olyan szakmát tudnak választani maguknak, amely kiteljesíti őket és biztosítja a megélhetésüket is. A képviselő szerint Debrecen kifejezetten alkalmas arra, hogy mindenki meg tudja valósítani az álmait. Arra ösztönözte a tanulókat, maradjanak sokáig a városban.

Forrás: Vida Márton Péter
A szakképzés valódi életpályává vált az elmúlt években. A duális képzésben jelenleg 250 partnernél 2500 diák vesz részt, így első osztályú szakmai tudást tudnak szerezni
– mondta Barcsa Lajos. Az alpolgármester szerint szerint a Szakmafesztiválnak fontos szerepe a pályaválasztás, ahol közvetlen kommunikáció alakul ki az oktatási intézmények, a cégek és a tanulók között. Hozzátette, az önkormányzat az elmúlt hetekben elindította a Főnix lakásprogramot is, amely kedvezményes lakhatási lehetőséget is biztosít a fiatalok számára.
Az egészségnek is kiemelt szerepe van
Széles Diána büszkeségnek nevezte azt az összefogást, melynek köszönhetően egy családi nappá fejlődött a Szakmafesztivál. Az alpolgármester szerint a fiatalokat rengeteg információ éri manapság, ám a rendezvénynek köszönhetően – ahol az oktatási intézmények, a rendvédelmi szervek és különböző szervezetek jelen vannak – kirajzolódhat előttük egy olyan karrierút, amelyben kiteljesedhetnek.

Mint mondta, nem is volt kérdés, hogy a Mozdulj, Debrecen! mozgalom elfogadta a DSZC felkérését, hogy képviselje magát a fesztiválon, hiszen a szakképzési centrum elsőként építette be az iskolai mozgásprogramot az oktatási rendszerébe.
Papp Csaba, a Debreceni Alapellátási és Egészség fejlesztési Intézet (DAEFI) igazgatója szerint az a kémia, ami összefűző kapocsként egyben tartja a különböző intézményeket a városban: az együttműködés. Csodálatosnak nevezte, hogy Debrecen oktatási rendszere milyen szerteágazó lehetőségeket kínál a gyerekeknek, emellett az olyan egészségügyet képviselő intézmények is jelen vannak, mint a Szent László. Mint fogalmazott, az egészségügyi szakma örök, arra mindig is szükség lesz.
DSZC Szakmafesztivál
Fotók: Vida Márton PéterPéldaként említette, ma Magyarországon a legnagyobb probléma a magas vérnyomás és a szívbetegség, kortársaink több mint 40 százalékát érinti. De szót ejtett arról is, hogy a Szakmafesztiválon a DAEFI standjánál prosztataszűrést végeznek egyetlen csepp vér felhasználásával, valamint magasvérnyomás-kontrollra is van lehetőség.
Türk László, a Debreceni Tankerületi Központ igazgatója szerint legyen akár a tankerület, a szakképzés vagy az egyetem, valamennyien azért tevékenykednek, hogy a diákok megtalálják a helyüket. Úgy véli, a Szakmafesztivál a találkozások napja, ami akár sorsfordító lehet a fiatalok számára, hiszen rátalálhatnak arra az útra, ami meghatározza az egész életüket.
Szilágyi Sándor, a DSZC főigazgatója felelevenítette, pedagógusi pályája kezdetén az volt a vágya, hogy az iskolák fenntartói ne egymás ellen, hanem összefogásban működjenek. Szerinte ez szükséges ahhoz, hogy rend legyen a gazdaságban és a munkaerőpiacon. A főigazgató szerint mára a vállalatok, az intézmények valóban egyfajta szimbiózisban léteznek, és előrelendítették Debrecen gazdaságát és az oktatást.