2025.05.13. 18:32
Nyolcvan éve ért véget a háború, amely örökre nyomot hagyott Nádudvaron
A második világháború befejezésének 80. évfordulójára emlékeztek Nádudvaron – a helyi események és veszteségek ma is megrendítőek.

Az emlékező közönség
Forrás: Marján László
A II. világháború lezárásának 80. évfordulója alkalmából tartott megemlékezést a város önkormányzata május 9-én, pénteken a művelődési központ tanácstermében. Megemlékező beszédet mondott Maczik Erika polgármester, amelyben kiemelte: 80 éve lett vége az 1939-ben kezdődő és 1945-ben lezárult, 6 évig tartó háborúnak, amely hazánk földjét is érintette, amikor utoljára háborúban álló félként harci cselekmények helyszíne volt országunk, településünk.

Forrás: Marján László
Ma ezt talán már elképzelni sem tudjuk. Azért tartjuk fontosnak a megemlékezést, hogy tudatosítsuk a háború borzasztó voltát, mert erre emlékeztetni kell az utókort.
– tette hozzá a városvezető.

Forrás: Marján László
Megemlékezés egy napra, amely mindenkinek mást jelenthet
Május 9-e van, akinek a győzelem napja, van, akinek a kapitulációé. Van, akinek felszabadulás, van, akinek megszállás. Bárhogyan is tekintünk erre a napra, bármilyen értelmezést is hallgatunk meg, egy bizonyos: a magyarok, a nádudvariak számára egy olyan dátum, amelyhez a sorstragédiánk újabb fejezete kötődik veszteségeink miatt.
A munkaképes korú férfi lakosság jelentős része odaveszett, megroppant, lelki-fizikai értelemben erőt vesztett.
Az 1944. októberében, a településünkön átvonuló front alatt történt harci események és következményeik nádudvari polgári áldozatai az anyakönyvi bejegyzések alapján mintegy 26 főre tehető. A legfiatalabb egy 4 hónapos csecsemő volt, akit gránát talált el, a legidősebb egy 74 éves nő, akit bombatalálat ért.
A nádudvari gyökerekkel is rendelkező Nagy Richárd, a Szegedi Tudományegyetem doktorandusza „Háborúval álmodám az éjjel, háborúba hítták a magyart…” - Nádudvar nagyközség szerepvállalása a II. világháborúban címmel tartott objektív előadást. Bemutatta, hogy kutatásai alapján Nádudvaron milyen háborús események történtek, illetve, hogy a nádudvariakat milyen háborús személyi veszteségek (hősi halottak, sebesültek, eltűntek, hadifoglyok, deportáltak, civil áldozatok) érték a nagy világégéssel összefüggésben.

Forrás: Marján László
A doni katasztrófa következtében 53 nádudvari katona és munkaszolgálatos tragédiájáról van tudomásunk.
A Galícia, Kárpátalja és Erdély területein harcoló Magyar Királyi 1. honvéd hadsereg támadó hadműveleteiben 56, védekező hadműveleteiben 26 fő a nádudvari katonai veszteség. Az egyikük az ő őse, rokona volt, Forgó Károly honvéd, aki szovjet hadifogságban halt meg. Szót ejtett a Nádudvar határában meggyilkolt biharfélegyházi leventékről és a háború utolsó hónapjaiban bekövetkező helyi veszteségéről is. A vidéki zsidóság deportálása kapcsán elmondta: kb. 330 nádudvari lakost érintett. A források alapján ezer fölé tehető a háborús személyi veszteségek Nádudvar tekintetében. Az előadást követően koszorúzás következett a Kossuth téren, a II. világháborús emlékműnél a helyi önkormányzati és közintézmények, illetve civilszervezetek képviselőivel.