Természetes védekezés

2025.05.24. 11:30

Felejts el mindent, amit eddig tudtál: nem úgy támadnak a kullancsok, ahogy gondoltuk!

Bőven keringenek tévhitek a vérszívókkal kapcsolatban, azonban az tény, hogy veszélyesek. Debreceni szakembert kérdeztünk a kullancsokról.

A tavaszias idő bennünk is egyre inkább felfűti a vágyat egy kiadós kirándulásra vagy túrára a természetben. Egy szabadtéri program azonban nemcsak üdítő, hanem néhány esetben kellemetlen élményeket is rejthet. Bizony, a kullancsok is rég felébredtek téli szendergésükből, és – bár már évek óta nem volt igazán tartós és hideg telünk, de – a tavaszi időszakban egyre többször találkozhatunk velük.

kullancs, debrecen, váradi zoltán
Lehet, hogy kirándulás közben nem közelítünk a fákhoz, de attól még nem vagyunk biztonságban a kullancstól
Illusztráció: MW-archív 

Mivel a kullancsokról számos tévhit terjed, ezért Váradi Zoltánt kérdeztünk arról, hogyan védekezhetünk természetes módon a vérszívók ellen. A Természettár vezetője felvázolta, téves az a feltételezés, hogy csak erdei kirándulásokon lehet ezeket összeszedni, ugyanúgy van esélyünk mezőn, réten, sőt akár városi parkban is találkozni velük.

A kullancsokat rendszertanilag a pókszabásúak közé soroljuk, melyekről mindannyian tudjuk, hogy 8 lábbal rendelkeznek, bár első ránézésre egyáltalán nem hasonlítanak a pókokhoz. Számos kullancsfaj létezik szerte a világban, ezek mind vérrel táplálkoznak, külső paraziták, azaz élősködő életmódot folytatnak

 – ismertette.

Nem a fákról támad a kullancs

A szakembertől megtudtuk azt is, a régebbi időkben elterjedt volt az a nézet, miszerint a kullancsok az erdő fáinak ágain várják az áldozatukat, majd miután az közelít, aláhullanak. Természetesen ez nem igaz, hiszen a kullancsok nem másznak fel a lombkoronába, hanem közvetlenül az aljnövényzetben fordulnak elő. A gyepszint lágyszárú növényein kapaszkodnak, azonban néhány lábukat szabadon hagyják, így amikor a közvetlenül elhaladók hozzáérnek a levelekhez, fűszálakhoz, a kullancsok könnyedén kapaszkodnak fel a ruhára, testfelületre, állatok szőrzetére.

Folytatva a gondolatmenetet, elmondta, miután a kullancs megkapaszkodik, olyan testfelületet keres, ahol a bőr vékony, alatta gazdag az érhálózat. Ezt követően speciális szájszervével átszúrja a bőrt, melyet nem érzünk a kullancs nyálában lévő érzéstelenítő miatt, majd megkezdi a táplálkozást, azaz a vérszívást.

Hogyan távolítsuk el a kullancsot?

Váradi Zoltán beszélt arról is, a kullancs teste rendkívül tágulékony, hatalmasra, eredeti méretének kétszázszorosára növekszik. Hangsúlyozta, abban az esetben, ha kullancsot találunk, mely már rögzítette magát a bőrben és már táplálkozni kezdett, semmiképp ne késlekedjünk, minél hamarabb távolítsuk el. Azt tanácsolja, szerezzünk be a gyógyszertárakban kapható kullancskiszedő csipeszt vagy kanalat, de egy szemöldökcsipesz is tökéletesen megfelel a célnak. Vigyázzunk, hogy a kullancs testét ne nyomjuk össze, ugyanis ekkor az állat a már felszívott vérrel együtt a testében lévő kórokozókat is visszaöklendezi! Végül eltávolítás után a csípés helyét mindenképp fertőtlenítsük le. A Természettár vezetője azt javasolja, figyeljünk arra, hogy a csípés utáni időszakban hogyan alakul a sebgyógyulás, ha bármilyen elváltozást észlelünk, haladéktalanul forduljunk orvoshoz.

Ugyancsak régebben vallották, hogy a már rögzült kullancsot sűrű krémmel kenték be, mely alatt az nem jutott levegőhöz, így elvált a testtől. Ez a módszer egyáltalán nem megfelelő, hiszen a táplálkozás sokszor több napon át zajlik, a kínlódó kullancs pedig a testében lévő kórokozókat a gazdatestbe üríti

– mondta.

Állatokra is veszélyes lehet a kullancs

A szakember szerint sajnálatos, hogy a vérszívás mellett a kullancsok különféle betegségek kórokozóit is terjeszthetik, melyek közül több is van, amelyek ránk, emberekre és házi kedvenceinkre is nagy veszélyt jelentenek. Ilyen a vírusos kullancs encephalitis, a Lyme-kór és az elsősorban kutyákra rendkívül veszélyes babéziózis.

Egyértelmű, hogy a prevenció fontos szerepet játszik a kullancsok elleni védelemben. Ha kirándulásokon hosszú ujjú/szárú ruházatot viselünk, a nadrág szárát a zokniba tűrjük már csökkentjük a kullancs esélyeit. Számos, különböző illatú spray vagy karkötő kapható kereskedelmi forgalomban, azonban ne felejtsük, hogy ezek hatása véges és egyben kétes is

 – mondta Váradi Zoltán.

Azt is tanácsolja, a túrák, séták befejezése után érdemes mindenképp átvizsgálni magunkat, különösen a testhajlatokat, a hajas fejbőrt és a fül mögötti területeket. Nincs olyan testrész, melyre 100 százalékban kijelenthetjük, hogy kullancsmentes. A kullancs összeszedésére a városi parkokban persze sokkal kisebb az esély, mint egy vadonban, de legyünk körültekintőek minden esetben, nem csak magunk, hanem gyermekeink és házi kedvenceink érdekében is!

A Természettár vezetője legutóbb azzal kapcsolatban is hasznos tanácsokkal látott el bennünket, hogy mit tehetünk, ha galamb vagy más madár költözik be az erkélyünkre vagy a szellőzőbe. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában