Hej, galambom!

2025.05.11. 17:30

Senki nem kérte, hogy költözzenek be, most a lakók agyára mennek – sakk-matt helyzet a debreceni társasházakban

A postaládánkban, a szellőző kivezető csövében, vagy az erkélyünkön találják meg a boldogságot. A tavaszi időszakban különösen gyakran költöznek galambok a panelekbe is.

Nincs annál szebb dolog, ha az ember egy derűs, madárcsicsergős reggelre ébred a szabadnapján. Ugyan a galamb nem tartozik az énekesmadarak kasztjába, de saját búgó próbálkozásával azért még a lakótelepen is közel hozza a természet érzését. Néha túl közel. Ezen cikk írójával esett meg, hogy egy szép reggelen közvetlenül a konyhából hallotta a turbékolást. Hamar kiderült, hogy a páraelszívó felől jöhet a zaj, a vékony fémszerkezet felerősítette a madár hangját, amely már vígan a berendezés kivezető nyílásában fészkelt, talán szó szerint.

galamb, panellakás, lakótelep
Sok helyen problémát okoznak a galambok a lakótelepeken
Forrás:  Illusztráció / MW-archív

Ahogy a galamb nem énekes-, nem is költözőmadár, mégis ráébredtünk, hogy igenis az: beköltözőmadár. Ezt igazolta, hogy amikor az ismeretségi körben elmeséltük, mi történt, sorban szólalt fel mindenki: „én is jártam így”, „hozzánk is beköltöztek a cinegék”. Úgy gondoltuk, ha már ennyi ember érintett, járjunk a végére, mit tehetünk a kéretlen lakótársak megjelenése esetén, akik az életterünkbe beszállnak, a lakbérbe viszont nem!

Az internet tele van hasznos praktikákkal, tanácsokkal a madarak távoltartására. Így próbáltunk borsmenta és levendula illóolajjal átitatott rongydarabot helyezni az elszívóba, mivel ezen növények erős illatát a madarak állítólag nem kedvelik. Emeleti lakás lévén ugyanis nem férünk hozzá a kivezető nyíláshoz, különben sem szeretnénk kárt okozni az állatokban. Pláne nem állt szándékunkban megzavarni őket, ha éppen fiókájukat rejtették el a kegyetlen világ elől, de aludni azért mi is szeretnénk.

Az odúra emlékezteti a galambokat a kivezető cső

Nem is volt kérdés, ha állatokról van szó, Váradi Zoltánhoz kell fordulnunk, a Természettár vezetője pedig szokásához híven ellátott bennünket néhány valóban hasznos tudnivalóval.

A pára- és szagelszívók kivezető csöve számos odúlakó madárnak megtetszik a fészkelési időszakban. A homlokzatokon megjelenő nyílások hasonlítanak az odúk bejáratára, ezeket a madarak könnyen megtalálják és birtokba is veszik 

– mondta. Hozzátette, minden évben számos eset kerül fel a közösségi média oldalakra, miszerint cinegék, rozsdafarkúak költöztek be, kezdtek neki a fészeképítésnek és a következő nemzedék felnevelésének.

A szakember szerint természetesen mindez megelőzhető, ha a kivezető nyílásra már a beszereléskor sűrű szövésű dróthálót, lamellás zárót erősítenek, hiszen ezen a madarak nem tudnak átjutni, ez távol tartja őket.

piac0326_MAR_ (26)
A lakótelepeken különösen sok a galamb
Forrás:  Illusztráció / MW-archív

– Sok esetben postaládákban, vagy kerítésoszlopok felülről nem zárt üregeiben kezdik meg a családalapítást. Ha már ez megtörtént, akkor érdemes kivárni azt a néhány hetet, amíg a következő generáció kikel és kirepül, majd ezt követően rendezzük a hiányosságokat, zárjuk le a kivezető cső végét, illetve előtte tisztítsuk ki azt – tanácsolta Váradi Zoltán.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy a hazai énekesmadaraink, melyek kiválasztották ezt a számukra remek helyet, védelem alatt állnak. A fészek áthelyezése sem célravezető, különösen ha abban még csak tojások, vagy frissen kikelt fiókák vannak, mivel a szülőpár ilyen esetben nem találja meg a fészket, így a fiókák elpusztulnak.

Elárulta, sokan a kifejezetten erős vagy mentolos illóolajos készítmények vagy füstölők használatát ajánlják, azonban a madarak többségének szaglása rendkívül gyenge, ezek a módszerek a legtöbb esetben egyáltalán nem célravezetőek.

Hogyan védjük az erkélyt a galamboktól?

A Természettár vezetője szerint tény, hogy a lakótelepi, belvárosi részeken egyes esetekben nagy galambállományok élnek együtt az emberekkel. Sok esetben az épületek díszpárkányain, ablakaiban, erkélyein, vagy a homlokzati szobrokon pihennek, sőt fészkelnek is.

Egyre több helyen szerelnek fel a távoltartásukra szilikonból készült tüske- vagy pálcasort, mely meggátolja a galambok adott helyre történő leszállását. Míg a régebbi időkben ezek fémből készültek, és sok madarat megsebesítettek, mostanra már könnyű és időjárásálló szilikonból vannak, melyek nem okoznak kárt az állatban, ugyanakkor funkciójukat ugyanúgy ellátják

 – ismertette, hozzáfűzve, nagyobb épületfrontokon, templomokon sok esetben galambhálót feszítenek ki, ezzel tartva távol a madarakat.

Mennyire veszélyes a galambok ürüléke?

– Tény, hogy egy nagy számú galambcsapat jelentős mennyiségű ürüléke nem csak esztétikailag negatív, hanem maga az ürülék számos veszélyes kórokozót is tartalmaz, ilyen például a sokak által ismert szalmonella. Egy rendszeresen használt erkélyt, melyen folyamatosan változás van, például ruhaszárító használata, a madarak nem annyira preferálnak, míg ahol nincs mozgás, ráadásul elhanyagolt, lomos, azt szívesen veszik birtokba, biztonságosabbnak érzik – ecsetelte. 

Váradi Zoltán arra hívta fel a figyelmet, hogy a madárürülék eltávolításakor különösen legyünk körültekintőek, előzzük meg a fertőzést! Erősen szennyezett erkélyek, padlások esetén pedig bízzuk ezt a munkát szakemberekre, ma már vannak kifejezetten erre a témára szakosodott cégek, melyek hatékonyan végzik el a mentesítést, sőt, sok esetben a riasztó- és távoltartó eszközök felszerelését is elvégzik. 

Ezek a cikkek is érdekelhetik:

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában