2025.05.19. 20:00
Betiltották a vasárnapi fűnyírást? Gigabírság is járhat a súlyos csendháborításért!
Utánajártunk a zajkeltésről szóló jogszabályoknak. Kiderült, mikor tilos a fűnyírás.
Mindannyian találkoztunk már a jelenséggel: kora hajnalban, hétvégén, vagy éppen vasárnap késő este hirtelen felbőg a szomszéd telekről a fűnyíró, a kerti traktor vagy a flex hangja, ami azonnal véget vet a nyugodt pihenésnek. Nem ritkán előfordul az is, hogy az éjszakai órákban a szomszédból átszűrődő hangos zene, vagy a kertben zajló hangoskodás zavarja meg az alvást. Bár lehet, hogy a munkát nem lehet elhalasztani, vagy a buli hevében nehéz figyelembe venni mások nyugalmát, de jogosan merül fel a kérdés: mikor mondhatjuk azt, hogy eddig és netovább? Tényleg tilos a vasárnapi fűnyírás?

Forrás: Illusztráció / Shutterstock
Mikor tilos a fűnyírás?
Először is fontos leszögezni – bár ez a magyar sajtóban elterjedt az elmúlt időszakban –, tévhit, hogy országosan lenne olyan jogszabály, ami tiltja a vasárnapi fűnyírást. Az viszont igaz, hogy az önkormányzatok különböző szabályozásokat alkottak a fűnyírásra vonatkozóan – hívta fel a figyelmet a Világgazdaság.
Viszont ez nem jelenti azt, hogy minden körülmények között tűrnünk kell, ha a szomszéd vasárnap délelőtt, hangos zeneszó mellett szüntelen monotonitással zúgatja a fűkaszáját vagy fűnyíróját.
A közösségi együttélést országos szinten többek között a 2012-es szabálysértési törvény szabályozza, amely a csendháborítás alatt a következőt rögzíti:
Aki lakott területen, az ott levő épületben, vagy az ahhoz tartozó telken, tömegközlekedési eszközön, továbbá természeti és védett természeti területen indokolatlanul zajt okoz, amely alkalmas arra, hogy mások nyugalmát, illetve a természeti vagy a védett természeti értéket zavarja, szabálysértést követ el.
Csendháborításért első körben jellemzően figyelmeztetés jár, azonban, ha másodjára kell kell kivonulnia a rendőrségnek ugyanahhoz a házibulihoz, akkor
a helyszíni bírság 6500 forinttól indul és elérheti akár a 200 ezer forintot is.
A szabálysértési törvény mellett fontos jogszabály a környezeti zaj- és rezgésterhelési határértékek megállapításáról szóló rendelet, amely egyebek mellett meghatározza az egyes zajok terhelési határértékeit meghatározott időszakokban, melyek jellemzően az alábbiak:
- Nappal 6:00 és 22:00 óra között
- Éjszaka 22:00 és 06:00 óra között
Összességében a folyamatos és hangos fűnyírás alapot adhat arra, hogy megkérjük a szomszédot – a békesség kedvéért – tartson egy kis pihenőt.
Az országos szabályok mentén maradva érdemes megemlíteni a polgári törvénykönyv ide vonatkozó részét:
5:23. § A tulajdonos a dolog használata során köteles tartózkodni minden olyan magatartástól, amellyel másokat, különösen a szomszédokat szükségtelenül zavarná, vagy amellyel jogaik gyakorlását veszélyeztetné.
Tehát, ha még az országos vagy helyi rendelet meg is engedi, akkor is lehetnek olyan helyzetek, amikor tilos a fűnyírás, flexelés vagy házibuli.
Az önkormányzatok megtilthatják a vasárnapi fűnyírást
Az önkormányzatoknak lehetőségük van arra, hogy szigorúbb szabályokat hozzanak. Hajdúböszörményben például munkanapokon 20 és 7 óra; munkaszüneti napokon (ünnepnapok kivételével) 20 óra és 8 óra között; ünnepnapokon 18 óra és 8 óra között tilos fűnyíráshoz, favágáshoz és hasonló zajokkal járó tevékenységeket végezni.
Bárándon viszont már szigorúbbak a szabályok: háztartási kerti, építési zajkeltés (pl. motoros kerti gépek, építkezés, motoros fakivágás, zavaró berendezések használata) ünnepnapokon tilos, egyéb napokon 7:00 és 20:00 óra között engedélyezett. Sáránd hatályos rendelete szerint lakóépületben (nyitott ablaknál), udvarban, kertben tilos zenét hallgatni. Hétköznap 22:00–07:00, szombaton, vasárnap és ünnepnapokon 23:00–07:00 óra között pedig tiltott minden háztartási célú, környezeti zajt okozó tevékenység (pl. fűnyírás, barkácsolás, motoros gépek használata).