2025.05.20. 17:30
Hiába a saját kertünk, büntetés járhat, ha ezt (nem) tesszük!
Településenként változhat a rendelkezés. Bizonyos esetekben magánterületen lévő fa kivágását nem végezhetjük el bejelentés nélkül, de a telepítést is szabályozzák.
Gyakori vitatéma, hogy mi rendelkezünk-e a saját kertünkben lévő fa kivágásával, vagy az eltávolításra bejelentési kötelezettség vonatkozik. Nem véletlen, hogy a választ illetően nincs egyetértés, mivel esetenként eltér a rendelkezés. Ha az interneten szeretne tájékozódni valaki, könnyen belefuthat olyan információba, amely egy adott településre vonatkozik, mivel teljesen eltérhet a szabályozás egy hajdú-bihari, vagy mondjuk egy veszprémi vármegyei városban.

Forrás: Illusztráció/MW-archív
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara tájékoztatása szerint 2024. október 1-jétől életbe lépett a fás szárú növények védelmére vonatkozó új és összetettebb szabályozás. A rendeletet különböző célok mentén fogalmazták meg, melyek közt az élhető települési környezet megteremtése, az életminőség javítása, a település ellenállóképességének növelése a klímaváltozással szemben, valamint a biológiai sokféleség védelme és növelése is szerepelt.
A tájékoztatóban felhívják arra a figyelmet, hogy a szabályozás országosan nem egységes, hanem településenként változhat, így Hajdú-Biharban is érdemes a helyi önkormányzatnál érdeklődni, mi a lakóhelyünkre érvényes rendelet.
Debrecen városában a közterületen lévő cserjék, fák (vagyis fás szárú növények) kivágását az annak helye szerint illetékes jegyző engedélyezi, magánterületen lévő fák kivágásához azonban nem kell jegyzői engedély.
Ez alól kivételt képeznek a védett fák, melyek esetében a a helyi jelentőségű természeti értékek védelméről szóló önkormányzati rendelet a mérvadó.
Az önkormányzat kötelezhet is egy fa kivágására
Általános szabály azonban, hogy a 10 centiméternél nagyobb törzsátmérővel rendelkező díszfák, valamint a 20 centimétert meghaladó gyümölcsfák esetében jeleznünk kell a vágást. Fontos, hogy a fák metszését, fiatalítását, gallyazását nem kell bejelenteni, amennyiben saját telkünkön végezzük azt. A beadott kérelem belterületen, saját telken belüli fa esetén illetékmentes, csak közterületen történő fakivágás esetén vagyunk kötelesek fizetni érte. Fontos tudni, hogy amennyiben engedély nélkül vágunk ki fát a saját kertünkben, szabálysértési eljárást is lefolytathatnak, ezen felül a hatóság kötelezhet a fa pótlására vagy bírság megfizetésére.
Szintén általános érvényű, hogy az önkormányzatok jegyzőjének nem csupán a kérelem elbírálásában van hatásköre, hanem el is rendelheti egy magánterületen lévő fa kivágását, amennyiben a növény veszélyezteti a személyi- vagy vagyonbiztonságot, és nincs lehetőség a más úton történő megoldásra. Ez lehet például akkor, ha statikailag helyreállíthatatlan sérülést szenvedett (mondjuk egy vihar következtében kitört), vagy természetes úton kiszáradt a fa.
Az sem mindegy, hová ültetünk
Hasonlóképp nem dönthetünk önállóan a növény- és faültetés helyéről sem a kertünkben. Erről szintén érdemes az önkormányzat polgármesteri hivatalánál érdeklődni. Azonban általános érvényű előírás a telepítések esetében a következő:
- Magánterületen másfél méternél alacsonyabb sövény vagy bokor a telekhatártól fél, míg épülettől két méterre ültethető.
- Az ennél magasabb sövényt vagy bokrot, illetve a 4 méternél alacsonyabb fát a kerítéstől 2, míg épülettől 3 méterre telepíthetünk.
- A 4 métert meghaladó fákat pedig legalább 3 méterre a telekhatártól, és 4 méterre az épülettől helyezhetjük el.
Egy korábbi cikkünkben írtunk a zöldhulladékok felhasználásáról is, amit szintén érdemes elolvasni, ha saját kerttel rendelkezünk:
Ezek a cikkek is érdekelhetik: