2025.04.15. 14:00
A tervezett támogatások tripláját is megkaphatják a hajdú-bihari települések!
A megyeszékhelyek polgármesterei egyeztettek Debrecenben. Többek között a Versenyképes Járások Területfejlesztési Programról és a szolidaritási hozzájárulásról is tárgyaltak.
A hét első napjához hasonlóan április 15-én, kedden is Debrecenben tartották meg a Megyei Jogú Városok Szövetségének (MJVSZ) közgyűlését, ahol a megyeszékhelyek polgármesterei egyeztettek az aktuális kérdésekről (például a Versenyképes Járások Területfejlesztési Programmal kapcsolatban is). Az eseményen részt vett Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter is, azzal a céllal, hogy a közgyűlésen felvetett kérdéseket tolmácsolja a kormány felé. Mutatjuk, miről volt szó kedd délelőtt!

Forrás: Vida Márton Péter
Versenyképes Járások Területfejlesztési Program: fontos a felelősségvállalás
Szita Károly, Kaposvár polgármestere, a Megyei Jogú Városok Szövetsége (MJVSZ) elnöke emlékeztetett, közel kétmillióan élnek az MJVSZ körzetében, a járásokban élők száma pedig ennek a duplája, mintegy négymillió fő.
Értük felelősséget kell vállalnunk azzal együtt vagy attól függetlenül is, hogy nem a közigazgatási határainkon belül élnek. Hiszen 20-25 százalékban a megyeszékelyi óvodákba és bölcsődékbe viszik a szülők a gyermekeiket. Az édesanyák és édesapák is oda járnak dolgozni, bevásárolni, az életüket ott élik reggel 8-tól délután 4-5 óráig, majd ha felvették a gyereket, hazamennek a városkörnyékre és ott élnek
– fejtette ki, majd hozzátette, hogy ez okból is fogadták örömmel nagyon sokan az Orbán Viktor miniszterelnök által elindított Versenyképes Járások Területfejlesztési Programot, ami 65 milliárd forinttal indult el.
– Jeleztük miniszter úrnak (Navracsics Tibornak – a szerk.), hogy szövetségesei vagyunk abban a tekintetben, hogy ez a 65 milliárd forint duplázódjon, triplázódjon meg, mert ez adja meg a vidék versenyképességének növelését – hangsúlyozta Szita Károly.

Fotó: Vida Marton Peter / Forrás: Vida Márton Péter
Papp László, Debrecen polgármestere rámutatott, hogy
olyan megoldások születhetnek még akár vitatott kérdésekben is, amelyek hosszú távon segíthetik az önkormányzatok fejlődését. Úgy véli, a megyei jogú városok közül Debrecen azok közé tartozik, amelyre komoly szerep hárul a város térségének vonatkozásában – legalább Hajdú-Bihar vármegye felét érintik azok a folyamatok, melyek a cívisvárosban zajlanak.
Hangsúlyozta, hogy az egyébként Debrecenből elinduló Versenyképes Járások Területfejlesztési Program sikeressége érdekében felül kell vizsgálni a szolidaritási hozzájárulás rendszerét – ha a parlament meghozza döntését, akkor az előbbi finanszírozása akár részévé is válhat az utóbbi rendszernek 2026-tól.
Szó esett a szolidaritási hozzájárulásról is
A polgármester a szolidaritási hozzájárulás mértékéről, növekedési üteméről és felosztásának módjáról is beszélt:
Az MJVSZ debreceni közgyűlése hétfőn létrehozta azt a munkacsoportot, amely a szolidaritási hozzájárulás felülvizsgálatával kapcsolatos egyeztetéseket fogja majd végezni a kormánnyal
– jelentette be Papp László.

Forrás: Vida Márton Péter
Navracsics Tibor kiemelte, azon dolgoznak, hogy a hétköznapi élet szempontjából ezer ponton egymáshoz kötődő települések
ne csak egymásra legyenek utalva, hanem együtt is tudjanak működni, és minden eddiginél nagyobb ütemben fejlődjenek.
– Ha versenyképes Magyarországban hiszünk, és a célunk az, hogy Magyarország minél versenyképesebb legyen Európában, illetve a világban, akkor a versenyképes önkormányzatokban is hinnünk kell – szögezte le a miniszter. Ezt azzal magyarázta, hogy az önkormányzatok részben, helyi közösségekként megtartják a magyar nemzetet, és gazdasági központként funkcionálnak a nemzetgazdaság számára (megjegyezte, egyre erősebbek az ország kelet-északkeleti térségében a gazdasági alközpontok, különösen Debrecen, mely jelentős közép-európai erő- és kulturális központtá vált).
A Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium missziója, hogy olyan segítséget nyújtsunk az önkormányzatoknak, amelyek révén a perspektívájuk nagyobbá, az életük pedig könnyebbé válik
– hangsúlyozta.

Forrás: Vida Márton Péter
Arra is kitért, hogy az életszerűség szempontjából az együttműködés erősítése és kiterjesztése a térségi együttműködésekre is kell, hogy vonatkozzon, ezt pedig a Versenyképes Járások Területfejlesztési Program igyekeznek tesztelni január óta. Ezzel kapcsolatban elmondta, hogy cél, hogy ne maradjon felhasználatlan összeg a programban, ha esetleg kiesik egy projekt, akkor gyorsan lehet tenni helyette egy másikat – ezért is jegyezték a résztvevők a meglévő támogatási keretek kétszeresét.
Megosztotta egy újabb lépés terveit: szerdán társadalmi vitára bocsátják a helyi önazonossági védelméről szóló törvény javaslatának általuk elkészített koncepcióját, és mint a konzultációk során, úgy most is nyitottan állnak a módosítási javaslatok elé.
