2025.04.14. 06:00
Idén nem teremnek hazánkban gyümölcsök? Az áprilisi fagy Hajdú-Biharban is hatalmas károkat okozott...
Az április eleji időjárás óriási pofon volt a gyümölcstermesztőknek. A tavaszi fagykár gyakorlatilag mindenféle gyümölcsöt érinthet.

Az április eleji időjárás óriási pofon volt a gyümölcstermesztőknek
Forrás: Czinege Melinda
A márciusi hideghullám még főként a korai virágzású mandulát és kajszit érintette, ám az április eleji fagy szinte minden jelentős gyümölcskultúrát fenyeget. A cseresznye és a szilva már virágzik, az alma pedig zöldbimbós, pirosbimbós állapotban van – ezek mind rendkívül érzékenyek a fagykárokra. Egy mínusz 5 fokos fagy akár a virágállomány 50–60 százalékát is károsíthatja, míg mínusz 6, mínusz 7 foknál teljes termésvesztés is bekövetkezhet. A frissen kötődött gyümölcskezdemények pedig már mínusz 2 foktól károsodnak, mínusz 4 és mínusz 5 fok esetén pedig teljesen megsemmisülhetnek – írta meg a közelmúltban a Világgazdaság.

Forrás: Czinege Melinda
Mit okoz a tavaszi fagykár?
A témával kapcsolatban a Haon megkereste Apáti Ferencet, a FruitVeB – Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet elnökét, aki rámutatott, a Magyarországot április 5-én elérő markáns hidegfront mögött sarkvidéki eredetű légtömeg árasztotta el a térséget. Már vasárnap (április 6.) reggelre is nagy területen alakult ki gyenge éjszakai fagy.
Hétfő (április 7.) reggelre viszont az északnyugati országrész és a Balaton déli partjának kivételével országos fagy volt: jellemzően -1, -6 fokig csökkent a hőmérséklet, de főleg az északi és északkeleti országrészben (ahol a hazai gyümölcstermő terület közel kétharmada található) számos termesztőkörzetben alakult ki -6 és -8 fok közötti lehűlés, ami már gyümölcsfajtól függetlenül drasztikus károkat okoz. Szinte minden gyümölcsfajnál jelentősek a károk, és a gyümölcstermesztő körzetek 90 százalékában valamilyen mértékű fagykárral kell számolni
– mutatott rá Apáti Ferenc.
Hangsúlyozta: a termelők védekeztek, de a szállított, sarkvidéki eredetű fagy ellen nem lehetséges a védekezés, vagy csak igen korlátozott hatékonysággal lehet mérsékelni a károkat még a legkorszerűbb fagyvédelmi módszerekkel is. Az országos károk mértékét fokozza, hogy a fagyhatás nagyon hosszan, közel 12 órán keresztül tartott, melyből mintegy 6-8 órán át a kritikus zónában volt a hőmérséklet.
Apáti Ferenc megosztotta, a korai csonthéjasok közül a kajszi és a mandula csaknem országszerte elvirágzott, az őszibarack, a cseresznye, a meggy és a szilva pedig most kezd, vagy már virágzik.
Ezekben a kultúrákban a hajnali fagy nagy károkat okozhatott, hiszen nagy területen volt hidegebb a károkozást jelentő -2 Celsius-fokos küszöbértéknél. A károk felmérése folyamatban van, világos helyzetképet néhány napon belül alkothatunk
– tette hozzá.
A hazai termelők talán kicsit fellélegezhetnek
Az április eleji időjárás a hazai termelők számára súlyos csapás. Pontosan emiatt az agrárkárenyhítési rendszer lehetőséget teremt a tavaszi fagy által okozott károk részbeni mérséklésére. A kárbejelentést alapesetben a mezőgazdasági káresemény bekövetkezésétől számított tizenöt napon belül kell megtenni. Mivel a bejelentés határideje az egységes kérelem benyújtásának időszakára esik, ezért a bejelentési határidő legkésőbb 2025. május 31-re hosszabbodik.
A hozamcsökkenést okozó tavaszi fagy esetén a mezőgazdasági káresemény bekövetkezésének azt az időpontot kell tekinteni, amikor a fagy a károsodással érintett területen bekövetkezik. A kárbejelentés elektronikus felülete itt érhető el.
Ajánljuk még: