2025.03.24. 16:50
Mint mutatók a számlapot reggel 6-kor, úgy osztotta meg olvasóinkat az óraátállítás
Az Európai Bizottság döntése értelmében marad a régi rend. Az óraátállítás kérdése továbbra is megosztja az embereket, ahogy azt olvasóink kommentjei is jól mutatják
Az Európai Bizottság nemrég visszavonta az évi kétszeri óraátállítás eltörlésére vonatkozó javaslatát. Az óraátállítás kérdése régóta megosztja a közvéleményt, sokan támogatják, míg mások ellenzik a jelenlegi rendszert. Olvasóink a HAON Facebook-oldalán fejtették ki véleményüket a témával kapcsolatban.

Forrás: Czinege Melinda
Nem sikerült megegyezni Európában
A Magyar Nemzet beszámolója szerint az uniós tagállamok között nem született konszenzus arról, hogy a téli vagy a nyári időszámítás maradjon érvényben. Ezért az Európai Bizottság végül úgy döntött, hogy visszavonja az óraátállítás eltörlésére vonatkozó javaslatát, így a jelenlegi rendszer továbbra is fennmarad.
Az Európai Parlament már 2019-ben jóváhagyta az óraátállítás eltörlését, azonban a tagállamok közötti nézeteltérések miatt a kérdés végül lekerült a napirendről. Az unió három időzónájában a tagállamok eltérő véleménnyel rendelkeznek, Magyarország korábban Gulyás Gergely szerint a nyári időszámítás megtartását támogatta volna.
Olvasóink véleménye az óraátállításról
Olvasóink meglehetősen megosztottak a témában. Sokan kifejezetten nehezen viselik az óraátállítással járó változásokat, míg mások számára nem jelent problémát. „Engem nagyon megzavar, kb. két és fél hét kell, mire megszokom!!!” – írta egyikük.
A munka világában különösen érezhető a változás hatása, ahogy egy másik hozzászóló megjegyezte: „Olyant senki se mondjon, hogy nem zavarja az óra átállítás, főleg akik dolgoznak!!!” Volt, aki indulatosan reagált a hírre: „Borzasztóan zavar, és ezek a hülyék úgy döntöttek, hogy marad minden a régiben.” „Engem abszolút nem zavar! Igaz, minden átállításnál fél évig zavart vagyok, de amúgy semmi különös” – vette humorosra valaki.
Mások rövidebb átmeneti időszakról számoltak be: „Eléggé zavar... 1 hét, mire átszokok rendesen.”
Vannak, akiket nem zavar a változás
A negatív vélemények mellett számos olvasónk jelezte, hogy számukra nem okoz különösebb nehézséget az óraátállítás. Többen jelezték, hogy észre sem veszik a változást: „Engem semennyire sem zavar, észre se veszem” – írta egy kommentelő. Egy másik olvasó hasonlóan vélekedett: „Észre se veszem, átalszom hajnalban...” Volt olyan is, aki vicces megjegyzéssel kommentálta a kérdést: „Észreveszem, olyankor a jobb fülemre alig látok.” A vita lezárásaként egy olvasónk kritikusan fogalmazott: „Semennyire sem zavar. Csak egy ok ez is a nyavalygásra.”
A beérkezett véleményekből jól látszik, hogy az olvasók körülbelül fele egyáltalán nem érzi zavarónak az óraátállítást, míg a másik fele komoly problémának tartja a jelenlegi rendszert.
Történelmi szempontból érdemes megjegyezni, hogy az óraátállítást először az első világháború idején vezették be energiamegtakarítási célból, majd az 1970-es évek energiaválsága alatt tért vissza számos országba. Az Európai Unió az 1980-as években alkotott irányelvet a nyári időszámításról, hogy összehangolja a tagállamok gyakorlatát a közös piac zökkenőmentes működése érdekében.