2025.03.18. 17:27
600 ezer forintos fizetés? 110 éves a geográfusképzés a Debreceni Egyetemen
Tudtad, hogy egy geoinformatikus 500-600 ezer forint körül keres? A debreceni geográfusképzésről és új jubileumi könyvéről Prof. Dr. Lóki Józseffel beszélgettünk.
Dr. Lóki József professor emeritus új könyve hiánypótló adattár a debreceni földtudomány történetéről. A geográfusképzés fejlődését bemutató mű a szakma múltjába és jelenébe egyaránt betekintést nyújt.

Forrás: Vida Márton Péter
Egyedi történelmi áttekintés
A Debreceni Egyetem Földtudományi Intézetének professor emeritusa közel egy év alatt írta meg a „Geográfia a Debreceni Egyetemen 1914 – 2024” című könyvét, amely a geográfusképzés 110 éves jubileuma alkalmából jelent meg.
– Tulajdonképpen ilyen történeti könyv a földtudományról nem született, pontosabban a földrajzról nem született Debrecenben – mondta Lóki József, aki hozzátette, hogy míg az ásvány és kőzettani részről korábban már írt egy kolléga, a földrajzi és meteorológiai rész hiányzott.
A kiadványban négy szakaszra bontva mutatja be az elmúlt 110 évet: az egyetem indulásától a második világháborúig, 1945-től '56-ig, a forradalomtól a rendszerváltásig, majd onnan napjainkig. Az adattár jellegű műben különös hangsúlyt fektetett az oktatás, kutatás és az ezekben résztvevő kollégák bemutatására.
A geográfusképzés átalakulása
A professzor kiemelte, hogy jelentős változásokon ment keresztül a földrajzoktatás az elmúlt évtizedekben. Kezdetben kizárólag tudósképzés folyt, majd később a tanárképzés is elindult.
– Az országban egyedül itt volt történelem-földrajz szakos képzés. A soproni történelem-földrajz szakos tanár is itt végzett, meg a záhonyi is, tehát az egész országból nehéz volt bejutni – hangsúlyozta a szakember.
A kutatási irányok is átalakultak az idők során. Míg kezdetben Milleker Rezső professzor vezetésével falukutatásokat és gazdaságföldrajzi vizsgálatokat végeztek, később, Kádár László irányítása alatt a természetföldrajzi kutatások kerültek előtérbe.
A technológiai fejlődés pedig óriási változásokat hozott – a kezdeti, kézzel végzett számításoktól eljutottunk a laboratóriumi kutatásokig, majd az informatika térhódításával egészen a mai, drónokkal és speciális szenzoros felvételekkel végzett munkáig.
Modern geográfia és karrierlehetőségek
A mai geográfusok számos területen helyezkedhetnek el. A professzor szerint bankoknál, környezetvédelmi hivataloknál, vízügynél, önkormányzatoknál és informatikai cégeknél egyaránt keresettek a végzett szakemberek.
– A geoinformatikusoknál olyan nagy az igény, hogy sokan azért nem mennek tovább mesterképzésre, mert már geoinformatikusként ajánlottak nekik állást – jegyezte meg Lóki József.
A modern technológiák – mint a drónok, GPS-rendszerek és különböző szoftveres megoldások – alapvetően változtatták meg a szakmát. A hajdani kézi számításokat felváltották a számítógépes elemzések, a hagyományos térképkészítést pedig a digitális térinformatikai rendszerek.
A könyv PDF formátumban elérhető az egyetem honlapján, így bárki számára hozzáférhető. A professor emeritus szerint a kiadvány hasznos lehet egyetemi hallgatóknak és a pályaválasztás előtt álló középiskolásoknak egyaránt.
A beszélgetést alább lehet meghallgatni:
haon.hu PODCAST
- Van egy végzetes mozdulat a forgalmi vizsgán, sorra buknak bele a debreceni tanulók
- Dombi Tibor a Szpari–Loki előtt: „Ez most tényleg az életünkért megy”
- Megjárta az iraki, a koszovói és az afgán missziót is a debreceni katona – ő maga mesélt, hogy élte meg
- Olyan közösség nincs még egy az országban, mint a Magyar Civil Háló
- „Ha fejbe rúgnak, akkor is menni kell!" – Mit gondol Mező József a DVSC mostani kapusairól?