2025.03.15. 20:37
Micsoda látogatók: méregdrága magángépek landoltak Debrecenben – fotókkal, videóval
Elképzelni is nehéz, mennyibe kerülnek ezek a kis magángépek. A debreceni repülőtéren most egyszerre kettő is megfordult.
Újabb különleges járművek érkeztek a debreceni repülőtérre szombat délután. Az egyszerű utasszállítók és a tehergépek mellett néha felbukkan egy-egy különleges gép is, akárcsak a múltkor, mikor egy orvosi repülő landolt a cívisváros légikikötőjének a kifutóján. Az ünnepnapon alig néhány perc eltéréssel ért földet két méregdrága magángép a Flightradar24 oldalon található adatok alapján.

Forrás: Illusztráció / Shutterstock
Először, 15:04-kor egy Londonból érkező Cessna 560XL Citation XLS+, majd 15:13-kor egy Memmingenből érkező Cessna 650 Citation VI gép szállt le Debrecenben. A két jármű nem sokat időzött a cívisvárosban, ugyanis az előbbi 16:07-kor indult tovább Bécsbe, utóbbi pedig 15:53-kor szállt fel, úti célja Budapest volt.
Mitől ilyen különlegesek a debreceni repülőtér látogatói?
A repülés a fapados járatok elterjedésével egyre szélesebb körben érhető el, sokszor alig néhány ezer forintért is repülhetünk, ám a magángépek továbbra is csak egy „maréknyi” ember kiváltságai lehetnek, hiszen borsos vételi áruk, és még annál is magasabb fenntartási költségük van, amit csak a leggazdagabbak engedhetnek meg maguknak.
A Cessna 560XL Citation XLS+ a Jetsplore oldalon elérhető információk szerint összesen 7-9 személy szállítására alkalmas, és összesen 8 bőröndöt lehet bele rakodni. Az Aircraft Cost Calculator oldal szerint ezt a típust 2008 és 2021 között gyártották, az ára természetesen széles skálán mozog, azonban átlagban egy használt darab 8 millió dollárba is kerülhet, üzemben tartása pedig az évi 2 millió dollárt is elérheti.

Forrás: Illusztráció / Shutterstock
Az 1991 és 2000 között gyártott Cessna 650 Citation VI paraméterei megegyeznek a másik géppel, szintén 7-9 személyt, valamint 8 bőröndöt szállíthat, ugyanakkor az EVOJETS adatai szerint jóval olcsóbb, használtan „mindössze” átlagban 1,1 és 1,3 millió dollárba kerül, az éves fenntartási költsége pedig elérheti az 1,8 millió dollárt.
Ajánljuk még: