2025.03.21. 16:44
Az autóipar is ösztönözte a Debreceni Egyetem legújabb fejlesztését – fotókkal, videóval!
Avatóünnepséget tartottak a Debreceni Egyetem Műszaki Karán. A Debreceni Egyetem beruházása egy hatalmas fejlesztési program része.
Az új épületszárny egy jövőbe mutató beruházás, amely majd segíti a jövő mérnökgenerációkat abban, hogy sikeresen formálják a világot – hangzott el a Debreceni Egyetem Műszaki Karának új épületszárnyának pénteki avatóünnepségén. Javában zajlik a műszaki kar bővítése. Az Ótemető utcai oktatási egység modernizálásának célja, hogy a Debreceni Egyetem beruházása a legmagasabb szintű infrastrukturális hátteret biztosítsa a műszaki mérnökképzés gyakorlati és elméleti oktatásának, igazodva a város járműiparban betöltött meghatározó szerepéhez. A komplexum új épületszárnnyal bővült, így csaknem 3200 négyzetméterrel nőtt a területe. A modernizálást négy ütemben végzik. Az első ebből elkészült, megépült a Virág utca felőli új oktatási épületszárny, és új főbejárati blokkot alakítottak ki. Az épületrészben elsősorban oktatási egységek, laboratóriumok, hallgatói közösségi terek és irodák kaptak helyet.

Forrás: HAON
Debreceni Egyetem beruházás: befektetés a jövőbe
Az átadóünnepségen Kossa György, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke köszöntötte a vendégeket, hangsúlyozva, hogy nem csupán egy épületátadást, hanem egy jövőbe mutató beruházást ünnepelnek. Kiemelte, hogy a múlt értékeire építve egy modern, versenyképes, innovatív jövőt tettek le nemcsak Debrecen, hanem egész Magyarország szempontjából. Rámutatott arra is, hogy a Debreceni Egyetem Műszaki Kara 2025-ben ünnepli fennállásának 60. évfordulóját, és az évtizedek alatt az intézmény jelentős szerepet játszott az ország ipari fejlődésében. – A Debreceni Egyetem mindig is elkötelezett volt a folyamatos fejlődés, az oktatás színvonalának emelése, a kutatás-fejlesztés, valamint a régió gazdasági és társadalmi megerősítése mellett – mondta, hozzátéve, hogy az átadással újabb mérföldkőhöz érkeztek ebben a küldetésben.
Bács Zoltán kancellár arról beszélt, hogy a Debreceni Egyetem beruházása egy hatalmas fejlesztési program része.
Hangsúlyozta, hogy az intézmény azért kapta meg ezt a lehetőséget, mert a BMW idetelepülése megköveteli, hogy az oktatás is lépést tartson a fejlődéssel, és a lehető legmagasabb színvonalon működjön. Említést tett arról is, hogy folyamatos egyeztetések zajlanak az autóipari óriás és az egyetem között. – Arról is beszélgettünk, hogy a BMW miként tud a város, az egyetem és a régió fejlődésébe belefolyni. Ennek érdekében társadalmi és szociális kutatások is indulnak majd – ismertette Bács Zoltán.
Az autóipar is ösztönözte a Debreceni Egyetem legújabb fejlesztését
Fotók: Czinege MelindaSzilvássy Zoltán rektor felidézte, hogy tizenkét évvel ezelőtt ugyanitt, ünnepélyes keretek között adtak át egy épületrészt, és akkor azt vetítették előre, hogy a műszaki kar további fejlődése várható. Örömmel állapította meg, hogy ez a jóslat beigazolódott, és amit most látnak, az egy rendkívül jelentős fejlesztés. – A külcsín is nagyszerű, de még jelentősebb a belső, például a kiválóan felszerelt új laborokkal.
A nagyszerű körülményeket kihasználva az egyetem hallgatói remek eredményeket érnek el, ezzel is emelve az intézmény elismertségét.
A város, az egyetem és az ipari vállalatok együttműködése elengedhetetlen, ez Debrecenben szerencsére jelen van – mondta el a dékán, kiemelve, hogy Debrecen jelenleg egy világszerte domináns iparág egyik fejlődési központja.

Forrás: Czinege Melinda
Az épület jól tükrözi a fejlődést
Papp László polgármester szerint az új épület jól tükrözi azt a fejlődést, amelyet a város és az egyetem közösen elért az elmúlt években. Rámutatott, hogy tíz éve hozták meg azt a döntést, amely szerint az oktatásnak lépést kell tartania a város növekedési pályájával. Felhívta a figyelmet arra, hogy míg 2015-ben 72 ezer diák tanult Debrecenben, ma már több mint 82 ezren vannak, ami önmagáért beszél.
A nagy cégek együttműködnek a műszaki karral, és külön oktatótermeket hoznak létre bennük a legmodernebb felszereltséggel
– jegyezte meg, hozzátéve, hogy a város célja, hogy minél több végzett egyetemista itt maradjon, és Debrecenben képzelje el a jövőjét. Papp László rámutatott, a város gazdaságfejlesztési stratégiája nélkül nem lennének itt olyan vállalatok, amelyek perspektívát kínálnak a fiatalok számára.
A rendezvényen Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter is felszólalt, hangsúlyozva, hogy a magyar felsőoktatás sikeresen megújult, és ennek egyik legjobb példája a Debreceni Egyetem.
Elmondta, hogy a siker egyik kulcsa az volt, hogy az egyetemeket helyben irányítják, és szoros együttműködés alakult ki a helyi gazdasági szereplőkkel. Hozzátette, jelenleg tizenkét magyar egyetem szerepel a világ legjobb 5 százalékában, és a Debreceni Egyetem ezek közül is kiemelkedik, hiszen a világ legjobb 2 százalékában található. Kitért arra is, hogy a Műszaki Kar saját kategóriájában évek óta dobogós helyen áll, és 2022 óta 45 százalékkal nőtt a műszaki és természettudományos intézményekbe jelentkezők száma.
Debrecenben a BMW-vel való együttműködés révén megújul a műszaki képzés, és ennek megfelelően az infrastruktúra fejlesztése is elengedhetetlen
– jelentette ki a miniszter.

Forrás: Czinege Melinda
Folytatódik a fejlesztés
A beszédek után ünnepélyes keretek között, a nemzeti színű szalag átvágásával felavatták az új épületszárnyat. Ezt követően Husi Géza, a Műszaki Kar dékánja körbevezette a vendégeket az épületben, hogy bemutassa az új létesítményeket.
A beruházás tovább folytatódik:
- a második ütemben hídszerkezettel kötik majd össze a kar U-alakú, hatszintes „A” épületét és a Mechatronikai Mérnöki Tanszéknek helyet adó háromszintes létesítményt, amelyet teljes egészében felújítanak. Az emeletráépítés és hozzáépítés révén a létesítmény jelentősen megnövekszik,
- a harmadik ütemben az „A” épület korszerűsítése történik meg,
- a befejező szakaszban teljes körűen átalakítják az Ótemető utcai déli épületszárnyat.
A fejlesztése nyomán a komplexum területe meghaladja majd a 12 ezer négyzetmétert.